סגור

פיץ' הורידה את תחזית הדירוג של סין ל"שלילית"

חברת הדירוג נימקה את ההחלטה בסיכונים הפינננסיים הגוברים, לנוכח החתירה של סין לצמיחה שאינה מתבססת על הנדל"ן. הדירוג עצמו נותר ללא שינוי, ברמה של +A

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הורידה את תחזית הדירוג של סין לשלילי - החלטה שאותה נימקה פיץ' בעליית הסיכונים הפינננסיים, לנוכח חוסר הוודאות הגובר בכלכלה סביב המעבר למודלי צמיחה חדשים, במקום ההתבססות על סקטור הנדל"ן.
הדירוג עצמו נותר בשלב זה ללא שינוי על רמה של +A. הורדה של תחזית הדירוג משמעה אפשרות להורדת דירוג בטווח הבינוני (סביב שנתיים), בהתאם להתפתחויות הכלכליות.
בפיץ' העריכו כי הגירעון בסין יטפס השנה ל-7.1% מהתוצר, מול גירעון של 5.8% בשנה שעברה. יהיה השיעור הגבוה ביותר מאז 2020 כשהממשלה החילה את הגבלות הקורונה הנוקשות. עוד חוזים בפיץ' כי הצמיחה הכלכלית תואט השנה לרמה של 4.5%, בהשוואה ל-5.2% ב-2023. יעד הצמיחה הרשמי שהציבו קובעי המדיניות בבייג'ינג עומד על 5%.
לפי ההצהרה שפרסמה פיץ', שינוי התחזית משקף את "הסיכונים הגדלים למצב המימון הציבורי בסין, בתקופה שבה המדינה מתמודדת עם חוסר ודאות כלכלי, לנוכח מעבר מצמיחה המבוססת על נדל"ן למה שבממשלה מגדירים כמודל צמיחה יציב יותר".
עם זאת, הוסיפו כי למדיניות הפיסקלית של הממשלה "יש סבירות גדלה והולכת להיות בעלת תפקיד חשוב בתמיכה בצמיחה בשנים הבאות, ויכולה לסייע לשמור על החוב ברמה יציבה":.
ממשרד האוצר הסיני מסרו בתגובה על הורדת התחזית כי הם "מצרים" על ההחלטה של פיץ' והוסיפו כי המערכת של הסוכנות "לא הצליחה לחזות בצורה יעילה את התפקיד של המדיניות הפיסקאלית בקידום צמיחה כלכלית".
בדומה לפיץ', בדצמבר פרסמה סוכנות הדירוג מודי'ס אזהרה להורדת דירוג אפשרית בסין, זאת בשל העלויות הגבוהות הנלוות לחילוצי רשויות מקומיות שנקלעו לחובות והמשבר בסקטור הנדל"ן.