• תפריט
אינטרנט

ממשלת שבדיה אסרה על שימוש בשירותי הענן של גוגל

ענקית החיפוש מעניקה לגורמים חיצוניים גישה למידע שמועלה לשרתיה, דבר שנתפס כאיום על הסקטור הציבורי במדינה ועל כן בוטל חוזה עם החברה. בתוך כך, טען מייסד ויקיליקס שלממשלת ארה"ב יש נציג בצמרת גוגל

נמרוד צוק 16:4818.06.13

הרשות השבדית לאבטחת מידע אסרה אתמול על כל גופי הסקטור הציבורי במדינה להשתמש בשרותי הענן של החברה, בשל בעיות אבטחה ופרטיות.

ההחלטה הגיעה בעקבות בקשה שהגישה סיילם, עיירה בת 16 אלף תושבים ליד סטוקהולם, לאשר לה לרכוש מנויים לשירותי Google Apps. בחוזה נכללו סעיפים המתירים לגוגל לשתף מידע על המשתמשים עם גופי צד שלישי, לצד אי בהירות בנוגע לאופן הטיפול במידע רגיש לאחר סיום החוזה.

הרשות דרשה מהעירייה לנהל מו"מ על תנאי החוזה במטרה להשיג תנאי פרטיות טובים יותר, וגוגל הסכימה להתפשר מעט - אבל לא מספיק לטעמו של הרגולטור. העירייה שוקלת כעת האם לחזור לשולחן המו"מ או לחפש פתרונות אחרים לצרכי ה-IT שלה. זו כבר הפעם השניה בה מתנגשת גוגל בממשל השבדי בנושאי פרטיות - ב-2011 קבעה הרשות כי מדיניותה של החברה לפיה היא יכולה לעשות במידע על משתמשיה ככל העולה על רוחה אינה קבילה.

 

שירותי הענן של גוגל אינם פרטיים דיים עבור ממשלת שבדיה שירותי הענן של גוגל אינם פרטיים דיים עבור ממשלת שבדיה

 

הפרשה מתרחשת בתזמון בעייתי עבור גוגל, כאשר במקביל מתמודדים הרגולטורים בשש מדינות באירופה עם מדיניות הפרטיות החדשה והשנויה במחלוקת של החברה, שמאפשרת לה למזג מידע על משתמשים מכל מוצריה השונים. מדיניות זו עלולה לעלות לגוגל בחוזים ממשלתיים באיטליה, צרפת, בריטניה, ספרד וגרמניה.

 

אסאנג': לממשלת ארה"ב נציג בצמרת גוגל

 

אג'נדת הפרטיות של גוגל ספגה אתמול עוד התקפה, הפעם מכיוונו של ג'וליאן אסאנג'. מייסד וויקיליקס טען בשיחת וידאו שהוקרנה בפני באי כנס לאמנות דיגיטלית בסידני כי החברה משתפת פעולה באופן הדוק ולא כשר עם מחלקת המדינה. לטענתו, ראש חטיבת הרעיונות של גוגל, ג'ארד כהן, ששימש בעבר יועץ להילארי קלינטון וקונדוליסה רייס, משמש למעשה כנציג האינטרסים של הממשל בהנהלת הגוגל.

 

אסאנג' האשים את אנשי החברה בביצוע פעולות מודיעין סודיות עבור הממשל, כשהוא מתבסס על מסקנות מפגישה שנערכה ב-2011 בינו לבין כהן, יו"ר גוגל אריק שמידט וליסה שילדס, סגנית נשיא המועצה ליחסים בינלאומיים של ממשלת ארה"ב.

 

7תגובות
בטל שלח
 • גווגל באמת בעייתית בשירותי הענן שלה, כי היא מתפרנסת מאותו מידע שאנחנו שמים שם. אבל... 1. גוגל אינה היחידה שמשווקת שירותי ענן, ואפשר לבחור מוצרים אחרים

  2. המודל העסקי של גוגל באמת מסוכן, מפני שמאד קשה לשים את הגבול בין איסוף מידע סטטיסטי על בעלי החשבונות, ועיבודו לצורך מכירת מידע שיווקי (פילוח פירסומי וכו') ובין דריסה של זכויות הפרט.

  3. ממשלת שבדיה יכולה בפשטות לחתום עיסקה עם ספקית שירותי ענן אחרת (אפל, מיקרוסופט, אקאמיי, ואפילו AT&T, שמבטיחה הרבה יותר פרטיות מגוגל --- חברות שאפשר לתבוע אותן תביעה קשה על כל פריצה, או שיתוף של מידע המשתמשים עם גורם חיצוני. חברות שמתפרנסות ממכירת שירותי הענן, ולא מהמידע אותו מאחסנים בעלי החשבונות בענן. לדעתי זה אפילו עדיף.

  4. יש היום מושג של Private Cloud, כלומר, אותה עיירה --- סיילם --- יכלה לרכוש ענן פרטי משלה, מאחת החברות לעיל, במחיר נוח מאד, מכספי מיסי התושבים, ולספק שירותי ענן לאזרחים בלי תשלום נוסף --- וכך היו האזרחים נעתרים כנראה, לוותר על Google.

  משה זוכמיר, (24.06.13)
 • Office 365 אני חושב שאין בעיה כזאת אצל מיקרוסופט
  EJ, (22.06.13)
 • קחו רעיון לסטארט אפ, ברצינות. קצב ההתקדמות של יכולות איסוף המידע ויכולת הניתוח שלו לא עומד להאט ולא משנה כמה נבכה וכמה רגולטורים ינסו להתערב. אחד הפתרונות הפשוטים ואני בכיף גם אשלם עליו הוא מנוע ומערבל מידע, תוכנה שתייצר פיסות מידע איכותי אך רנדומלי וללא הקשר כך שהמידע שהפרט מייצר יקבר בתוך גיגות של מידע לא אמיתי. לדוגמא על כול חיפוש בגוגל שאני עושה התוכנה תכניס עוד 6 או 600 וריאציות וחיפושים רנדומליים ברקע. ה״מכונה״ יכולה לשבת בענן ובשיתוף פעולה בינינו המשתמשים אפשר יהיה גם לייצר מיקום פיזי פיקטיבי, משתנה. גם טכנולוגיה שתאפשר שימוש מקביל בשתיים או יותר תשתיות תסייע בפיצול המידע ותקשה על ניתוחו. מתקיימת מלחמה אלקטרונית ואנחנו משתמשי הקצה הרגילים לא רק שלא התחלנו להפנים זאת אלא רובנו בכלל לא ערים לכך, בוודאי לא ערים להשלכות והכי גרוע מתעלמים ומקווים לטוב.
  אני מזמין אתכם כובעים מכול הצבעים, להחזיר לנו קצת את עצמנו, טכנולוגית זה לא אמור להיות כול כך קשה. בואו נייצר רשת חברתית אמיתית!
  צף רחוק, (21.06.13)
 • הכול רק מפני שגוגל לא איפשרה להכניס למילון השוודי את המילה ogooglebar (ל"ת)
  ניר, (20.06.13)
לכל התגובות