• תפריט
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט": המדינה שוב מכשילה קבלנים בדרך לדירות, הפעם באשדוד

שטח למאות דירות באשדוד שנמכר ב־2008 יימכר שוב. לאחר שלא הצליח להביא לאישור התב"ע, מוכר הקבלן יחיאל אבו ב־130 מיליון שקל בלבד מתחם באשדוד שאותו רכש ב־126 מיליון שקל. עתיד המתחם המיועד ל־428 דירות עדיין לוט בערפל

דותן לוי 07:2704.10.11

שוב המציאות בשטח מוכיחה כמה המדינה רחוקה מלפתור את בעיית שוק הדיור: בימים אלה, שבהם קבלנים משוועים לקרקע לבנייה למגורים, נמכרה חטיבת קרקע באשדוד המיועדת להקמת 428 יחידות דיור לחברת דוניץ, תמורת 130 מיליון שקל בתוספת מע"מ.

ל"כלכליסט" נודע כי המוכר הוא הקבלן יחיאל אבו מאשדוד, אשר רכש את השטח לפני כ־3.5 שנים. לפי הערכות של גורמי נדל"ן בעיר, הליך אישור התב"ע שמתעכב כבר שנים רבות יכול להימשך שנה עד שנתיים נוספות. זאת עוד בטרם תחילת הליך בקשת היתר הבנייה שעלול לעכב את הפרויקט בכשנה נוספת.

 

אשדוד אשדוד צילום: גדי קבלו

 

מדובר בקרקע המשתרעת על שטח של 140 דונם וממוקמת בכניסה הדרומית לעיר, בסמוך לצומת עד הלום, והיא חלק מחטיבת קרקע גדולה יותר שנמצאת בבעלות האחים ישראל ועיריית אשדוד. לקרקע אין תב"ע (תוכנית בנין עיר) מאושרת ולכן בחברת דוניץ התנו את העסקה באישורה.

 

אבו רכש את הקרקע בחודש מרץ 2008 מקבוצת בוני ערים (קי.בי.ע) שנמצאת בשליטת כלל תעשיות (53%), נכסים ובנין (23%) ושיכון ובינוי (24%). קי.בי.ע היא חברה ותיקה שמחזיקה בקרקעות היסטוריות בהיקף של יותר מ־1,000 דונם באשדוד ובנכסים מניבים בעיר, שאותם היא החלה לממש בהדרגה בשנים האחרונות.

 

לפני העסקה עם אבו, מכרה הקבוצה קרקעות ליגאל דמרי, פרדי רובינסון, ולחיים רביבו, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי.

 

נציין כי בעת ביצוע העסקה של אבו ב־2008 גורמים בענף הרימו גבה בעקבות המחיר הגבוה, שבלט בעיקר מאחר שהתוכנית למתחם לא אושרה וכי ההסכם קבע שהרוכש יידרש לשלם עליה את היטלי ההשבחה. מסיבה זו, ככל הנראה, ערך הקרקע כמעט לא עלה במשך הזמן שעבר מאז הרכישה, ואבו מוכר אותה כעת במחיר כמעט זהה. אבו אף התחייב להיות זה שמאשר את התוכניות וישלם את היטלי ההשבחה.

 

נזכיר כמו כן, שאבו הצהיר בעבר כי מלבד מגורים הוא יבחן גם את הקמתם במקום של מבנים למסחר, מכללה ובית חולים. חברת דוניץ, המתמחה בתחום הבנייה למגורים, מתכוונת לבנות במקום בנייני מגורים בבנייה רוויה בלבד. אם תוכניתה תאושר מדובר בעלות סבירה של כ־303 אלף שקל לקרקע ליחידה.

 

אבו הנו קבלן מוכר באשדוד אשר נחשב לאחד הקבלנים המובילים בעיר. את דרכו הוא החל כקבלן שיפוצים של החברה המשכנת עמיגור, וכמו קבלנים רבים ברחבי הארץ עשה את הונו במהלך שנות התשעים כאשר בנה עבור העלייה הרוסית.

 

יחיאל אבו אישר ל"כלכליסט" כי הוא המוכר.

 

27תגובות
בטל שלח
 • ל16 הרבית על 126 מליון ל3 שנים הוא בערך 18 מליון (ל"ת)
  (04.10.11)
 • פשיטת רגל של קבלן גדול תזעזע את שוק הנדל"ן, ותביא לירידות מחירים בכל השוק כולל בדירות יד 2 אם ניקח בחשבון את המיתון הכלל עולמי שזולג גם אלינו, את הקשחת התנאים לקבלת משכנתאות שהטיל בנק ישראל ושמונע מרבים רכישת דירות, ואת הציפיה של הציבור לירידות מחירים בשוק הנדל"ן שהיא בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה - פשיטת רגל של קבלן זה או אחר שייקלע לקשיים פיננסיים, זה רק עניין של זמן!
  שאול, (04.10.11)
 • המדינה חייבת לשחרר ומהר את הקרקעות- ש ל נ ו- במחירים שפויים (ל"ת)
  א., (04.10.11)
 • לאן שוק הנדלן צועד... טס... ממריא..... מתרסק... כל הקבלנים החכמים כבר מרגישים את הקרקע בוערת..............
  ולכן דימרי מכר קרקעות לאחרונה ...
  ועוד קבלנים גדולים מוכרו ומוכרים..
  ותמיד יהיו הפראירים שיקנו .... ואחר יבכו
  אני מצוי בשוק הנדלן הרבה שנים--המצב כעת חמור מאוד אין מכירות
  הקבלנים בהיסטריה אמיתית .
  חיים ק. , (04.10.11)
לכל התגובות