סגור

אכזבה: המשק האמריקאי ייצר רק 266 אלף משרות חדשות באפריל

במקביל שיעור האבטלה עלה באפריל ל-6.1% מ-6% במרץ. הדו"ח נחשב למבחן הראשון לתוכנית התמריצים הענקית של ביידן. האנליסטים היו הרבה יותר אופטימיים וצפו תוספת של מיליון משרות חדשות וירידה של שיעור האבטלה ל-5.8%. בארה"ב מעריכים כי מדובר במכה זמנית לקראת צמיחה חזקה בקיץ

אכזבה: לכלכלה האמריקאית נוספו 266 אלף משרות חדשות בלבד באפריל - הרבה פחות מהצפי שהיה לתוספת של מיליון משרות חדשות. כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם משרד העבודה האמריקאי לפני זמן קצר. במקביל שיעור האבטלה עלה מ-6% במרץ ל-6.1% באפריל. זאת, אף שהצפי היה לירידה של האבטלה ל-5.8%.
ההערכות היו לתוספת משמעותית של משרות חדשות על רקע כניסתה לתוקף של תכנית התמריצים בגובה 1.9 טריליון דולר שאישר הקונגרס במרץ והמשך הפתיחה מחדש של הכלכלה הודות לשיעור המתחסנים הגדל והירידה בתחלואה.
1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם בקונגרס 29.4.21
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם בקונגרס 29.4.21
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. תנופה בתעסוקה ובכלכלה
(צילום: אי פי איי)

על פי הדו"ח, העלייה הגדולה ביותר בתעסוקה נרשמה בסקטור האירוח והפנאי שבו נוספו 331 אלף משרות חדשות - זאת אף שהמגזר נותר עדיין רחוק בקרוב ל-2.9 מיליון משרות מכפי שהיה לפני פרוץ המגפה. מעל מחצית מהמשרות החדשות במגזר זה היו בשירותי מזון ומסעדות, שם נוספו 187 אלף משרות.
בסקטור הייצור נרשמה התכווצות של 18 אלף משרות בחודש שעבר, כולל צמצום של 27 אלף משרות בתעשיית הרכב שם מתמודדים עם מחסור עולמי במוליכים למחצה שהוביל לסגירת מפעלים.
על אף האכזבה יש גם נתון חיובי – שיעור ההשתתפות בכוח העבודה עלה בשיעור גבוה מהתחזיות ל-61.7% מ-61.5%, זאת לאחר שמעל 4 מיליון אנשים, מרביתם נשים, נשרו מכוח העבודה בשל המגפה.
עוד כולל הדו"ח תיקון כלפי מטה של נתוני חודש מרץ לתוספת של 770 אלף משרות חדשות לעומת 916 אלף עליהן דווח במקור.
הערכות בארה"ב: דו"ח התעסוקה - ירידה לצורך עלייה
בארה"ב מעריכים כי הירידה במספר המשרות החדשות שנרשמה בארה"ב באפריל היא רק זמנית. האנליסטים שואבים עידוד מהירידה במספר המאובחנים בקורונה ומתמריצי הענק שהתניע הממשל שאמורים להזניק את הכלכלה. ארה"ב עדיין מצפה לצמיחה חזקה בקיץ, אם הוירוס ימשיך להיחלש.
במרץ נוספו למשק האמריקאי 916 אלף משרות חדשות. במקביל, התביעות החדשות לדמי אבטלה נפלו אל מתחת ל-500 אלף, לראשונה מאז פרוץ המגפה.