סגור

מכה נוספת לג'ק מא: סין רוצה לפרק את עליפיי

הרגולטור בסין מעוניין לפרק את אפליקציית התשלומים הנמצאת בבעלות אנט גרופ ומשרתת יותר ממיליארד משתמשים. במסגרת הארגון מחדש, נדרשת הקבוצה להפריד בין שני עסקי ההלוואות שלה, Huabei ו-Jiebei משאר השירותים הכספיים שלה ולהעביר את נתוני המשתמשים למיזם משותף חדש, שיהיה בחלקו בבעלות המדינה

הממשל הסיני בבייג'ינג מעוניין לפרק את עליפיי (Alipay), אפליקציית התשלומים הנמצאת בבעלות אנט גרופ, המשרתת יותר ממיליארד משתמשים, וליצור אפליקציה נפרדת לעסקי ההלוואות של החברה, זאת במסגרת הארגון מחדש המשמעותי ביותר המתרחש כעת בענקית אשר שוויה מוערך בכ-150 מיליארד דולר.
הרגולטורים הסינים כבר הורו בעבר לקבוצה להפריד בין שני עסקי ההלוואות שלה - Huabei, אפליקציה הדומה לכרטיס אשראי מסורתי, ו- Jiebei שמעניקה הלוואות קטנות ללא ביטחון, משאר השירותים הכספיים שלה ולהביא בעלי מניות חיצוניים. כעת מעוניינים גורמים רשמיים ששני העסקים יחולקו גם לאפליקציות נפרדות. התוכנית תחייב את הקבוצה להעביר את נתוני המשתמשים העומדים בבסיס החלטות ההלוואות שלה למיזם משותף חדש לדירוג אשראי שיהיה בחלקו בבעלות המדינה. "הממשלה מאמינה שכוחו הגדול של מונופול הטכנולוגיה נובע משליטתו על נתונים. כעת היא רוצה לסיים את זה", אמר אחד המקורבים לרגולטורים פיננסיים בבייג'ינג. הצעד עשוי להאט את עסקי ההלוואות של הקבוצה ואיתם את הגידול העצום שחוו Huabei ו Jiebei שהונע בחלקו מההנפקה הראשונית בבורסה בשנה שעברה.

1 צפייה בגלריה
ג'ק מא על רקע אנט
ג'ק מא על רקע אנט
ג'ק מא על רקע אנט
(צילומים: רויוטרס , גטי אימג'ס)

אנט גרופ נאבקה עם רגולטורים במטרה לשמר שליטה במיזם המשותף החדש, אך לפי פשרה שהושגה ברוב המניות יחזיקו חברות ממחוז הבית של הקבוצה, בין היתר קבוצת השקעות התיירות ג'ג'יאנג, תחזיק ברוב. גורם לשעבר בבנק העממי של סין אמר כי ממשלת המחוז עשתה טובה להנהלת הקבוצה בכך שדחפה לשותפות חדשה עם קבוצות מקומיות או בבעלות מקומית. "בהתחשב באמון ההדדי בין קבוצת השקעות התיירות ג'ג'יאנג לאנט גרופ, חלקה של האחרונה יהיה גדול ומשמעותי יותר בהפעלת המיזם החדש. עם זאת המערך החדש יוודא שאנט גרופ מקשיבה למפלגה בכל הנוגע לקבלת החלטות קריטיות".
אדם המקורב לאנט גרופ אמר כי בינתיים הצוות של מא יעמוד בראש המיזם החדש. "מה יודעת קבוצת השקעות התיירות של ג'ג'יאנג על דירוג אשראי - שום דבר", אמר האדם, והוסיף כי מנהלי אנט גרופ עדיין חוששים שהם עלולים לאבד שליטה בעתיד.
אנט גרופ לא תהיה המלווה המקוון היחיד בסין המושפע מהחוקים החדשים. במהלך הקיץ הודיע הבנק המרכזי לשחקנים בתעשייה כי יש לקבל החלטות על הלוואות על סמך נתוני דירוג אשראי מחברות מאושרות ולא לפי נתוני קניין. בכיר בתחום ההלוואות המקוונות אמר שדבר זה יכול להתבטא בקיצוץ "מתון" ברווחים מכיוון שהחברה לא תוכל עוד להשתמש בנתונים שלה כדי להחליט למי לאשר הלוואות.