סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

תמ"א 38 פה כדי להישאר – כיצד היזמים צריכים להיערך?

ההחלטה כנראה התקבלה – תמ"א 38 תוארך לשנתיים נוספות. מה בכל זאת הולך להשתנות? מאור דואק, מנכ"ל מניף שירותים פיננסים מסביר מה צפוי ליזמים ואיך עליהם להיערך


שורת הרווח - מאור דואק
(ללא קרדיט)

למרות שכבר הספדנו אותה, נפרדנו ממנה וחשבנו שלעולם לא תחזור, מסתמן שהממשלה מחליטה להאריך את תמ"א 38 לשנתיים נוספות. התוכנית ספגה אמנם לא מעט האשמות ואפילו הכפשות, אך בסופו של יום שירתה את הציבור בשלושה היבטים שונים: המיגון נגד רעידות אדמה, שלשמו נוצרה, המיגון נגד איום הטילים, אותו היא מספקת באמצעות הוספת ממ"ד לכל דירה, וכן הגדלת היצע הדירות בשוק. מעבר לכך, אין לתוכנית כל חלופה רלוונטית שעשויה לספק את כל התועלות הללו ולכן, ככל הנראה – תמ"א 38 כאן כדי להישאר. לפחות לשנתיים הקרובות.
אז מה בכל זאת ישתנה? מאור דואק, מנכ"ל מניף שירותים פיננסיים, מסביר מדוע הרשויות המקומיות "שמות רגליים" לפרויקטים של תמ"א 38 ומעודדות התחדשות של מתחמים שלמים, כלומר פרויקטים של פינוי בינוי.
בשל כך, ממליץ דואק ליזמים להכין את עצמם מבחינה פיננסית להתמודדות עם פרויקטים גדולים, מורכבים ויקרים הרבה יותר, אשר ידרשו מהם השקעות הון עצמי הרבה יותר רחבות, אותן יוכלו לספק ממקורות עצמיים או באמצעות פנייה לגופי מימון מתאימים. ולסיכום, מקנח דואק עם חדשות טובות וצופה שעל אף שהפרויקטים עצמם יהפכו גדולים וסבוכים יותר, הבירוקרטיה הכרוכה בהם אולי דווקא תקטן.