סגור
נמל תעופה הית'רו שדה תעופה לונדון
נמל תעופה הית'רו לונדון. הפסדים גם השנה (צילום: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg)

לונדון כן מחכה להם: הסעודים רכשו 10% מהית'רו במיליארד פאונד

קרן ההון הריבונית של הממלכה, המנוהלת בידי יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, רכשה את ההחזקה בנמל התעופה הלונדוני מחברת התשתיות הספרדית פרוויאל. החזקה נוספת בגודל של 15% נמכרה לחברת הפרייבט אקוויטי הצרפתית אדריאן

קרן ההון הריבונית של סעודיה (PIF) רוכשת נתח של 10% ממפעילת נמל התעופה הית'רו בלונדון עבור מיליארד פאונד מחברת התשתיות הספרדית פרוויאל (Ferrovial) שהיא הבעלים של הנמל ב-17 השנים האחרונות, כך לפי דיווח בפייננשל טיימס.
בנוסף לסעודים, פרוויאל מכרה גם החזקה של 15% לאדריאן הצרפתית – אחת מחברות הפרייבט אקוויטי הגדולות באירופה – תמורת 1.4 מיליארד פאונד.
פרוויאל הפכה לבעלים של שדה התעופה ב-2006 לאחר שהשיקה הצעת רכש עוינת ל-BAA, שהיתה המפעילה באותה תקופה של נמל התעופה. אולם, לפי הדיווחים החברה מתוסכלת בתקופה האחרונה מההתנהלות הרגולטורית בהית'רו, ובראשה הדרישה שתוריד את דמי הנחיתה בקרוב ל-20%. העלות הממוצעת לנוסע השנה בהית'רו עמדה על 31.57 פאונד, אך המחיר הזה יירד ל-25.43 פאונד בשנה הבאה. יתרה מכך, בהית'רו המשיכו להפסיד השנה כסף, בין השאר בשל הריבית הגבוהה שייקרה את החובות של החברה. פרוויאל רכשה במקור נתח של 56% אותו הפחיתה ל-25% ב-2013.
קרן ההון הסעודית בראשותו של יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן מנהלת נכסים בשווי של יותר מ-700 מיליארד דולר, והיא נחשבת לאחת מקרנות ההון הריבוניות הפעילות ביותר בעולם ומשקיעה במגוון רחב של תחומים החל מיצרניות מכוניות משחקים ועד לגיימינג וגולף.
בפרוויאל ציינו כי העסקה עוד צריכה לזכות באישור הרגולטוריים.
מלבד קרן ההון הסעודית בעלי העניין בחברת Topco המפעילה את הית'רו כוללים את קרן ההשקעות של קטאר, קרן ההון הריבונית של סינגפור וקרן הפנסיה של אוסטרליה.