• תפריט
משפט

בג"ץ: הרפתנים הם בעלי יחידות ההשתתפות בתנובה - ולא המושבים

ביהמ"ש סיים סכסוך שנמשך למעלה מעשור: "הרפתן הוא שהשכים עם בוקר לחליבה, הוא שבוסס בבוץ וברפש של הרפת מדי יום"

מארק שון 18:3008.12.10

הרפתנים באגודות השיתופיות שהשתייכו לתנובה ניצחו היום (ד') בבג"ץ שהכריע לטובתם בסכסוך שנמשך למעלה מעשר שנים. מדובר בהחלטה דרמטית של בג"ץ שהפך בכך הכרעה של רשם האגודות השיתופיות, וקבע כי יחידות ההשתפות של האגודות בתנובה שייכות לרפתנים ולא לאגודות.

הנפגעים הישירים יהיו חברי המושבים שאינם רפתנים. "הרפתנים הם שיצרו בזיעת אפם את הנכס בדמות יחידות ההשתתפות בתנובה - שהוקצו לאגודות על פי כמות החלב ששווקו יצרני החלב באמצעותן - ונכס זה הוא קניינם של יצרני החלב בדין ובצדק", כתב השופט יצחק עמית בהחלטה.

 

ההחלטה בשלב זה היא לגבי שלושה מושבים בלבד, ניר בנים, באר טוביה ונחלים, אך היא צפויה לגרום ככל הנראה לגל של פניות מחודשות לרשם השותפיות של עשרות מושבים נוספים הנמצאים באותו מצב.

 

שלושת שופטי בג"ץ שהיו מודעים להשלכה הצפויה של פסק הדין ניסו להיזהר ולטעון כי כל מקרה ייבדק לגופו. אך לבסוף נאלץ השופט יצחק עמית להודות, כי "הנקודות העקרוניות משותפות לאגודות רבות ופסק דיננו עשוי להשליך על סכסוכים דומים".

 

הסכסוך בין הרפתנים למושבים אינו קשור לחברת תנובה במבנה הנוכחי שלה. כיום מחזיקים בחברה קרן אייפקס (כ-56%), בנק לאומי וקבוצת משקיעים (כ-20.7%) שרכשו את חלקה של מבטח שמיר, ואגודת הקיבוצים.

 

יחידות ההשתתפות בהן מדובר הן אותן יחידות שהמושבים מימשו בעבר בעת רכישת תנובה על ידי אייפקס ומבטח שמיר, והדיון כעת הוא למעשה בחלוקה הפנימית של הכספים בין המושבים לבין חבריהן.

 

במקור היו 620 אגודות שיתופיות, אך הן אינן מאוגדות בצורות משפטיות זהות. הסכסוך הנוכחי רלוונטי לכמה עשרות מהן, שרחוקות מהמבנה השיתופי והשוויוני של הקיבוצים.

 

"החקלאי הוא שהשקיע את אונו ואת זיעת אפו" "החקלאי הוא שהשקיע את אונו ואת זיעת אפו" צילום: צביקה טישלר

 

מקור הסכסוך הוא בוועידת תנובה מנובמבר 1999, במסגרתה נקבעה דרך הקצאת יחידות ההשתפות. הצעת הפשרה שהתקבלה היתה כי היחידות יוקצו על פי שני מפתחות; 50% חולקו באופן שווה בין כל האגודות החברות בתנובה, וכל אגודה קיבלה 9,608 יחידות.

 

המפתח השני, שהוא הרלוונטי לסכסוך, הוא חלוקה של 50% נוספים שחולקו בהתאם להיקף שיווק התוצרת החקלאית לתנובה לאורך השנים.

 

לצורך ההמחשה, במקרה של ניר בנים הוקצו למושב 33,070 יחידות השתתפות, מתוכן 9,068 יחידות על פי המפתח האחיד ועוד 24,002 יחידות על פי המפתח היחסי. התוצאה של פסק הדין היא כי הרפתנים יהיו הבעלים של 16,295 יחידות מתוך ה-24 אלף, בניגוד למצב שבו אותן יחידות יתחלקו בין כל חברי המושב.

 

הסכסוך של 15 הרפתנים במושב ניר בנים הגיע לפתחו של רשם האגודות באוקטובר 2001, שהעביר את הנושא לבחינה של בורר, עורך הדין משה שפורן. בספטמבר 2005 הכריע הבורר כי יחידות ההשתתפות שייכות לרפתנים ולא לאגודות. הנושא חזר לבדיקת הרשם, שהפך את ההכרעה של הבורר.

 

הרשם התבסס בהחלטתו בין היתר על התשלום עבור היחידות ששולם במשך שנים לתנובה, והרישומים בספרי החשבונות באגודות, שרשמו את היחידות על שמן, ולא על שם הרפתנים. יצויין כי התערבותו של בג"ץ בהכרעות של רשם האגודות הוא נדיר מאוד ונעשה רק במקרים קיצוניים.

 

"האוטו שלנו גדול וירוק"

 

בג"ץ העביר ביקורת נדירה וחריפה על החלטת הרשם וקבע כי מסקנותיו היו שגויות מיסודן. בין לבין לא חסך השופט יצחק עמית את כשרונו הספרותי.

 

עמית החל את פסק הדין עם ציטוט משירה של פניה ברגשטיין "הָאוֹטוֹ שֶׁלָּנוּ גָּדוֹל וְיָרֹק, הָאוֹטוֹ שֶׁלָּנוּ נוֹסֵעַ רָחוֹק. בַּבֹּקֶר נוֹסֵעַ, בָּעֶרֶב הוּא שָׁב, מוֹבִיל הוּא לִ"תְנוּבָה" בֵּיצִים וְחָלָב".

 

בפסק הדין עצמו המשיך השופט באותה הרוח וכתב, כי "הרפתן הוא שהשכים עם בוקר לחליבה, הוא שחילק מספוא ותחמיץ לפרותיו, הוא שבוסס בבוץ וברפש של הרפת מדי יום, הוא שעמד למראשותיה של הפרה ורדית בשעותיה הקשות ולעיתים אף הזעיק וטרינר לטפל בה, והוא שהשקיע אונו וזיעת אפו בכל העבודות הקשות הקשורות ברפת ובחליבת הפרות... איני רואה טעם טוב בגינו נשלול מהרפתן חלק מהתמורה לפרי עמלו ויגיע כפיו ונעבירה לחברים אחרים שלא שחו גוום בעבודות הרפת. תוצאה זו אינה צודקת בעיני, בוודאי לא לגבי חברי אגודה שבחרו לחיות במסגרת של מושב, להבדיל מחברי אגודה במסגרת של קיבוץ".

21תגובות
בטל שלח
 • הרמז שנמצא בפסק הדין שלום לכולם
  אני הפרה ורדית... נו זו מהבג"צ של תנובה.
  השגתי עורכת דין ואני הולכת לתבוע את כולכםםםם.
  אני זו שהשכמתי קום לחליבה ,בוססתי בבוץ וברפש של הרפת , אני זו שאכלתי... קש.
  עליי כתבו שיצרתי בזיעת אפי את מניות תנובה.
  זוכרים שהתבקשתם לחפש את הרמז בפסק הדין... אז הנה הוא .. הפרה ורדית.
  וכך מרכלות הפרות ליד השוקת:
  מו... מניות תנובה .. מו.... מו... מניות תנובה... מו..מממ..
  מממהרת לחליבה.. ואני בדרך לחופשת סקי ... בזבל...
  תזהרי שלא תיפול עליך מלכודת נגד זבובים... איכס..
  מממ..גלשתי לפייסבוק והיה כתוב על הבוסים שלנו והמניות...
  ומה כתוב...אז נערכו שלושה דיונים
  באחד פסק הבורר בעד הרפתנים ... מו...
  בשני פסק הרשם נגד הרפתנים. ...מה.....
  בשלישי פסק בג"צ בעד הרפתנים ... מו-שלם
  ומי הודח? ומי ניצח?
  לא הודחו רק נידחו, המנצחים הגדולים הם:
  משרד עו"ד פ'
  משרד עו"ד ק'
  משרד עו"ד י'
  משרד עו"ד ד'
  משרד עו"ד ש'
  משרד עו"ד ו'
  משרד עו"ד כ'

  כך חלפו להם עשר שנים ובכפר רק ויכוחים ופיהוקים והפרה ורדית ממשיכה להיחלב ללא תמורה....רק אוכלת קש ומעלה גירה.

  את הפרה ורדית לא ניתן היה למצוא בפייסבוק .
  ורדית, (24.01.11)
 • הגיע זמן התביעות כל הכבוד בל נשכח שמי שהפסיק ליצר חלב בשנים עברו וחיסל את הרפת מועצת החלב לקחה את המיכסה ולא השאירה אותה באגודה כנכס אלה העבירה אותה למושב או קיבוץ אחר ולכן אלה שנישארו בשנים הקשות והמיכסה נירשמה על שמם מגיע להם כל שקל והם אלה שבזכותם תנובה הגיע לאן שהגיע ולכן לכל הפרזיטים שמעולם לאו ראו עתין של פרה נא לו לקטר אלה לפרגן לרפתן שעמל שנים רבות לשמירה על יצור חלב נאות לתובת ילדכם
  אילן , (28.12.10)
 • כול הכבוד נחמד לראות שיש מי שרואה את התמונה במלואה , הון המניות יחולק למי שתרם להווצרו כלומר גם מי שהיתה לו רפת וסגר אותה יקבל וגם מי ששיווק תוצרת חקלאית אחרת יקבל. יש רשומות במושבים ולעניין העובדה שהמכסה "שייכת למושב " זוהי שטות גמורה.
  המכסה נקבעה לפי מצב משק בשנה מסויימת ז"א מי שהיה רפתן באותה נק' זמן קיבל את הרשיון . אם כל המושב היו רפתנים אזי כולם קיבלו מיכסה לפי גודל העדר שהיה להם.
  צרות העין של אוכלוסיה מסויימת פשוט מיותרת .נסתם הגולל על הפרשיה העלובה הזו שנקראת "מכירת מניות תנובה" .
  ליאור, (11.12.10)
 • להחזיר את הכסף באסיפה הכללית לחלוקת מניות תנובה לפני כשנתיים , הופיעו כל המי ומי ששנים לא ראינו אותם , והחליטו ברוב קולות ( הרפתנים במיעוט) ממש לגזול את כבשת הרש ולחלק את המניות שווה לכולם . היום בעקבות פסיקת בג"צ אנו נדרוש מכל החמםנים להחזיר את הכסף.
  מדפע, (11.12.10)
לכל התגובות