• תפריט
נדל"ן

לא רק בת"א: זינוק במחירי הדיור באזורי הפריפריה הצפונית

בין הסיבות, ירידה בהיצע הדירות בין השאר בשל התרחבות המכללות האזוריות וכן בשל קצב בנייה נמוך של פרויקטים חדשים

מאור שלום סויסה 22:4018.08.11

עליית מחירי הדיור בשנים האחרונות לא פסחה על הפריפריה הצפונית. מנתוני הלמ"ס עולה כי ביישובי צפון הארץ (מצפון לחיפה והקריות) עלו מחירי הדיור בממוצע ב-74% בשנתיים האחרונות. הסיבה: ירידה בהיצע הדירות וקצב בנייה נמוך של פרויקטים חדשים. אלו שבכל זאת יוצאים לפועל הם ברובם פרויקטים של בניית דירות קרקע בהרחבות קהילתיות ולא בנייה רוויה של בניינים רבי קומות.

הירידה בהיצע הדירות נובעת גם מהתרחבות המכללות האזוריות ביניהן תל-חי, צפת ואוהלו שהגדילו בשנים האחרונות את מספר חוגי הלימוד והרחיבו את הכיתות דבר שגרר עלייה ניכרת במספר הסטודנטים וכמו כן גם בביקוש לדיור מוזל. בעקבות נהירת הסטודנטים לצפון חלה העלייה הגבוהה ביותר במחירי הדירות בנות 2-1.5 חדרים בשיעור של 86% בין השנים 2011-2009.

 


 

מכללת תל-חי מקצה רק 160 יחידות דיור במעונותיה בקרית שמונה. "המכללה לא אשמה, יוקר המחייה שעלה, החוסר במקומות תעסוקה ופיחות היצע הדירות הפך את חיי הסטודנטים כאן לבלתי אפשריים", אומר אביעד רוזנפלד, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת תל-חי, "אנחנו נמשיך למחות עד אשר יימצא לנו פתרון הולם".

 

לראש עיריית קרית שמונה, ניסים מלכה, כבר יש פתרונות לבעיית הנדל"ן בעירו, שסבלה שנים מתדמית נמוכה בגלל בעיות ביטחוניות ומחסור בתרבות, "בקרוב ייצאו לפועל שני פרויקטים חדשים שביחד יוסיפו לעיר אלפי יחידות דיור", אומר מלכה, "אני אצא בדרישה למינהל מקרקעי ישראל להעניק את היתרי הבנייה ללא מכרז אלא ע"י הגרלה כך שתושבי קרית שמונה יוכלו לקנות את הדירות ולא תושבי חוץ, ככה, יתאפשר להם לשפר את איכות חייהם ובמקביל הם יפנו את הדירות הישנות שבבעלותם ויוכלו להשכירם לסטודנטים וצעירים במחירים יותר שפויים".

 

 

5תגובות
בטל שלח
 • אין לי שום ספק שצה"ל ימשיך לא להגיב בעזה, ועם הכניסה למגדלים המקום הכי שמיש יהיה חדר הממ"ד (ל"ת)
  התפרקותו של צה"ל מול הירי מעזה, (21.08.11)
 • אחרי שששטיניץ הקוסם העלים עם פטיש ה- 5 קילו 10,000 דירות משוק השכירויות ... המחאה נולדה בעיקר בזכותו של שטיניץ שהעלים 10,000 דירות משוק השכירויות של ת"א וגוש דן, נוצר מחסור חמור בדירות להשכרה ... את הפתרון נתן מר נתניהו שקבע שיש לבנות מעונות סטודנטים על שטחי ציבור חומים, או במרכזים שיעניקו שרותי הסעה מסובסדים לסטודנטים ... לידיעתכם, בשנת 2000 היו בישראל כ- 100,000 סטודנטים ... בשנת 2010 היו כ- 250,000 סטודנטים ... בשנת 2020 יהיו בישראל כ- 400,000 סטודנטים ... המעונות הללו יפנו כ- 50,000 דירות מושכרות באזור המרכז, דירות שיושכרו למשפחות
  יורם מראשון, (21.08.11)
 • הגאות זה רק ההתחלה המחירים עוד ישברו שיאים זה עניין של זמן בורחים מהבורסה לנדלן
  רפי, (20.08.11)
 • רק רכבת תקרב את המרכז לצפון ולשבור את המונפולים של מפעלי הבטון בצומת גולני בטון עולה 220 שח קריית שמונה 320 למה כי יש 2 מפעלים שעושים קרטל קיבוץ כפר גלעדי ורדימקיס קריית שמונה
  עדי, (20.08.11)
לכל התגובות