סגור

רוסיה אישרה את ספוטניק לייט: חיסון במנה אחת עם 79% יעילות

לפי רוסיה, החיסון יעלה פחות מ-10 דולר למנה. ניסוי קליני שלב 3 נערך כעת ברוסיה, איחוד האמירויות וגאנה בהשתתפות 7,000 נסיינים - תוצאות ביניים צפויות מאוחר יותר החודש. לפי רוסיה, החיסון בטוח ובשלבים 1 ו-2 לא נרשמו תופעות לוואי חמורות

רוסיה אישרה היום (ה') את השימוש בחיסון קורונה הניתן במנה אחת ונקרא ספוטניק לייט (Sputnik Light), כך לפי הקרן הרוסית להשקעות ישירות (RDIF). מטרת הצעד היא להאיץ את אספקת החיסונים למדינות עם שיעורי הדבקה גבוהים. כך לפי דיווח ב-CNBC. הקרן הרוסית להשקעות ישירות מסרה כי לספוטניק לייט - חיסון מוחלש שפותח על ידי מכון המחקר הלאומי גאמאליה במוסקבה - יש יעילות של 79.4% והוא יעלה פחות מ-10 דולר למנה.


עוד נמסר, כי החיסון - המרכיב הראשון בחיסון הדגל של רוסיה הניתן בשתי מנות ונקרא ספוטניק V - תואם לדרישות אחסון חיסונים ולוגיסטיקה סטנדרטיות. לפי רוסיה, אחד השימושים המרכזיים של חיסון כזה הניתן במנה אחת הוא לחיסון מספר רב של אנשים בפרק זמן קצר. עוד נמסר, כי ניתן לשנע את החיסון במהירות למדינות שסובלות מהתפרצות חריפה של המגפה.
עוד נמסר מקרן ההשקעות הרוסית, כי בשלב 3 של הניסויים הקליניים משתתפים כעת 7,000 נסיינים, בין היתר ברוסיה, איחוד האמירויות, וגאנה. תוצאות ביניים צפויות להתפרסם מאוחר יותר החודש. התוצאות של שלב 1 ושלב 2 בניסוי בזריקה אחת של ספוטניק לייט מראות, לפי רוסיה, שהחיסון בטוח לכל הנבדקים ושלא נרשמו תופעות לוואי חמורות.

1 צפייה בגלריה
מתן חיסון ספוטניק נגד קורונה ב מוסקבה רוסיה
מתן חיסון ספוטניק נגד קורונה ב מוסקבה רוסיה
חיסון ברוסיה, ארכיון
(צילום: אם סי טי)

"חיסון במנה אחת פותר את האתגר של חיסון מספר גדול של אנשים תוך זמן קצר - דבר שחשוב במיוחד כעת לאור התפשטות הנגיף, ומאפשר השגה של חסינות עדר מהר יותר", אמר קיריל דימיטרייב, מנכ"ל הקרן בהצהרה. לדברי דימיטרייב, בעוד שלספוטניק לייט יש מחיר סביר של פחות מ-10 דולר, החיסון ספוטניק V הניתן בשתי מנות נותר מקור החיסון המרכזי ברוסיה. "חיסון ספוטניק לייט יישלח לשותפינו הבינלאומיים כדי לסייע להעלות את שיעור המחוסנים במדינות שנאבקות במגפה ובזנים החדשים של הנגיף", הוסיף דימיטרייב.
אתמול (ד') הקרן הרוסית מסרה כי מעל 20 מיליון איש ברחבי העולם קיבלו את המנה הראשונה של החיסון ספוטניק V. "ספוטניק לייט מסייע למנוע את התפשטות המגפה באמצעות חיסון קבוצות אוכלוסייה גדולות יותר, וכן באמצעות תמיכה באוכלוסיות שכבר נדבקו", אמר אלכסנדר גינצבורג, מנהל מכון המחקר הרוסי גאמאליה לאפידמיולוגיה ומיקרוביולוגיה. "ספוטניק לייט מציע ערך רב בחיסון ראשוני ובחיסון מחדש, כמו גם בהגברת היעילות כאשר הוא ניתן בשילוב עם חיסונים אחרים", מסר.
בפברואר דיווח מכון גאמאליה כי היעילות של החיסון לקורונה, "ספוטניק V" ,עומדת על 91.6% במניעת סימפטומים של קורונה, ועל 100% במניעת מחלה בינונית עד קשה.