סגור
שליח של אמזון
שליח של אמזון (צילום: רויטרס)

קליפורניה הגישה תביעה נגד אמזון: "פוגעת בתחרות וגורמת לכך שהצרכן משלם יותר"

בתביעה שהגישה המדינה היא טוענת כי הדרישה של אמזון מסוחריה שלא למכור את מוצריהם במחירים נמוכים יותר במקומות אחרים פוגעת קשות בתחרות. קליפורניה דורשת מבית המשפט להורות לאמזון לחדול מהפרקטיקה האנטי-תחרותית ולחייבה בפיצוי עונשי של 2,500 דולר על כל הפרה

מדינת קליפורניה הגישה הערב (ד') תביעה נגד ענקית הסחר המקוון אמזון על פגיעה בתחרות. לטענת המדינה, הדרישות הנוקשות של אמזון מהסוחרים בפלטפורמה שלה מקשות על קיום תחרות וגורמות לכך שהצרכנים משלמים יותר.
על פי הודעת התובע הכללי של קליפורניה רוב בונטה, דורשת אמזון מהמוכרים בפלטפורמה שלא למכור את הסחורה שלהם במחירים נמוכים יותר בפלטפורמות אחרות, מה שמהווה הפרה של חוק התחרות הבלתי הוגנת של המדינה ושל חקיקה האוסרת על הסכמים שמגבילים סחר.
"במשך שנים הצרכנים בקליפורניה שילמו יותר עבור רכישות מקוונות שביצעו בגלל החוקים האנטי-תחרותיים של אמזון", אמר בונטה בהצהרה שמסר.
לדבריו, מכיוון שפלטפורמות סחר אלקטרוני אחרות אינן מסוגלות להתחרות באמזון בגזרת המחיר, הצרכנים פונים לחברה ומשתמשים בה כחנות אחת לכל הרכישות שלהם. "זה מנציח את הדומיננטיות של אמזון בשוק, ומאפשר לחברה להעלות דרישות בלתי נסבלות בפני הסוחרים ולגרום לכך שהצרכנים משלמים יותר".
במסגרת התביעה, שהוגשה לבית המשפט העליון של סן פרנסיסקו, דורשת קליפורניה מבית המשפט להורות לאמזון לחדול מהפרקטיקה האנטי-תחרותית ולהטיל על החברה פיצוי עונשי של 2,500 דולר על כל הפרה של חוק התחרות הבלתי הוגנת. לטענת בונטה, מדובר בדרישה משמעותית, שכן על פי הערכות יש לאמזון לפחות 25 מיליון לקוחות בקליפורניה.
אמזון התמודדה עם תביעות דומות על פגיעה בתחרות גם במקומות אחרים בארצות הברית. מוקדם יותר השנה נדחתה תביעת הגבלים עסקיים שהגיש נגד החברה מחוז קולומביה. במקביל תביעה נוספת נגד החברה במדינת וושינגטון עודנה מתנהלת.