סגור
הייטק פיטורים משרד ריק שבוע עבודה מקוצר
משרד הייטק ריק (צילום: גטי אימג'ס)

אחרי הפיילוט: 89% מהחברות שעברו לשבוע עבודה מקוצר בבריטניה אימצו את המודל כקבוע

מחקר מצא כי רוב משתתפי הפיילוט הגדול בעולם של שבוע עבודה מקוצר - השאירו את המדיניות גם לאחר סיום הניסוי. לפי הממצאים, בריאות העובדים והאיזון בין העבודה לחיים הפרטיים השתפרו משמעותית. המכשול העיקרי היה בעבודה מול לקוחות ובעלי עניין שלא החילו את שבוע העבודה המקוצר

הישג נוסף לתומכים בשבוע עבודה מקוצר של ארבעה ימים. מחקר מצא כי מרבית החברות בבריטניה שהשתתפו בפיילוט הגדול בעולם של שבוע עבודה של ארבעה ימים - השאירו את המדיניות גם לאחר סיום הניסוי, כך לפי דיווח בגרדיאן.
54 מתוך 61 החברות והארגונים שלקחו חלק בפיילוט שיצא לדרך ב-2022, ובמסגרתו עברו לשבוע עבודה מקוצר למשך שישה חודשים, ממשיכות עם המדיניות גם שנה לאחר מכן. מדובר ב-89% מהחברות, כש-31 מביניהן הפכו את השינוי לקבוע. במסגרת הניסוי הופחת שבוע העבודה הממוצע ב-6.6 שעות ל-31.6.
לפי 55% ממנהלי הפרוייקטים והמנכ"לים שלקחו חלק בניסוי לירידה לארבעה ימים הייתה השפעה חיובית על הארגון, ועל אף החששות היא לא פגעה בפיריון. 82% מהנשאלים טענו כי ההשפעה החיובית באה לידי ביטוי ברווחת העובדים, 50% דיווחו על ירידה בתחלופת העובדים, ואילו 32% טענו כי השינוי סייע בגיוס עובדים. כמו כן, קרוב לחצי (46%) אמרו כי איכות העבודה והפריון השתפרו.
כך למשל, מארק דאונס מנכ"ל חברת רויאל סוסייטי אוף ביולוגי (RBS) אמר כי הוחלט להפוך את המדיניות לקבועה מכיוון שהתקבלה בצורה חיובית בקרב העובדים. הם מחלקים את הימים החופשיים הנוספים של העובדים בין שני ושישי. הוא ציין כי להפתעתו גילה שבימים שבהם חצי מהעובדים לא נמצאים הוא הרבה יותר יעיל, זאת בנוסף לכך שהחברה הפכה לאטרקטיבית יותר לעובדים פוטנציאלים.
מקרב העובדים, 96% דיווחו כי החיים המקצועיים שלהם השתפרו, ו-86% הרגישו שהביצועים שלהם בעבודה הפכו טובים יותר. יתרה מכך, 38% מאמינים שהארגון הפך יעיל יותר.
ג'ולייט שור, מרצה לסוציולוגיה בבוסטון קולג' ועורכת המחקר, טענה כי התוצאות מצביעות על השפעות "ממשיכות ומתמשכות". לדבריה, הבריאות הנפשית והפיזית של העובדים והאיזון בין העבודה והחיים הפרטיים משתפרים משמעותית אם השינוי נמשך מעבר לשישה חודשים. "הירידה בשחיקה והעלייה בסיפוק נשארו", הוסיפה.
עם זאת, דווח גם על מספר מכשולים, ביניהם בעבודה מול לקוחות ובעלי עניין אחרים שלא החילו את שבוע העבודה המקוצר, ומדיניות שלא הוחלה באופן שיוויוני בקרב כל העובדים ולכן יצרה מרמור.
לאור ההצלחה החודש השיקה הממשלה הסקוטית פיילוט לשבוע עבודה של ארבעה ימים עבור חלק מהמשרדים הממשלתיים.