• תפריט
נדל"ן

גם משרד המשפטים מנסה לצנן את בועת הנדל"ן

העביר לממשלה הצעה להקמת צוות בין־משרדי שיכין בתוך 90 יום תוכנית לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת בנייה למגורים

שי פאוזנר 11:4710.04.11

יוזמה חדשה של משרד המשפטים מבקשת להאיץ את פינוי מחנות צה"ל במרכז לטובת בנייה למגורים, לאחר קיפאון של 20 שנה. בשבוע הקרוב תדון ועדת השרים לביקורת המדינה בהצעת החלטה של המשרד המשפטים, שלפיה יוכרז פינוי המחנות כפרויקט לאומי. לפי ההצעה, תוקם ועדה שתסדיר את שחרור קרקעות לבנייה למגורים באיזורי ביקוש. היוזמה של משרד המשפטים באה לאחר שבחודש שעבר פרסם מבקר המדינה דו"ח חריף שבו מתח ביקורת על התנהלות צה"ל והגורמים הרלבנטיים בעניין פינוי מחנות צה"ל.

הגדרת פינוי המחנות כפרויקט לאומי תיעשה לפי החלטת הממשלה לשינוי ייעוד קרקעות לבניה למגורים לפי צורכי המשק, ותסלול את הדרך לתקצוב הפינוי בידי המדינה - הבעיה המרכזית שתוקעת את הפינוי כבר כמעט 20 שנה. בעקבות ההחלטה צפוי לקום צוות בין־משרדי שיגבש בתוך 90 יום קריטריונים לפינוי.

 

הוראות לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ גובשו כבר בשנות התשעים, ולפיהן כבר היו אמורות לקום שכונות מגורים מאוכלסות בקרקעות שעליהן יושבים מחנות כתל השומר, גלילות וצריפין. לצה"ל מאות מחנות קבע בשטח כולל של 614 אלף דונם שחלק מהם ממוקמים במרכזים עירוניים או בסמוך להם. איגוד השמאים העריך בשנה שעברה כי מספר הדירות שניתן יהיה לבנות במקום המחנות הללו במרכז הארץ מגיע ליותר מ־65 אלף יחידות דיור.

 

ב־1993 החליטה הממשלה לפנות מחנות צבא ושטחי אש מאזורים שבהם יש ביקוש רב לקרקעות, ולהעביר את הקרקעות לניהול המינהל. לפי ההחלטה, יפונו רק מחנות שכדאי לפנותם מהבחינה הכלכלית - בהתחשב בעלות הפינוי מצד אחד ובערך הקרקע מצד אחר - או מחנות שייכללו ב"סל" מחנות, שיגובש בהסכמת צוות הכולל נציגים ממשרד הבינוי והשיכון, המינהל, משרד הביטחון והאוצר. למרות זאת, עד פברואר 2010 נותרו עשרות רבות של מתקנים ושטחי אש של צה"ל, בשטח של 55 אלף דונם, סמוך למרכזים עירוניים.

 

לפי דו"ח מבקר המדינה מהחודש שעבר, לא רק שצה"ל מחזיק בכ־39% מקרקעות המדינה אלא שהוא אף מגביל בנייה בכ־40% נוספים מהן.

 

59תגובות
בטל שלח
 • לפקח על מחירי השכירות אולי זה יגרום להשקעה בנדל"ן להיות לא כדאית.
  טל, (11.04.11)
 • 46 צודק ב100% וזה נקרא הכנסה פסיבית 46 צודק ב100% וזה נקרא הכנסה פסיבית...

  האשמה היא בביבי ובאהוד ברק שהמשיכו את ההקפאה ביהודה ושומרון וחבל... זה פוגע במשק, באזרחים ובצמיחה..
  כלכלן, (11.04.11)
 • ל-7: שים לב לדירוג תגובתך ותבין למה המחירים במרכז ימשיכו לעלות ! ולעלות ולעלות (ל"ת)
  תל אביב לעשירים, (10.04.11)
 • להפסיק להשקיע ביוקר בת"א המשך ההתרכזות באיזור המרכז יקרה מאוד: להכין תשתיות באיזור שכבר מיושב יקר מאוד ואיטי מואד.
  יוסיפו רכבת תחתית? אז יהיה ניתן לבנות עוד קומות משרדים ולהמשיך להצטופף. אז יכינו עוד רכבת תת-תחתית? אז יבנו עוד חניון תת-תת-קרקעי? למגדלים יותר גבוהים?

  למה להצטופף?
  שהממשלה תכריז על "המקום הבא" כעיר העתיד- מקום שהוא עדיין בתולי ולא מיושב.
  שיכינו שם עכשיו - כשהוא ריק - פסי רכבת, כבישים עירוניים עם 4 נתיבים מדרכות וחניות. ואז יאפשרו להעביר לשם מרכזים מסחריים ותעסוקתיים - וגם משרדי ממשלה שמשרתים את הציבור הרחב.

  רוצים דוגמא:
  אפשר לבחור בפריפריה (צפון/דרום) ואם מתעקשים משום מה על איזור המרכז:
  קחו את המרחב שסביב כביש 444: כל המרחב הגדול. שבין ראש העין לשהם. הכינו שם תשתיות, חדשו את הרכבת, הכינו תכניות מתאר שמפזרות את המרכזים - ובנו בזול.
  (10.04.11)
לכל התגובות