סגור
כובע של נפוליאון נמכר מכירה פומבית
כובע של נפוליאון נמכר ב-1.9 מיליון יורו. חבש אותו לרוחב (צילום: Sotheby's)

כובע של נפוליאון נמכר במחיר שיא של 1.9 מיליון יורו

הכובע השחור מלבד היה אחד מסימני ההיכר של המצביא הצרפתי והיו לו במהלך חייו 120 מסוגו, מתוכם נשארו כיום 20 בלבד. ב-2014 נמכר כובע דומה ב-1.8 מיליון יורו לאיש עסקים דרום קוריאני

כובע לבד שחור שהיה שייך לנפוליאן בונפרטה נמכר אתמול (א') במכירה פומבית במחיר שיא של 1.9 מיליון יורו (2.1 מיליון דולר).
המכירה נערכה בפריז על ידי בית המכירות הפומביות Drouot. ההערכה המקורית היתה כי יימכר במחיר של 800-600 אלף יורו. הכובע הוא בצבע שחור ומעוטר בצבעי הדגל הצרפתי – כחול, לבן ואדום - והיה בבעלותו של איש העסקים הצרפתי ז'אן לואי נוואסייז שמת בשנה שעברה. בית המכירות לא חשף את זהות הקונה.
המחיר הגבוה ביותר שבו נמכרו כובעים של נפוליאון עד כה עמד על 1.8 מיליון יורו, אותם שילם איש עסקים קוריאני ב-2014. לפי בית המכירות, הכובע המדובר היה חלק מסימני הזיהוי של נפוליאון וכי היו בבעלותו 120 כובעים מסוג זה. לפי ההערכות נותרו כיום 20 מתוכם, רובם שמורים במוזיאונים וחמישה באוספים פרטיים. "הכובע הזה היה חלק מהדימוי שהוא יצר לעצמו", הסביר לרויטרס ז'אן פייר אוסנה מבית המכירות. לדבריו, נפוליאון חבש את הכובע לרוחב, כלומר כשהפינות פונות לכתפיים שלו, זאת בעוד מרבית האנשים באותה תקופה חבשו אותו לאורך. "הכובע הזה היה בולט, כשראו אותו בשדה הקרב אנשים ידעו בלי ספר שנפוליאון נוכח", הוסיף אוסנה.
הכובע היה גולת הכותרת של המכירה, שכללה פריטים נוספים של המצביא הצרפתי, ביניהם חולצת פיג'מה שלבש בגלות באי סנט הלנה, צלחת כסופה שנגנבה מהכרכרה שלו לאחר ההפסד בקרב ווטרלו ב-1815, ותיק כלי רחצה שכלל מברשת שיניים, סכינים, מספריים ופריטים נוספים שנמכר ב-60 אלף יורו.
נפוליאון היה דמות בולטת במהלך המהפכה הצרפתית, וב-1804 הכתיר עצמו לקיסר צרפת. סרט חדש על חייו בכיכובו של חואקין פיניקס מתוכנן לעלות בקרוב לאקרנים, וההערכה היא כי יחסי הציבור סביב הסרט עזרו להעלות את המחיר של הכובע.