סגור
קלאודיה שיינבאום נבחרה לנשיאת מקסיקו יוני 2024
קלאודיה שיינבאום נבחרה לנשיאת מקסיקו יוני 2024 (צילום: Hector Vivas/Getty Images)

היסטוריה במקסיקו: קלאודיה שיינבאום נבחרה לנשיאה - האישה הראשונה בתפקיד

שיינבאום היהודייה, מועמדת מפלגת השלטון ולשעבר ראש העיר מקסיקו סיטי, תהיה הנשיאה הראשונה בתולדות מקסיקו והאדם הראשון ממוצא יהודי בתפקיד. היא גרפה כ-60% מהקולות 

במקסיקו נערכו אתמול (ראשון) בחירות היסטוריות, שבהן התחרו שתי נשים על הנשיאות. לפי המדגמים שפורסמו הבוקר, הנשיאה הראשונה בתולדות המדינה תהיה קלאודיה שיינבאום – מועמדת מפלגת השלטון "מורנה" של הנשיא היוצא, איש השמאל אנדרס מנואל לופס אוברדור.
שיינבאום, שכיהנה בעבר כראש עיריית מקסיקו סיטי, קיבלה לפי אחד המדגמים 56% מקולות המצביעים. יריבתה, מועמדת האופוזיציה סוצ'יטל גלבס, זכתה לפי אותו מדגם ב-30% בלבד. מפלגת השלטון "מורנה" כבר הכריזה על זכייתה של שיינבאום ותומכיה יצאו לחגוג את הניצחון, אך גלבס טרם הודתה בהפסד ואמרה לתומכיה להמתין לתוצאות הרשמיות. לפי ועדת הבחירות במקסיקו כ-10% מהקולות נספרו עד כה, ושיינבאום צועדת ביתרון של 58%.

1 צפייה בגלריה
תומכים של קלאודיה שיינבאום ש נבחרה לנשיאת מקסיקו יוני 2024
תומכים של קלאודיה שיינבאום ש נבחרה לנשיאת מקסיקו יוני 2024
תומכים של קלאודיה שיינבאום
(צילום: CARL DE SOUZA / AFP)
נשיא מקסיקו לופס אוברדור משלים השנה כהונה בת שש שנים בתפקיד. חוקי הבחירות של מקסיקו אוסרים עליו להתמודד על קדנציה שנייה ושיינבאום, שנחשבת לבת טיפוחיו, התמודדה במקומו על הנשיאות. כהונתה של שיינבאום תחל ב-1 באוקטובר. "אני מברך את קלאודיה שיינבאום, שתהיה הנשיאה הראשונה של מקסיקו", אמר הבוקר הנשיא היוצא.
שיינבאום בת ה-61 היא נכדתם של מהגרים יהודים מבולגריה ומליטא, פיזיקאית שהשלימה תואר בהנדסת חשמל ועבדה בגוף של האו"ם העוסק בשינויי האקלים. לשיינבאום, נשואה פעם שנייה ואם לשניים, דוקטורט בהנדסת סביבה. היא כיהנה בראשות העיר מקסיקו סיטי בין 2018 ל-2023.
שיינבאום תהיה האדם הראשון ממוצא יהודי שיכהן כנשיא מקסיקו. שאלת יהדותה של שיינבאום היא סוגיה מורכבת. היא אינה מרבה להתבטא בפומבי על מוצאה האתני או על ישראל, ואינה מציגה עצמה כנציגתו של מיעוט כלשהו. אף שבעבר סיפרה כי בילדותה ובנעוריה נהגה משפחתה לציין את החגים היהודיים, בסביבתה מספרים כי היהדות לא הייתה חלק מרכזי בחייה, וכי ערכיה של שיינבאום נטועים בעשייה הפוליטית הרבה יותר מאשר ביהדותה.
אחד האתגרים המשמעותיים של הנשיאה החדשה יהיה המאבק בפשיעה ובאלימות במקסיקו. הפרשנים מציינים שבמהלך כהונתו של הנשיא לופס אוברדור הגדילו ארגוני הפשיעה את כוחם ומספר הנרצחים הגיע לשיא. הבחירות שנערכו אתמול, שכללו גם בחירות לקונגרס ולרשויות המקומיות, היו עקובות מדם ולפחות 38 מועמדים לתפקידים שונים נרצחו. ביום הבחירות עצמו נרצחו שני בני אדם בקלפיות במדינת המחוז פואבלה.