סגור
כדאי להכיר

פרץ הנדסה: אל תחכו לקריסת הבניין שלכם

בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה חדשה ומדאיגה המתרחשת בישראל, בנייני מגורים ישנים שקורסים ברגע אחד ומשאירים עשרות משפחות ללא קורת גג

הקריסה שראינו קודם לכן בעיר רמת גן ולאחר מכן בחולון, מדירה שינה מעיניהם של רבים ומעוררת שאלות רבות, בין היתר, כיצד אפשר לוודא או למנוע כי הקריסה הבאה לא תהיה מנת חלקנו? על מה צריך להתסכל ומהם הסימנים המקדימים שיכולים לשמש אותנו כנורות אזהרה, ולהזמין איש מקצוע שיבדוק את הבניין.
5 צפייה בגלריה
פרץ הנדסה - אתר בנייה
פרץ הנדסה - אתר בנייה
פרץ הנדסה - אתר בנייה
(יח"צ)
על מנת לענות על השאלות הללו ושאלות נוספות, פנינו אל חברת "פרץ הנדסה", חברה המתמחה בתכנון מבנים, מתן ייעוץ הנדסי ופיקוח בנייה.
"הסימנים המקדימים יכולים להיות בדיוק אלו שהתרחשו בבניין בחולון, כאשר חלק מהדיירים שמו לב כי ישנה בעיה עם משקופי הדלתות בחדרים. אם אתם מגלים כי במשקופים נוצרו סדקים, או אם פתאום הדלתות נתקעות כאשר מנסים לפתוח אותן, זה יכול להצביע על שהרצפה עברה תהליך שקיעה מסוים ובעקבותיו קירות המבנה התעוותו.
דבר נוסף שיכול להצביע על מבנה מסוכן הוא כאשר רואים התפתחות מהירה של דבר יוצא דופן, למשל שחתיכות בטון מתחילות לנשור מהקירות, טיח שמתקלף, סדק משמעותי שנוצר בבניין, כזה שחוזר על עצמו גם לאחר תיקונים נקודתיים, וגם רעשים מוזרים", סיפר לנו קובי פרץ, בעלי החברה.
האם מדובר בגזירה משמיים וכל מבנה ישן סופו להתמוטט, ולמי כדאי לקרוא כאשר ישנו חשש לקריסה אפשרית?
5 צפייה בגלריה
פרץ הנדסה - תכנון בנייה
פרץ הנדסה - תכנון בנייה
פרץ הנדסה - תכנון בנייה
(יח"צ)
"אומנם כאשר מתכננים בניין, בונים אותו עם חשיבה לעשרות שנים קדימה, יחד עם זאת חשוב מאוד כי כל שלוש שנים לערך יגיע מהנדס שיבדוק את הבניין ויראה כי לא נוצרו בעיות מיוחדות מרחיקות לכת. מעבר לזה, כדאי מאוד לבצע עבודות תחזוקה מעת לעת, על מנת לשמור ו"להצעיר" את הבניין עם השנים. אם למשל יש נשירה של חלקי בטון יש לטפל בזה באופן מיידי, לא לחכות שהמצב יחמיר", סיפר פרץ.
האם זה לא משהו שהעירייה המקומית צריכה להיות אחראית עליו?
"אומנם בכל רשות מקומית ברחבי הארץ ניתן למצוא אנשי מקצוע שונים, שמאים, אדריכלים ומהנדסים, ובמקרה של קריאת מצוקה הם יוכלו להעניק אבחון במידת הצורך, אך בסופו של דבר כיוון שבניין מגורים נחשב לרכושם הפרטי של הדיירים בלבד, עליהם להיעזר באנשי מקצוע פרטיים על מנת שיבדקו את הכשלים, כך שאפשר יהיה לתקן אותם.
התהליך שאנחנו אמונים עליו כחברה המעניקה ייעוץ הנדסי, כולל הזמנה של מעבדה מיוחדת שתבדוק את הבניין לפרטי פרטים, מה יש שם, מה חוזקי הבטון וכד', כך שלאחר שנקבל את הדו"ח המסודר, נוכל לדעת מה צריך להשלים מבחינת חומרים וחיזוקים, ולוודא כי זה נעשה בשטח לאחר מכן. אני ממליץ לכל ועד בית להיות בקשר תמידי עם אנשי מקצוע רלוונטים, ולא לחכות לדקה ה- 90", קובי פרץ השיב.
5 צפייה בגלריה
פרץ הנדסה - פיקוח בנייה
פרץ הנדסה - פיקוח בנייה
פרץ הנדסה - פיקוח בנייה
(יח"צ)
האם ישנם טיפים שכדאי לדיירים לעשות באופן אישי?
"כן, בוודאי, חשוב מאוד להרחיק צינורות של מזגנים, מרזבים או אלמנטים קונסטרוקטיבים אחרים מעמודי הבניין, כי זה יכול לזרז תהליכים שיכולים להוביל לנזקים וכשלים גדולים הרבה יותר", הסביר פרץ.
פרץ הנדסה: ליווי פרויקטים משלב השלד ועד גמר הבנייה
5 צפייה בגלריה
פרץ הנדסה - פתרונות בנייה
פרץ הנדסה - פתרונות בנייה
פרץ הנדסה - פתרונות בנייה
(יח"צ)
בסופו של דבר חלק נכבד מהליקויים שמתגלים לאחר שנים, ניתן למנוע על ידי בנייה איכותית ומוצקה של יסודות הבניין.
חברת "פרץ הנדסה" עובדת מול קהל פרטי ותעשייתי, יזמים, קבלנים וכד', ועל הפעילות הכוללת שלהם קובי פרץ סיפר: "מה שאנחנו עושים בפועל הוא לתכנן את השלד של כל סוגי המבנים, החל מתוספות ועד בנייה של מבני תעשייה ומגורים. עיקר העבודה שלנו היא מול האדריכלים שתכננו את המבנה, כאשר אנחנו מתאימים את עצמו לתכנון אך קובעים היכן יהיו הקורות, הברזלים, כמה חומר יהיה בכל קורה וכד', כך ששום לבנה לא תיפול על הראש של אף אחד. גם בזמן פעילות הבנייה עצמה, אנחנו מגיעים לפני כל יציקה כדי לבדוק כי כל מה שקיים בשטח תואם את התוכניות שלנו ונעשה לשביעות רצוננו.
יש מקרים שאנחנו יכולים להוסיף חומרים תוך כדי תנועה, אם זה ברזל, מלט וכל דבר אחר. לעיתים נוצרות הפתעות לא רצויות בשטח, לכן אנחנו נמצאים בקשר ישיר עם מפקחי הבנייה על בסיס יומיומי, ואני יכול להעיד כי לא פעם ידענו לתת את ההוראה לפרק את הכל ולבנות מחדש, כדי לא להשאיר שום דבר ליד המקרה.
בנוסף, אנחנו מעניקים ייעוץ הנדסי לכל בניין שספג פגיעה מכל סיבה שהיא, כפי שעשינו למשל אחר המבצע האחרון של צה"ל בעזה, כאשר בניינים מסוימים ספגו רקטות באופן ישיר ונגרם נזק לבניין, או כאשר יש מי שמבקשים לשבור קירות בבית ולעצב מחדש את החללים השונים", קובי פרץ סיכם עבורנו את הדברים.
פרץ הנדסה: יצירת קשר
5 צפייה בגלריה
פרץ הנדסה - לוגו
פרץ הנדסה - לוגו
פרץ הנדסה - לוגו
(יח"צ)
הבניינים שקרסו ברמת גן וחולון משמשים עבורנו כדגל אדום. אם אתם חוששים כי גם בניין המגורים שלכם נמצא בסכנה של קריסה, חושבים כי הגיע הזמן לתחזק את הבנייה לאחר הזנחה של שנים, אם אתם מבקשים לבצע שיפוץ מקיר לקיר, או מתכננים להקים מבנה חדש מאפס, אנשי המקצועי של חברת "פרץ הנדסה" עומדים לרשותכם בכל שאלה, בטלפון:
054-925-2228