סגור
כדאי להכיר

אילנה אילוז רוזין - רואת חשבון שרואה גם אנשים

רואת החשבון שעברה את שלל התפקידים בעולם הפיננסי, עברה דרך ארוכה, אחרי שעבדה בחברות המובילות במשק, פתחה משרד בוטיק לרו"ח. כמי שעשתה את כל הדרך מלמטה היא מכירה את כל השלבים ומבינה שעסק מבוסס קודם כל על האדם שמאחוריו ולא רק על מספרים

הסיפור האישי של אילנה רוזין- אילוז, רו"ח, מקריית חיים, הוא סיפור הצלחה מהחומר שעושים ממנו סרטים ויכול להוות השראה לעסקים אותם היא מלווה. כמי שמאמינה בעבודה קשה, התמדה ויסודיות ובעיקר תמיד זוכרת שמאחורי המספרים עומדים אנשים. היא הגשימה את החלום של כל בעל עסק, לעסוק במה שהוא טוב ואוהב לעשות אותו ולזכות בהערכה והנאה מהדרך, אבל לא הכל התחיל פשוט כל כך.
4 צפייה בגלריה
רוזין אילוז אילנה - משרד רואה חשבון
רוזין אילוז אילנה - משרד רואה חשבון
רוזין אילוז אילנה - משרד רואה חשבון
(צילום: Galit Gash)
הדרך למקצוע
בשנת 1990, בהיותה בת 13 בלבד, עלתה לארץ מברה"מ. ללא שפה ועם קשיי קליטה, היא התערתה בחברה הישראלית, ועם שחרורה מהצבא בתפקיד רל"שית, פנתה ללימודי הנהלת חשבונות סוג 1 ו-2. "זה היה קורס שהציעו לי ממשרד העבודה, לא היו לי אז אמצעים ללמוד באוניברסיטה". היא התחתנה והמשיכה להנה"ח סוג 3, לחשבונאי מדופלם. לאורך כל הדרך, עבדה במקצוע, ולמדה להכיר מקרוב את ניהול תיקי הלקוחות והצרכים של עסקים בסדרי גודל שונים.
4 צפייה בגלריה
אילנה אילוז רוזין "כל החיים לומדים"
אילנה אילוז רוזין "כל החיים לומדים"
אילנה אילוז רוזין "כל החיים לומדים"
(צילום: Galit Gash)
"כל החיים לומדים"
כמוטו לחיים היא אימצה את הציטוט של הצאר פטר הראשון "כל החיים – חיים, כל החיים – לומדים", היא מאמינה בהתעמקות והשתפרות מתמדת ולכן גם בתקופות קשות יותר לא הפסיקה לשאוף קדימה וללמוד. עם שלושה ילדים קטנים בבית, פנתה ללימודי חשבות שכר, ייעוץ מס וייעוץ השקעות. "בעלי אמר לי יום אחד, די, אם את כל הזמן לומדת, לפחות תעשי את זה בליגה של הגדולים" והיא כבר הייתה מוכנה לצאת לתואר הראשון באוניברסיטה, בחשבונאות עם חטיבה בכלכלה וראיית חשבון. כך יצא שבמהלך השנים, היא למדה באופן היקפי ולעומק את כל התחומים הפיננסים של עסק, ועדיין, לא די לה.
להתנסות בפועל ולגעת בעסקים
מאחר והיא לא התחילה ישר כרו"ח, במשך שנים עשתה את כל התפקידים השונים של ליווי תיקים מול רשויות המס לעסקים. "התחלתי כמנהלת חשבונות במשרד חקירות, המשכתי לעשות גם משכורות", היא עזבה והמשיכה הלאה כי הרצון להתקדם הניע אותה תמיד, "עזבתי כדי לעשות סטאז' כיועצת מס, במשרד של יועצי מס. נשארתי שם עשור ועבדתי מול חברות בכל סדר גודל, כולל חברות גדולות ועמותות, עשיתי בין היתר החזרי מס לשכירים. הבנתי איך ההתנהלות עובדת מבפנים, למדתי כל עסק ומה התרכובת וה- DNA שלו, למדתי על מה לשים דגש ומה לבחון".
שלא כמו עמיתיה למקצוע, העובדה שהיא התחילה 'מלמטה' ועשתה את כל הדרך, גרמה לה לראות את תחום ניהול הספרים באופן יסודי ובהיקף של 360 מעלות. ראייה שהיום היא מעניקה לעסקים שהיא מלווה, ולכן היא מקפידה לעשות הכל בעצמה, היא צברה מספיק ניסיון בכל ההיבטים. "נהניתי מכל רגע. אהבתי את המקצוע שלי, ובמקביל לעבודה למדתי אז באוניברסיטה חשבונאות, עשיתי הכל במשרד, הרחבתי ופיתחתי את התחומים בו". עם סיום הלימודים היא עברה למשרד רו"ח לסטאז' ונשארה שם עוד כמה שנים כרו"ח מהמניין. "כשהגעתי למשרד זה היה משרד קטן עם עובדת אחת, כשעזבתי, זה היה כבר אחרי שניהלתי את המשרד שאז העסיק עוד 8 עובדות שהכשרתי וניהלתי, היו לנו לקוחות גדולים ועשיתי גם ביקורות ,כולל לרשויות ומועצות מקומיות". בשלב הזה, חיידק האמביציה פעם בה שוב והיא רצתה להתקדם הלאה, "התקבלתי לעבודה כסמנכ"לית כספים בחברה גדולה מאוד".
4 צפייה בגלריה
אילנה אילוז רוזין - ההצלחה של הלקוחות שלי היא הצלחה שלי
אילנה אילוז רוזין - ההצלחה של הלקוחות שלי היא הצלחה שלי
אילנה אילוז רוזין - ההצלחה של הלקוחות שלי היא הצלחה שלי
(צילום: Galit Gash)
המגע האנושי
העבודה כסמנכ"לית כספים דרשה הרבה, אבל אילנה, היא לא אחת שחוששת מעבודה קשה, הקושי, כך היא גילתה היה בהיבט האנושי: "בחברה כזאת גדולה, הכל מאוד תחרותי, רואים את השורה האחרונה ואת המספרים. אני תמיד אהבתי את הקשר עם האנשים, חשוב לי לשבת עם בעל עסק ולהסביר לו, לא חשוב כמה זמן זה לוקח, גם אם זה 'לא כלכלי', אני אוהבת ללמוד על העסק, לחשוב עליו ולמצוא פתרונות בשיתוף פעולה עם בעל העסק. כשהייתי שכירה, זירזו אותי לא אחת, וביקשו שאשקיע פחות בשיחות והסברים ללקוח, כי זה לא רווחי", העדר האפשרות לעזור באמת ומהייסוד גרמו לה להתפטר ולפני שנה, לפתוח משרד בוטיק, בו היא תוכל ללמוד לעומק את העסקים המגיעים אליה, להסביר וללוות, באופן אישי, בלי להסתכל רק על שורת הרווח שלה מכל לקוח.
ההצלחה של הלקוחות שלי היא הצלחה שלי
עכשיו, אחרי שילדיה גדלו, וצברה כל כך הרבה ניסיון, היא יכלה להתפנות ללוות עסקים יד ביד כמו שהיא אוהבת ויודעת. היא פתחה משרד בוטיק בקריית חיים, והתחילה מאפס. בלי לקוחות ובלי לרשת משרד קיים. "ב 1/1/20 פתחתי את המשרד, ולא ידעתי מה יהיה, אבל ידעתי מה אני רוצה ליצור במשרד הזה, והאמנתי בעצמי, בעבודה הקשה שעשיתי ובכל הניסיון והידע שצברתי עם השנים. הלקוחה הראשונה שלי הייתה עוסק פטור וגביתי ממנה 150 ₪. אמרתי לעצמי, שנים ראיתי עסקים שהתחילו מאפס, עכשיו תורי להתחיל ואני אעזור לעסקים כאלה".
מההתחלה היא קבעה לעצמה שחלק מהתפקיד שלה הוא לא רק ניהול ספרים אלא לעזור לעסקים שמגיעים אליה "חשוב לי להדריך ולכוון, אני רוצה שהלקוחות שלי יצליחו, לא רק לגזור שכר טרחה. אני נותנת הרבה טיפים עסקיים. ראיתי מאות של עסקים ואיך הם מתנהלים. אני מאמינה ברצף, בהתמדה, לערוך ביקורת ביניים, להסתכל על חשבונות, לבחון שהדברים נעשים כמו שצריך, בזמן, ובאופן שוטף. אני בודקת את ההנ"ח, המשכתי ללמוד כדי לתת מענה גם בתכנון פרישה, ביקורת חקירתית, מיסוי מקרקעין ועוד. את כל המידע הזה אני מציעה ללקוחות שלי כחלק מהטיפול הרציף".
4 צפייה בגלריה
אילנה אילוז רוזין
אילנה אילוז רוזין
אילנה אילוז רוזין
(צילום: Galit Gash)
טוב מביא טוב
הלקוחה הראשונה הייתה כל כך מרוצה מהיחס האישי ומהעזרה, לא רק ברמה הטכנית, אלא בחשיבה פיננסית ועסקית שהיא המליצה עליה הלאה, וכך מפה לאוזן בזמן קצר כל כך, המשרד שלה גדל והוא מונה קרוב ל- 200 לקוחות, בניהם עסקים פטורים, עסקים מורשים, חברות בע"מ ועמותות. בנוסף, היא עובדת בשת"פ עם משרדים שונים להחזרי מס לשכירים. "אני אומרת גם ללקוחות שמגיעים אלי ורוצים לפתוח עסק, שעם רצון והתנהלות נכונה אפשר להתחיל עם אפס לקוחות ולבנות עסק משגשג". המשרד החדש כבר הפך לקטן עבורה והיא הרחיבה והגדילה אותו. כיום היא מעסיקה 2 עובדות ובימים אלה מחפשת להתרחב עוד ולעבור למשרד גדול יותר.
למרות כל האמור לעיל, היא לא מסתנוורת. "אני מצאתי את המקום שלי. הילדים שלי גדולים, לכן אני כולי פנויה ללקוחות, חשוב לי להעצים ולעזור לעסקים אחרים, להיות שם עבורם, זה משרד בוטיק, אני לא רוצה להיות טייקון. זו הדרך שלי, עם קשר אישי ללקוחות והקשבה. עם כל לקוח אני יושבת פעם בחודשיים, עוברת על הספרים, מציגה מה מצפה לו, איפה כדאי להשקיע באפיקים פנסיונים. בקורונה, למשל, התחשבתי בלקוחות שלי, אני יודעת איך זה, גם אני התחלתי עם כלום, ואני מאמינה שלטוב בא טוב, עובדה, זה הוכיח את עצמו, לקוחות שהלכתי לקראתם בקורונה חזרו למסלול והביאו לי עוד 10 לקוחות נוספים".
רוזין אילוז אילנה, רו"ח, קריית חיים, 04-6073333 , 052-3800091, לאתר>> , לפייסבוק>>