• תפריט
נדל"ן

עיריית הרצליה מתכננת מאגר דירות להשכרה

העירייה מכינה תוכנית לתמרוץ בנייה של מאות דירות להשכרה ברחבי העיר. הדירות יושכרו לתקופות של 5–7 שנים לזוגות צעירים במחירים נמוכים. היא אף תכלול הסכם עם המינהל שבמסגרתו תימכר לקבלנים קרקע לפרויקטים עם דירות להשכרה

שי פאוזנר 08:3711.07.11

עיריית הרצליה מתכננת מאגר ראשון מסוגו בישראל ובו מאות דירות המיועדות להשכרה ארוכת טווח לזוגות צעירים - כך נודע ל"כלכליסט". הצעה בעניין זה תובא השבוע לאישור מועצת העיר. ההצעה קובעת כי מדיניות העירייה בתחום דיור בר־השגה בהרצליה תתמקד בקידום הוצאה לשוק של דירות בנות שלושה חדרים בשכירות ארוכה, של 7–10 שנים.

בשיחה עם "כלכליסט" אישרה אתמול ראש העיר יעל גרמן את הנתונים, והעריכה כי הקמת המאגר תושלם בתוך 5–3 שנים. היוזמה תאושר לאחר שבשבועות האחרונים פורסמו יוזמות בתחום הדיור בר השגה בתל אביב ליד שכונת נוה עופר ותוכנית דומה בירושלים.

 

יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה צילום: צביקה טישלר

העירייה תשתף פעולה עם יזמים בשלב אישור התב"ע (תוכנית בניין עיר) לבנייה חדשה, וכן עם מינהל מקרקעי ישראל, במטקה להקצות דירות להשכרה כחלק ממכרזי קרקע. סגן ראש עיריית הרצליה, צביקה הדר, מסר אתמול כי במקביל תובא השבוע לדיון במועצת העיר תוכנית להקמת גוף עירוני פיננסי, שיתקצב בניית דירות יד שנייה להשכרה בשכונות ספציפיות בעיר, כמו נחלת עדה ויד התשעה (שביב לשעבר).

 

בנייר עמדה שהוכן בעיריית הרצליה נכתב: "אין בשלב זה החלטה ממשלתית בנוגע לשאלה מי זכאי להטבות במרכז הארץ בתחום זה. הכוונה היא לא לזכאי הדיור הסוציאלי, אלא להתערבות שמטרתה להיטיב עם זוגות צעירים, ובעיקר אלה שלהם לפחות ילד אחד או שניים, מהמעמד הבינוני והנמוך". גרמן הוסיפה, "הכוונה היא לתוכנית דומה למה למקובל במדינות המערב הדואגות לשכבת הביניים הצעירה העובדת".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, קבעה לאחרונה שלמעט חריגים מסוימים, ראוי שהקריטריונים לקבלת ההטבה ייקבעו על ידי הממשלה ולא על ידי הרשויות המקומיות.

 

סגן ראש עיריית הרצליה הדר הסביר כי הפנייה לתחום ההשכרה ולא לתחום דיור בר־השגה למכירה, נובעת מהעלייה החריגה במחירי הדירות. "ההנחה המקובלת - של 20% ממחירי השוק הנוכחיים - ברכישת דירות בנות־השגה אינה נראית משמעותית", אמר הדר.

 

לדברי הדר, "בדיקה שביצעה העירייה חשפה מחסור בדירות להשכרה בעיר. בקיץ החזק בתחום זה, נסגרות עסקאות בתוך שעות ובשאר השנה בתוך ימים ספורים. מחירי השכירות לדירות בנות שלושה חדרים נעים בין 3,000–4,000 שקל לחודש ויותר, ולדירות ארבעה חדרים מעל 5,000 שקל בחודש. הסטודנטים של המרכז הבינתחומי מהווים ככל הנראה גורם המפר את שיווי המשקל בשוק השכירות בהרצליה, ולפיכך יש לייחד לצורכי הסטודנטים חשיבה מיוחדת, ובעיקר לבניית מעונות".

 

הדר סבור כי מאגר דירות להשכרה יפתור את בעיית החוזים הקצרים: "הבעיה העיקרית בשכירות בעיני השוכר היא הזמניות, כי החוזה הממוצע הוא לשנתיים, והחשש מעלייה חריגה בדמי השכירות בתום תקופה זו". עם זאת, הוא מזהיר כי הפתרון שיציע מאגר הדירות להשכרה עלול להיפגע, מכיוון שצעדי הממשלה נגד השקעה בדירות עלולים להביא לעלייה בדמי השכירות.

 

40תגובות
בטל שלח
 • זוגות צעירים סוף סוף עושים משהו לכבוד הזוגות הצעירים!
  ולכל אלו התוהים ומתלוננים למה דווקא לזוגות הצעירים, אז הנה כמה סיבות:

  אנחנו קורעים את הנשמה בעבודה בשביל לגדל באופן סביר ילד או שניים, כשרק גן בהרצליה עולה 6000 ש"ח בחודש ל2 ילדים!
  (וללא כל עזרה/הנחה כספית מהמדינה). חד הוריות לרוב מקבלות כספים מהממשלה, רווקים מחזיקים כלכלית רק את עצמם.
  לולא הזוגות הצעירים, יישארו רק זקנים בעיר הזאת. כהוכחה- לפני 15 שנה שכבה בבית ספר יסודי כללה 5 כיתות! עכשיו יש רק 2!!
  מרב, (12.07.11)
 • אני לא מבין למה לא מעיפים את אולפני הרצליה ובונים שם דירות-בזבוז מקום ענק זה דוגמא לסיבה שבמרכז המחירים מטורפים ואין יכולת לצעירים לחיות בדירתם. איזה לוגיקה יש לאולפני הסרטה להיות באחד האיזורים הכי יקרים בארץ. אפילו אם לא לוקחים את הרעש והבלאגן -איך העירייה לא חושקת בארנונה שמאות דיירים ישלמו-חלם!
  ארי, (12.07.11)
 • למה לא פשוט להוסיף דירות? אם מטרתה של ההצעה היא להוריד את מחירי השכירות בהרצליה הרי שזה יפגע בשווי הנכסים של תושבי העיר.

  במקום לחפש פתרונות קסם פשוט צריך להוסיף דירות:

  במרכז העיר יש לא מעט בניינים ישנים ומעוטי דירות. תגדילו את אחוזי הבנייה המותרים ובמחירים של היום תהיה כדאיות של פינוי בינוי. במקומות בהם יש אחוזי בנייה לא מנוצלים שתיזום העירייה פנייה לתושבים ויידוע שלהם על כך. גם נחדש את מרכז העיר וגם יגדל היצע הדירות.

  יש הרבה קרקעות פנויות: גליל ים, חוף התכלת, שדה התעופה כשהוא יזוז סוף סוף
  יורם, (12.07.11)
 • בירוקרטיה מיותרת חבל על הפרוייקט מסוג זה שהופכים לסוג של קומבינות למקורבים.
  עדיף לבנות רכבות מהירות לערי לוויין ולא לנסות לפתור בעיות כאלו ביוקר בהרצליה
  מישקפופר, (12.07.11)
לכל התגובות