סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

כיצד חוסר היציבות הממשלתית צפויה להשפיע על שוק הנדל"ן?

בתקופה האחרונה עולים גורמים העשויים להפעיל לחץ כלפי מטה על מחירי הנדל"ן ששברו שיאים בשנה האחרונה. מאור דואק, מנכ"ל מניף שירותים פיננסיים המתמחה במימון נדל"ן, מסביר כיצד אי הוודאות בשוק עשויה להשפיע על הכיס של כולנו.

מאור דואק, מנכ"ל מניף שירותים פיננסים המתמחה במימון נדל"ן
(אולפן כלכליסט)
אחרי יותר מ-15 שנה, נצפים ניצנים של לחצים על שוק הנדל"ן ואי ודאות הולכת וגוברת. מאור דואק, מנכ"ל מניף שירותים פיננסיים המתמחה במימון נדל"ן, מספר על הלחצים האינפלציוניים, החשש ממשבר הנזילות, הריביות העולות ומרווח הסיכון הצומח, אשר עשויים להחליש את כוח הקנייה של היזמים ברכישת קרקעות. בנוסף, מציין דואק את ייקור המשכנתאות, אשר פוגע ביכולת של הלווים להחזיר משכנתאות בסכומים גבוהים על דירות יקרות יותר. במקביל, נתוני התחלות הבנייה ושיווק הדירות צומחים, מה שעשוי ללחוץ את מחירי הדיור כלפי מטה.
מצד שני, דואק מציין כי ליזמים יש 'שכבות שומן' מהשנים הטובות, אין מלאים זמינים של דירות על המדף שחייבות להימכר, וכי אין ליזמים אפשרות להסתמך על צעדים מכיוון הממשלה, על רקע ההתפרקות שלה וההליכה לבחירות.
עבור מי שמחפש תרחיש אופטימי, דואק אומר כי אי הודאות בשוק עשויה להכניס את מחירי הדיור למגמה שפויה של ריסון ועצירה. מהי התחזית לעתיד? מהם הגורמים שישפיעו על מחירי הדיור בשנים הקרובות? הצטרפו אלינו.