סגור

גרמניה: מרקל תוכל להטיל הגבלות קורונה במקום ראשי המדינות

לפי הצעת חוק שתוצג בשבוע הבא, הקנצלרית תוכל להטיל הגבלות באזורים שבהם מעל 100 נדבקים לכל 100 אלף תושבים; עד כה, שיטת הממשל בגרמניה אפשרה לכל מדינה לקבוע את ההגבלות שהוטלו בה


קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתכננת לקחת מראשי המדינות את הסמכות להטיל הגבלות קורונה חדשות באזורים השונים, זאת על רקע מספר הנדבקים הגבוה והקשיים בהשתלטות על הגל השלישי של המגפה, כך לפי הודעה שמסרה דוברת הממשלה. עוד הוסיפה כי הממשלה הפדרלית מתכוונת להציג בשבוע הבא הצעת חוק בנושא.


לפי סוכנות הידיעות רויטרס, הצעת החוק הזו תכלול הטלת הגבלות באזורים עם 100 או יותר מקרי קורונה לכל 100 אלף אנשים לאורך שבעה ימים. אם שיעור התחלואה נמוך מכך, המדינות יוכלו לקבל את הסמכות להחליט אילו צעדים לנקוט כדי להאט את התפשטות הנגיף.

1 צפייה בגלריה
אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה מסכה קורונה
אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה מסכה קורונה
אנגלה מרקל
(צילום: רויטרס)
עד כה, שיטת הממשל בגרמניה אפשרה לכל מדינה לקבוע את ההגבלות שהוטלו בה. כך יצא שבחלק מהאזורים אפשר להיכנס לחנויות רק עם בדיקת קורונה שלילית, ובאזורים אחרים החנויות סגורות לכולם. בברלין לדוגמה אסרו על מפגשים בשעות הלילה, אך בסאארלנד מסעדות ופאבים יכולים לשרת לקוחות בחוץ.
מרקל מעוניינת להטיל סגר קצר במדינה בזמן שמאיצים את קצב ההתחסנות. "חוקים על ריחוק חברתי, עטיית מסכות ועוצר צריכים להתקבל ברמה הארצית", הגיב ארמין לאשט יו"ר מפלגת CDU בראשה עומדת מרקל.
לפי הנתונים שאספו במכון קוך הגרמני, מספר הנדבקים היומי עומד על יותר מ-25 אלף; ואולם במכון הזהירו כי המספרים עלולים לעלות אף יותר לאחר חופשת הפסחא בסוף השבוע שעבר.
דוברת הממשלה מסרה עוד כי פגישה מתוכננת של מרקל עם 16 ראשי המדינות שנקבעה ליום שני, ובה הם היו אמורים לדון בהארכת הגבלות הקורונה, בוטלה.
גם שר הבריאת ינס שפאהן הזהיר כי יש צורך בהגבלות כלל ארציות כדי לבלום את התפשטות הגל הנוכחי בהקדם האפשרי. לדבריו, מאושפזים במחלקות הטיפול הנמרץ קרוב ל-4,500 חולים. "אם זה יימשך, מערכת הבריאות שלנו לא תעמוד בזה". לפיכך המלצת ראשי מערכת הבריאות היא סגר למשך שבועיים עד ארבעה שבועות.