סגור
עמנואל מקרון Emmanuel Macron נשיא צרפת
נשיא צרפת עמנואל מקרון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90‎‎‎)

תוצאות היסטוריות לימין הקיצוני בבחירות לפרלמנט האירופי, מקרון מפזר את האספה הלאומית

בגרמניה, בצרפת, באוסטריה, בהולנד ובספרד: הימין הקיצוני כובש את אירופה. ברקע המלחמה באוקראינה והמאבק בהגירה, מפלגות כמו "אלטרנטיבה לגרמניה", מפלגת "החירות" בהולנד ובאוסטריה ו"האיחוד הלאומי" בצרפת - סוחפות את המצביעים לפרלמנט האירופי. מקרון: "זו סכנה", יריבתו: "היסטוריה, אנחנו מוכנים" 

הבחירות הדרמטיות לפרלמנט האירופי, שתוצאותיהן החלו להתפרסם, לוקחות את אירופה לכיוון חדש: מפלגות הימין הקיצון במדינות רבות באירופה זכו הערב (חמישי) לעלייה משמעותית במספר המושבים שלהן בפרלמנט האירופי, ובעוד שלפי שעה נראה כי הימין הקיצוני לא יזכה לרוב מלא בפרלמנט, הוא כן זוכה למספר מושבים גבוה ביותר.
בגרמניה, למרות שורה של שערוריות מאז תחילת השנה, בהן פרשיות הריגול עבור סין ורוסיה וכנסים שדנו באפשרות לגירוש צאצאים של מהגרים, מפלגת הימין "אלטרנטיבה לגרמניה" זכתה לפי מדגמים ראשוניים ב-16.5 אחוז מהקולות (עלייה של 5.5 אחוז לעומת הבחירות הקודמות) בבחירות לפרלמנט האירופי – ובכך, הפכה למפלגה השנייה בגודלה בגרמניה, אחרי השמרנים שזכו בשלושים אחוז מהקולות.
מדובר בניצחון כביר למפלגות שקראו להפעיל יד חזקה בנושא ההגירה, כשמפלגות הקואליציה הגרמנית, הירוקים (שירדו ב-8.5% מהקולות) והסוציאל דמוקרטים (שירדו ב-1.8% מהקולות) ומדיניותן בנושאי אקלים והסיוע לאוקראינה – ספגו מפלות כבדות. "המפלגה החדשה", שרצה על טיקט חברתי-שמאלי ומנגדת טיקט של התנגדות לסיוע לאוקראינה ולהגירה – זכתה לקרוב לשישה אחוז מהקולות.
תוצאות הבחירות בגרמניה, שמחזיקה ב-96 מתוך 720 המושבים בפרלמנט – המדינה עם מספר הפרלמנטרים הגבוה ביותר באיחוד – מעידות על תזוזה משמעותית של בוחרים למפלגות ימין.
אך הימין הקיצוני עולה לא רק בגרמניה. גם בצרפת היו בחירות דרמטיות, כשמפלגת הימין הקיצוני "האיחוד הלאומי" בראשותו של ג'ורדן ברדלה, מפלגתה של מרין לה-פן, שכבר הובילה בבחירות הקודמות באחוזים בודדים על מפלגת רנסנאס של עמנואל מקרון – זינקה לפי המדגמים ל-30 אחוזים. מפלגתו של נשיא צרפת, בראשות ואלרי האייה, צנחה הפעם לכ-15% לאחר שהשיגה מעל 22% ב-2019. המפלגה הסוציאליסטית, בראשות רפאל גלוקסמן, יותר מהכפילה את כוחה עם 14%. מפלגת "צרפת המורדת", שביססה את מסע הבחירות שלה על תמיכה פרו-פלסטינית, בתקווה לתעל את קולות המהגרים והפרברים, זכתה רק ב2.5% יותר מהבחירות הקודמות – ועומדת על 8.3%.
2 צפייה בגלריה
חרט וילדרס. מפלגת החירות שלו זכתה לרוב בהולנד
חרט וילדרס. מפלגת החירות שלו זכתה לרוב בהולנד
חרט וילדרס. מפלגת החירות שלו זכתה לרוב בהולנד
(צילום: REUTERS/Piroschka van de Wouw)
עוד הפתעה היא מפלגתו הלאומנית של אריק זמור, "הכיבוש מחדש", שאת הרשימה שלה לפרלמנט הובילה מריון מרש-לה פן, אחייניתה של מרין. למרות שלא הצליחו להיבחר לאספה הלאומית הצרפתית ב-2022, צפויה לקבל מעל 5 אחוזים. גם המפלגה הירוקה, איבדה מחצית מכוח ונמצאת באותו המצב.
בתגובה לתוצאות בחר נשיא צרפת עמנואל מקרון לפזר את האסיפה הלאומית - והבהיר: "אני לא יכול להתנהג כאילו לא קרה דבר. עליית הקיצוני היא סכנה לאומה שלנו ולאירופה". לדבריו, הבחירות יתקיימו ב-30 ביוני, והסיבוב השני שלהן ב-7 ביולי. לה-פן הגיבה על התוצאות המסתמנות ואמרה כי מדובר ב"היסטוריה". היא בירכה על הכרזתו של מקרון ל"בחירות בזק", ואמרה: "אנחנו מוכנים".
2 צפייה בגלריה
מקרון לא יכול להתעלם. לה-פן
מקרון לא יכול להתעלם. לה-פן
מקרון לא יכול להתעלם. לה-פן
(צילום: AP / Aurelien Morissard)
גם במדינות אחרות התוצאות שפורסמו והמדגמים הראו נקודת מבט דומה. באוסטריה, מפלגת "החירות" זכתה ב-27% - 10% יותר מבבחירות הקודמות. בהולנד, מפלגת החירות של וילדרס גם היא זכתה לרוב, וגם בספרד הימין הקיצוני זינק. באיטליה נראה שג'רג'יה מלוני עומדת לנצח. תחזית גם בבלגיה, סלובקיה, צ'כיה והונגריה הייתה עלייה בקרב מפלגות הימין, וירידה – לעיתים תלולה – למפלגות ליברליות. באופן אירוני, דווקא המפלגות שמתנגדות לאיחוד האירופי ומדגישות זהות לאומית – הן אלו שזכו למירב הקולות.
באשר להשפעה של בחירות אלו על ישראל, כשמפלגות שמאל שמתנגדות לה ותומכות במדינה פלסטינית נחלשות, עלייתו של הימין עשויה לבלום את המגמה – אבל הכל תלוי גם בשאלה כמה קרובות מפלגות אלו לרוסיה.