סגור
הדמיה של חללית מתוצרת ispace היפנית שהיתה אמורה לנחות על הירח והתרסקה
הדמיה של החללית של ispace על הירח (ispace)

נכשל הניסיון היפני להנחית חללית מסחרית ראשונה על הירח

חברת ispace הודיעה כי הקשר עם החללית אבד כשהייתה כמה מטרים מעל פני הירח - וככל הנראה היא התרסקה; בהמשך השנה מתוכננים שני ניסיונות נחיתה נוספים של חברות אמריקאיות

נכשל הניסיון להנחית חללית פרטית ראשונה על הירח. הקשר עם החללית Hakuto-R של חברת ispace היפנית אבד אמש כשהייתה כמה מטרים מעל פני הירח - במכתש אטלס - וככל הנראה היא התרסקה לאחר מסע בן 100 ימים. "עלינו להניח שנכשלנו בהשלמת הנחיתה על פני הירח", אמר טאקשי הכמדה, מנכ"ל ispace.
החללית היפנית שוגרה מפלורידה בדצמבר באמצעות טיל פלקון 9 מתוצרת חברת ספייס X של אלון מאסק. היא נשאה שני כלי סיור שהיו אמורים לנוע על פני הירח: רשיד, שפותח על ידי איחוד האמירויות, וכלי רכב עגול ניסיוני בשם SoraQ, שנבנה ביפן.
אף שלא היה מדובר במשימה בעלת ערך מדעי של ממש, היו אמורות להיות לה השלכות מסחריות, שכן ההתפתחויות הטכנולוגיות והירידה בעלויות השיגורים לחלל העלו את הסיכוי לקיומה של תיירות חלל – כולל נחיתה על הירח.
באפריל 2019 החללית הישראלית "בראשית", שפיתחו עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית, התרסקה על הירח בעת ניסיון הנחיתה.
הנחיתות המוצלחות היחידות על הירח בוצעו עד היום על ידי סוכנויות חלל של מדינות - ארה"ב, ברית המועצות וסין. ביוני תנסה חברת אסטרוביוטיק האמריקאית להנחית על הירח את החללית פרגרין. בהמשך השנה מתכננת לנסות זאת גם חברת Intuitive Machines מיוסטון. בשנה הבאה צפויה ispace לנסות שוב להנחית חללית על הירח.