• תפריט
חדשות טכנולוגיה

סין תסיר את הפיקוח על הרשת באיזור הסחר החופשי בשנגחאי

איזור הסחר החדש יחל לפעול בשבוע הבא - וצפוי להיות בו חופש גלישה בפייסבוק, טוויטר ועוד. הוא נועד להפוך את העיר למרכז מסחרי ופיננסי בינלאומי - ולהתחרות בכלכלה החופשית של הונג קונג

נמרוד צוק 11:4524.09.13
איזור הסחר החופשי שעומד לקום בשנגחאי עשוי להיות משוחרר לא רק ממגבלות עסקיות, אלא גם מפיקוח הצנזורה הסינית ההדוקה על האינטרנט. כך מדווח העיתון "South China Morning Post" מפי מקורות בממשל הסיני.

האיזור צפוי לתחיל לפעול בשבוע הבא, ב-29 בספטמבר ולשמש את סין כזירת ניסוי לצעדים כלכליים כמו מסחר חופשי במטבע היואן, רפורמות בנושאי פעילות של משקיעים זרים בכלכלה הסינית ומיסוי על השקעות זרות.

 

שנגחאי שנגחאי

 

הוא נועד להפוך את העיר למרכז מסחרי ופיננסי בינלאומי, ולחזק את יכולתה להתחרות בכלכלה החופשית של הונג קונג. הסיבה להסרת החסימות מאתרים כמו פייסבוק, טוויטר והניו יורק טיימס, שחסומים בפני תושבי סין מאז 2009, היא כדי לגרום לאנשי עסקים זרים המגיעים לאיזור הסחר החופשי "להרגיש יותר כמו בבית". בנוסף, הממשל פנה לחברות תקשורת בינלאומיות בהצעה להשתתף במכרז לשרותי גישה לאינטרנט באיזור.

 

עם זאת, לא בטוח שמדובר בסימן לשינוי בהלך הרוח של המשטר הסיני בנוגע לחופש הביטוי במדינה - רק בשבוע שעבר אילצו השלטונות את צ'ארלס שה, אחד הבלוגרים הפופולריים בסין, לפרסם התנצלות פומבית על פוסטים שכתב כנגד הממשל, לאחר שנעצר והועלם מעיני הציבור למשך תקופה ארוכה, כחלק מגל מעצרים ברוטלי שמתנהל מזה מספר חודשים נגד אנשים ש"מפיצים שמועות כוזבות ברשת", כהגדרת השלטונות.

 

הגישה לפייסבוק וטוויטר נחסמה לאחר שמתנגדי משטר נעזרו בהן כדי לארגן הפגנות, אתר הניו יורק טיימס הפסיק להיות נגיש לאחר שפרסם תחקירים על הונו של רה"מ הסיני לשעבר וון ג'יבאבו, ומנוע החיפוש של גוגל אינו זמין בסין לאחר שהחברה חדלה מהפעלת הגרסה הסינית המצונזרת של מנוע החיפוש ב-2010 בעקבות עימותים עם הממשל הסיני והביקורת הציבורית המערב.
 

בטל שלח
    לכל התגובות