• תפריט
חדשות טכנולוגיה

הנשיא פוטין השתלט על הרשת החברתית המצליחה ברוסיה

פאבל דורוב, מייסד ומנכ"ל הרשת החברתית הרוסית VKontakte, נאלץ לעזוב את תפקידו וטוען כי נאמני פוטין הדיחו אותו כדי להשתלט עליה. בין בעליה החדשים: האוליגרך אלישר אוסמנוב ומנכ"ל חברת הנפט הלאומית הרוסית רוזנפט, איגור סצ'ין

עומר כביר 18:3522.04.14

VKontakte, המכונה VK (מרוסית: "בקשר"), נחשבת לרשת החברתית הפופולרית ביותר ברוסיה, והשנייה באירופה, אחרי פייסבוק. יש לה 239 מיליון משתמשים ברחבי העולם וקהל משתמשים נרחב במיוחד במדינות שבהן מתגוררת אוכלוסייה גדולה של דוברי רוסית דוגמת אוקראינה, מולדובה, אזרבייג'ן ובלרוס.

 

 

 

הרשת נוסדה ב־2006 על ידי פאבל דורוב, שבגיל 29 נחשב למקבילה הרוסית למייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג.

בחודשים האחרונים נמצאת VKontakte במוקדו של קרב שליטה שבמסגרתו הצליח בחודש מרץ האוליגרך אלישר אוסמנוב, ומי שנחשב לאחד ממקורביו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, להגדיל את אחזקותיו בחברה ל־52%. אוסמנוב נחשב לאיש העשיר ברוסיה, והוא גם בעל השליטה בענקית המדיה mail.ru. הוא השיג את השליטה בחברה כשרכש 12% ממניות VKontakte שדורוב מכר חודשיים קודם לכן לחברת הסלולר הרוסית Megafon. בעל שליטה נוסף בחברה הוא אולג סצ'ין, מנכ"ל חברת הנפט הרוסית הממשלתית רוזנפט, שגם הוא נחשב לחבר קרוב של פוטין. השליטה של אוסמנוב וסצ'ין ברשת החברתית הפכה אותה למעשה בחודש האחרון לכלי בשליטת המשטר הרוסי.

 

 

  צילום: בלומברג

 

אתמול (ב') אירעה תפנית מפתיעה בפרשה, כשדירקטוריון החברה הודיע שהתפטרותו של דורוב נכנסה לתוקף. לדברי החברה, דורוב הודיע לה על פרישתו ב־21 במרץ, ובהתאם לחוק הרוסי עמדה לרשותו תקופה בת חודש כדי לשנות את דעתו. "מאחר שהתקופה המדוברת חלפה והתפטרותו לא נמשכה, כהונתו של פאבל דורוב כמנכ"ל VKontakte הסתיימה", מסרה החברה לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

 

 

חיילים רוסים בקרים חיילים רוסים בקרים צילום: רויטרס

 

ואולם, דורוב עצמו אמר שהודעת הפרישה שלו פורסמה ב־1 באפריל, כסאטירה, על רקע אובדן השליטה בחברה והאיום על המשך חופש הפעולה והביטוי של הרשת החברתית ומשתמשיה. לדבריו, מאז ההשתלטות של אוסמנוב נעשה קשה יותר ויותר לנהל את VKontakte. בין השאר אמר שהופעלו עליו לחצים לסגור עמודים של פעיליםנגד הכיבוש הרוסי של חצי האי קרים ולהעביר לרשויות פרטים של מנהיגי אופוזיציה אוקראינים. יומיים לאחר מכן משך דורוב את הודעת הפרישה שלו. "מאחר שהובא לידיעתי שהתפטרותי בשלב זה יכולה ליצור סיכון לא רצוי לחברה שלנו, אני מתכוון להישאר ולכהן כמנכ"ל", הוא כתב במכתב לדירקטוריון, לפי דיווח של "פורבס".

 

דורוב כתב בעמוד ה־VKontakte שלו שהוא למד על סיום העסקתו בחברה מהדיווחים בעיתונות. "מעניין שלבעלי המניות לא היה מספיק אומץ לעשות את זה בצורה ישירה. היום VKontakte

בטל שלח
    לכל התגובות