סגור

האוליגרך, היאכטה והמרוויחה המפתיעה: סוף לקרב הגירושים הכי יקר בבריטניה

חמש שנים לאחר שבית המשפט בלונדון קבע פיצויים בסך 454 מיליון פאונד לטטיאנה אחמדובה, גרושתו של המיליארדר פרחאד אחמדוב, הגיעו השניים להסדר. לפי ההערכות, תקבל אחמדובה כ-135 מיליון פאונד, אולם המרוויחה הגדולה מההסכם היא קרן ברפורד קפיטל, שמימנה עבורה את המאבק המשפטי

סוף לאחד מסכסוכי הגירושים היקרים בעולם: האוליגרך הרוסי פרחאד אחמדוב, אשר שוויו מוערך ב-1.4 מיליארד דולר, ואשתו לשעבר טטיאנה אחמדובה הגיעו אתמול (ו') להסדר לאחר שנים של קרבות משפטיים בעקבות פסיקה מ-2016 של בית המשפט העליון בלונדון, שקבע פיצויים של 454 מיליון פאונד (כ-625 מיליון דולר) לאחמדובה.


פרטי ההסדר חסויים ולא ברור בשלב זה כמה בדיוק כסף עתידה לקבל אחמדובה מבעלה לשעבר, אולם לפי דיווח בבלומברג, בו נאמר גם כי מדובר בגירושים היקרים ביותר בבריטניה, מדובר בסכום של כ-135 מיליון פאונד (כ-186 מיליון דולר), משמעותית פחות ממה שקבע בית המשפט לפני כחמש שנים, אשר יועבר לה באמצעות כסף מזומן ויצירות אמנות.

2 צפייה בגלריה
טטיאנה אחמדובה משפט גירושין פארחד אחמדוב לונדון 2018
טטיאנה אחמדובה משפט גירושין פארחד אחמדוב לונדון 2018
טטיאנה אחמדובה
(צילום: איי פי)

אחת מנקודות המחלוקת העיקריות בסכסוך בין השניים היתה סביב יאכטת פאר באורך 115 מטר שהיתה שייכת בעבר למיליארדר הרוסי-ישראלי רומן אברמוביץ', ולאחר מכן נרכשה על ידי אחמדוב. בסופו של דבר, במסגרת ההסדר בין השניים, אחמדובה לא הצליחה להשיג את היאכטה, שלפי הערכות שווה 225 מיליון פאונד.
מחלוקת נוספת בין השניים נגעה לפסיקה נוספת של בית המשפט שהורתה לבנה טימור לשלם לה יותר מ-70 מיליון פאונד מנכסים משפחתיים, שאחמדובה טענה כי בעלה לשעבר העביר לבנם כדי להתחמק מלשלם לה את הסכום שפסק בית המשפט.
2 צפייה בגלריה
אוליגרך פארחד אחמדוב גירושין יאכטה לונה
אוליגרך פארחד אחמדוב גירושין יאכטה לונה
פרחאד אחמדוב
(צילום: ויקימדיה)

המרוויחה הגדולה מההסכם בין השניים היא ללא ספק קרן ההשקעות ברפורד קפיטל (Burford Capital), אשר מימנה את ההוצאות המשפטיות של אחמדובה וטענה כי היא עתידה לקבל עבור כך כ-103 מיליון דולר. לדברי הקרן, ההסכם בין השניים צפוי להגדיל את רווחיה השנה בכ-20 מיליון דולר נוספים. "בסופו של דבר הקרן צפויה להרוויח למעלה מ-70 מיליון דולר מההשקעה", נטען בהצהרה שפורסמה באתר הקרן.
לאחר שגורם מטעם המיליארדר אמר כי עדיף לאחמדובה לוותר על המאבק המשפטי, דובר מטעמה מסר: "הוויכוח מעולם לא היה על גובה הפיצוי, אלא על בעל שצריך לקיים את ההתחייבויות שלו כלפי משפחתו".
השופטת הבריטית גווינט נולז אמרה בפסיקתה נגד הבן טימור באפריל האחרון: "משפחת אחמדוב היא אחת מהמשפחות הכי פחות מאושרות שהופיעו בבית המשפט שלי אי-פעם".