סגור
משבר אקלים

משבר האקלים
בחודש אחד בלבד - ברזיל כרתה יערות באמזונס בשטח הגדול פי 7 משטח מנהטן

לפי צילומי לוויינים, בינואר האחרון נכרתו עצים באמזונס בברזיל בשטח של 430 קמ"ר - פי 5 מהשטח שנכרת בינואר אשתקד ושיא מאז שהחלו המדידות ב-2015. חצי הביקורת מופנים כלפי הנשיא ז'איר בולסונרו שמאפשר ומעודד את בירוא היערות האגרסיבי במדינה

מספר העצים שנכרתו בינואר האחרון ביערות האמזונס בברזיל היה גבוה בהרבה מהמספר שנכרת בינואר אשתקד - כך על פי מידע שנאסף באמצעות לוויינים ועליו מדווח ב-BBC. לפי הנתונים, גודל האזור שנכרת היה 430 קמ"ר - פי חמישה מהשטח שנכרת בינואר 2021 ופי שבעה משטחה של מנהטן, ומהווה שיא מאז שהחלו המדידות ב-2015.


השמירה על האמזונס חיונית להתמודדות עם משבר האקלים. עצי האמזונס נכרתים כדי לשמש כחומר גלם, אך גם כדי לפנות מקום לגידולים חקלאיים שבאים לספק חברות מזון גלובליות. בפסגת האקלים COP26 שנערכה בגלזגו בשנה שעברה, התחייבו מנהיגים של יותר מ-100 מדינות לעצור ואף להפוך את מגמת כריתת היערות עד שנת 2030. המידע האחרון מלווייני סוכנות החלל הברזילאית Inpe סותר את התחייבותה של ממשלת ברזיל להגן על יער הגשם העצום שבתחומה, לדברי ארגוני איכות סביבה.

2 צפייה בגלריה
אמזונס ברזיל בירוא יערות כריתת עצים
אמזונס ברזיל בירוא יערות כריתת עצים
בירוא יערות האמזונס, ברזיל
(צילום: רויטרס)

ארגוני איכות סביבה מאשימים את נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו במתן היתר להאצת כריתת העצים. "המידע החדש שוב חושף כיצד פעולות הממשלה סותרות את מה שהיא מציגה לעולם", אמר כריסטיאן מאזטי מארגון גרינפיס ברזיל. גרינפיס קרא למרכולים בבריטניה ומדינות נוספות להפסיק לעבוד עם ספקים שקשורים לכריתת יערות. בולסונרו החליש במהלך כהונתו את ההגנות הסביבתיות בארצו, וטען שעל הממשלה לנצל את משאבי האזור כדי להפחית את העוני במדינה.

2 צפייה בגלריה
ז'איר בולסונרו נשיא ברזיל החדש 29.10.18
ז'איר בולסונרו נשיא ברזיל החדש 29.10.18
ז'איר בולסונרו, נשיא ברזיל
(צילום: רויטרס)

כריתה מאסיבית של יערות אינה אופיינית לתקופה זו של השנה, כיוון שחוטבי העצים נמנעים מלהיכנס ליער הסבוך בעונה הגשומה. יער הגשם העצום של ברזיל סופג כמויות אדירות של גזי חממה מהאטמוספירה, ומשמש כמעין אגן ניקוז לפחמן, מכאן שכריתת כמויות גדולות של עצים מפחיתה את יכולתו של היער לספוג פליטות.