• תפריט
נדל"ן

נכנסים במפצלים: קנס לבעלי דירה מחולקת בת"א

בית המשפט לעניינים מקומיים קבע גם שבעלי הדירה בשדרות בן גוריון חייבים להחזירה לקדמותה

דותן לוי 14:5516.12.09

עיריית תל אביב ומערכת המשפט הציבו למטרה להילחם בתופעת פיצול הדירות בעיר תל אביב. בעקבות תביעה שהגישה העירייה נגד בעליה של דירת מגורים שחולקה, גזר השבוע בית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב-יפו קנס כספי לבעליה וכן חייב אותו להחזירה למצבה הקודם.

מדובר בבעל דירה בשטח 42 מ"ר בלבד בשדרות בן גוריון שפיצל את הדירה ל-3 יחידות נפרדות. כאמור, בית המשפט גזר עליו: קנס של 150 אלף שקל בגין הפיצול, קנס של עשרת אלפים שקל נוספים בגין אי קיום צו מניעת פעולות, חיוב בהיטל השבחה בסך 70 אלף שקל וכן התחייבות על סך 26 אלף שקל.

 

סך הכל מדובר על קנסות כספיים בסך 256 אלף שקל. בנוסף, קיבל בעל הדירה צו להתאמת מצב הדירה למפורט בהיתר הבנייה, ולהפסקת השימוש ביחידות וכל זאת עד לחודש ינואר 2010.

 

בעבר הצהירה העירייה כי בכוונתה להילחם בתופעה אך עיקר הבעיה במלחמה זו הייתה איתורן של אותן דירות מחולקות. העירייה, בניסיונות איתור אלה מסתמכת בעיקר על תלונות תושבים, הודעות למוקד העירוני או מידע מגופים עירוניים כמו ארנונה וחניה ועדיין אין ברשותה מידע על כלל הדירות המפוצלות הקיימות בעיר. במהלך שנת 2008 טופלו ברחבי העיר 300 כתובות ונגד 150 מהם הוחלט על הגשת תביעות משפטיות.

 

טענותיה העיקריות של העירייה כנגד אותם בעלי דירות מפוצלות הן העמסה על תשתיות קיימות ויצירת מחסור במקומות חניה. מעיריית תל אביב נמסר כי:

חלוקת דירות ללא היתר בניה הינה עבירה על חוק התכנון והבניה והעירייה לא מסכימה למצב זה, לא בשתיקה ולא בפומבי. פיצול הדירות גורם למטרדים רבים ומשפיע בצורה שלילית ביותר על התכנון העירוני, במסגרת אכיפת חוק התכנון והבניה מפעילה העירייה את האמצעים החוקיים העומדים לרשותה למיגור התופעה, כולל הגשת תביעות משפטיות, צווי הפסקת עבודה, ופניה לחברת החשמל בבקשה להפסיק אספקת חשמל לבניינים מחולקים תחילה ובעתיד גם לדירות מחולקות.

 

168תגובות
בטל שלח
 • שאלת תם: מה מגדיר דירה כמפוצלת? הרי בבתים דתיים מסויימים למשל יש שני מטבחים...
  יש לא מעט בתים בהם יש יח' הורים עם מקלחת, ובפחות בתים - אבל יש - גם מעין מטבחון צימר.ויש גם בתים בהם ישיותרמיח' הורים אחת. למשל עושים לבן נוער יחידה כזו.
  אנחנו רוצים לשפץ את הדירה שלנו ככה שיהיו 2 יח' הורים, אחת לסבתות שמבקרות, ואחת לנו. לכן חשבנו שאחרי הכניסה לבית תהיה לחדר אורחים מן כניסה גם מהלובי וגם מאזור של חדרי השינה. חשבנו לשים שם מטבחון ארוחת בוקר, אחד החברים שלנו אמר שלא יאשרו בחיים דבר כזה כי זה יכול לשמש כמו פיצול- מישהו יכול להסביר??
  (28.12.09)
 • הצורך והביקוש ליחידה קטנה היא הנושא ולא שום דבר אחר.במקום להלחם תעשו עם זה אהבה לא סוד שאוכלוסיות צעירות ממלאות את העיר הזאת.היא הרי לא "בלי הפסקה "בגלל אנשים בני חמישים.מי שגורם לתל אביב לזוז בכל שעות היממה אלה אנחנו ,הצעירים ולא אין לנו 6000 שקל פלוס הוצאות ארנונה כדי לגור כאן.
  עד שהעיריה לא תתן מענה ותדאג שיהיו דירות בסדר גודל שמתאים לצעירים שהם לא כל כך עשירים היום אבל יש להם עתיד....הסדק של הצורך יתמלא באנשים שעוברים על החוק .
  אז במקום לגרום לאנשים לעבור על החוק תבין העיריה שצריך כמה מקומות עם תב"א אחרת שלא עולה מיליונים וכולנו נוכל לעמוד בה.
  היום במשכורת שיש לי אני בקושי יכולה להשכיר דירה בשכונת הפחונים.אה שכחתי אני מסיימת תואר שני עוד שנה ועובדת במשרה מלאה.
  צעירה ולא כל כך עשירה אבל חיה, (26.12.09)
 • תמוה בעיני.....הרי בבתים אשר שופצו בשימור נחצו דירות ברישיון....אז מה יש דין שונה לבתים אשר בשימור....?
  דבורי, (25.12.09)
 • פיצול דירות מהלך של צרות עין. מה יעשו בעלי הדירות עתה? במקום שיחלקו דירה ולכל אחד תהיה פרטיות. ישכירו לשותפים בעלות כוללת זהה ולמספר דיירים זהה. יוצא, שמספר החניות יוותר זהה. העריה מבקשת לעשוק את תושביה בכל דרך אפשרית ועל הדרך להבריח צעירים. שתנהג לפי משפט חכמים: "זה נהנה וזה אינו חסר".
  אני תוהה מה אעשה עכשיו. אני קנאית לפרטיותי מחד. ומאידך אינני יכולה לשכור דירה גדולה לבד. אז עד שעיריית תל אביב תבנה חדרים בעלות הגיונית למעוניינים מן הראוי שתשאיר את המצב כמות שהוא. ובנוסף אם לקנוס, אז עתידית ולא בדיעבד. רבים רכשו את הדירות כשהן מחולקות.
  רות, (24.12.09)
לכל התגובות