סגור
הגבלת מהירות אמסטרדם רוכבי אופניים פקק תנועה
אמסטרדם. "מהירות שמתאימה רק לטוסטוסים" (צילום: Peter Boer/Bloomberg)

סע לאט: אמסטרדם הורידה את המהירות המקסימלית ל-30 קמ"ש

בכך מצטרפת העיר ההולנדית לשורה של ערים באירופה שנקטו בצעדים דומים, ביניהן פריז, בריסל ומדריד. בעירייה טענו כי מגבלת המהירות תוריד את מספר התאונות הקשות ותעזור לנהגים להגיב לאירועים בלתי צפויים, זאת מבלי להוסיף לזמן הנסיעה הממוצע

החיים באמסטרדם הולכים להפוך איטיים יותר. הבירה ההולנדית, הידועה בין השאר בזכות התעלות והסביבה הידידותית לאופניים, הורידה ביום שישי את המהירות המקסימלית המותרת במרבית הכבישים בה ל-30 קמ"ש מ-50 קמ"ש, בכך מצטרפת אמסטרדם לשורה של ערים אירופיות, ביניהן בריסל, פריס ומדריד, שהורידו בשנים האחרונות את המהירות המקסימלית במטרה להגביר את הבטיחות בדרכים.
בהצהרה שפרסמה העירייה טענו כי ההחלטה להוריד את המהירות התקבלה לאחר שיחות עם התושבים, ולאחר סקר שבו שני שלישים מהמשיבים התלוננו על כך שהתנועה בשכונות שלהם אינה בטוחה. עוד ציינו כי הממוצע כיום עומד על שלוש תאונות קשות בכל יום, ומגבלת המהירות החדשה אמורה להפחית את התאונות הללו ב-30%. לפי העירייה, השינוי גם יפחית את הרעש של התחבורה ויעניק לנהגים יותר זמן לעבד מידע ולהגיב לאירועים לא צפויים.
בעירייה כבר הציבו 4,500 שלטים חדשים עם מגבלת המהירות החדשה, וזאת כדי להקל על המעבר. כמו כן, בכוונתם להתאים את הרמזורים כדי לאפשר זרימה טובה יותר של התנועה. עם זאת, התחבורה הציבורית תוכל להמשיך ולנסוע במהירות של 50 קמ"ש, שכן הם משתמשים בנתיבים המיועדים לכך.
בכל זאת לא כל התושבים מרוצים מהשינוי. כך למשל תושב זועם פרסם פוסט ב-X שבו טען שהעיר הופכת ל"משוגעת" ושמהירות של 30 קמ"ש מתאימה רק לטוסטוסים. עם זאת, בעירייה טוענים כי זמני הנסיעה בבריסל לא התארכו מאז הורדה שם המהירות המקסימלית ב-2021.
מלבד המהירות באמסטרדם נקטו במספר פעולות בשנים האחרונות כדי לשפר את איכות החיים בעיר, כולל השקת קמפיין להרחקת תיירים גסי רוח.