• תפריט
חדשות טכנולוגיה

וויקיליקס חשף 1.7 מיליון מסמכים, מביך שוב את ארה"ב

"מה שנוגד את החוק הבינ"ל אנו עושים מיד, דברים שמנוגדים לחוקת ארה"ב לוקחים מעט יותר זמן", אמר הנרי קיסינג'ר לדיפלומטים, לפי החומר שהציג הארגון. וויקיליקס גם העלה לרשת מאגר מסמכים מודלפים

נמרוד צוק 12:0308.04.13

בחשיפת ענק נוספת, תחת שם הקוד "מברקי קיסינג'ר", שבר ארגון ההדלפות וויקיליקס את השיא של עצמו: אנשיו פרסמו 1.7 מליון מסמכים מהשנים 1973 עד 1976, ביניהם תכתובות דיפלומטיות, דו"חות מודיעין ופרוטוקולי ישיבות.

מעל 205 אלף מתוכם קשורים למזכיר המדינה לשעבר הנרי קיסינג'ר. היקף תוכן המברקים מגיע לכ-700 מליון מילה, ולטענת הארגון הוא כולל גילויים משמעותיים בנוגע לקשרים של ארה"ב עם משטרים דיקטטוריים באמריקה הלטינית, ספרד של פרנקו ויוון תחת משטר הקולונלים. באחד הפרוטוקולים מ-1975 מופיע ציטוט של קיסינג'ר מפגישה עם נציגים מטורקיה וקפריסין, בו אמר "לפני חוק חופש המידע, יכולתי להגיד לכם שכל מה שנוגד את החוק הבינלאומי אפשר לעשות מיד. מה שנוגד את חוקת ארה"ב לוקח קצת יותר זמן".

 

פעולות לא חוקיות? לא בעיה. הנרי קיסינג'ר פעולות לא חוקיות? לא בעיה. הנרי קיסינג'ר צילום: בלומברג

עיון פשוט וידידותי במידע רגיש

 

בניגוד לחשיפות קודמות, בהן פרסמה וויקיליקס מידע סודי שהודלף לה, הפעם מדובר במסמכים מסווגים לשעבר שמעטה הסודיות הוסר מעליהם לאחרונה והם זמינים לעיון הציבור בארכיון הלאומי של ארה"ב כמסמכי PDF, אולם ללא גישה נוחה דרך הרשת.

 

וויקיליקס אירגנה אותם בבסיס נתונים בו ניתן לחפש לפי מלות מפתח, והוסיפה כלים שימושיים כמו סידור המסמכים על גבי מפת העולם או על גבי טיימליין, במטרה לאפשר לאזרחים, עיתונאים וחוקרים להגיע למידע משמעותי. חבילת התכתובות היא החלק הראשון במאגר מידע חדש באתר הארגון שמכונה PlusD , קיצור של Public Library of US Diplomacy, אותו מגדירים בוויקיליקס כגוף החומרים הגאופוליטיים המשמעותי ביותר שפורסם אי פעם.

 

מאות אלפי מסמכים נוספים

 

אל המאגר צורפו גם מסמכי "cablegate", שכוללים 250 אלף מברקים דיפלומטיים אמריקאים מסווגים מהשנים 1996 עד 2010 שהועברו לוויקיליקס על ידי מדליף אנונימי ופורסמו ב-2010.

 

את העבודה על הפרויקט הוביל מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' ממקום מקלטו בקונסוליה האקוודורית בלונדון, שם הוא שוהה מאז יוני 2012 לאחר שבית המשפט בבריטניה דחה את בקשתו למנוע את הסגרתו לשבדיה. הוא מבוקש במדינה הסקנדינבית בחשד לתקיפה מינית של שתי נשים, האשמות שלטענתו פוברקו כחלק מרדיפתו בידי ממשלות המערב.
3תגובות
בטל שלח
 • קיסינג'ר התפטר מועדת החקירה של פיגועי 9/11 אחרי שהואשם שיש לו לקוחות בשם בין לאדן... When one of the widows asks Mr. Kissinger if he has any clients named bin Laden, Mr. Kissinger spills his coffee and nearly falls off his sofa. The next morning Mr. Kissinger telephoned the White House to resign from the commission.
  דוידוביץ', (08.04.13)
 • מולדר היה חוגג בוויקיליקס . xD
  X, (08.04.13)
 • קיסינג'ר הציל את אסיה ומרכז אירופה מליפול בידי קומוניסטים לא תשכתבו ההסטוריה באצבעו הקטנה היתה יותר תבונה מדינית מלכל המינויים המצטלמים טוב של השרלטן שיושב היום בבית הלבן. לא נשכח איך המונים ברברים טיגנו על האש שגריר והם התעסקו בלהאשים סרט שעלה ביוטיוב ובלהכניס את יוצר הסרט לכלא בתירוצי שווא (אבות האומה מתהפכים בקברם).

  השמאלנים הליברלים לא יסלחו לקיסינג'ר וגם לניקסון (שהיה מנוול בדברים מסויימים אבל הביא גם ברכה רבה כולל חקיקה סוציאלית ששכחו לו) על זה שהצליחו.
  אצל אובמה צולים על האש שגרירים , (08.04.13)