סגור
מטע קפה וייטנאם
מטע קפה בוייטנאם (צילום: Business Wire)

מכה לאוהבי הקפה: ירידה ביבול הפולים בווייטנאם תוביל לעלייה נוספת במחיר

הספקית הגדולה בעולם של פולי רובוסטה, המשמשים לרוב לקפה נמס ואספרסו, תייצא השנה כמות פחותה על רקע יבול קטן יותר ועלייה בביקוש המקומי. חקלאים רבים מעדיפים לוותר על עצי הקפה לטובת יבולים משתלמים יותר כמו אבוקדו

מחירי הקפה קרוב לוודאי שימשיכו לעלות, זאת על רקע היצע נמוך יותר המגיע מווייטנאם - הספקית הגדולה בעולם של פולי רובוסטה המשמשים במשקאות קפה נמס ואספרסו. בסוכנות בלומברג דיווחו כי הסיבות לכך הן שהיבול השנה היה קטן יותר ובמקביל עלה הביקוש המקומי למלאי.
דו הא נאם, סגן יו"ר איגוד הקפה הווייטנאמי, מסר במסיבת עיתונאים שנערכה השבוע בהו צ'ין מין סיטי כי לפי ההערכות המדינה תייצר בין 1.6 מיליון ל-1.7 מיליון טונה של פולים מהיבול הנוכחי, ירידה מ-1.78 מיליון טונה בשנה שעברה. עוד הוסיף כי כמעט ולא נשאר כלום מהמלאי של היבול הקודם.
התחזית הזו מצידה של וייטנאם מהווה חדשות רעות נוספות לצרכני הקפה, שכבר מתמודדים על עליות מחירים. כך למשל, חוזים עתידיים על פולי רובוסטה הנסחרים בלונדון טיפסו מוקדם יותר השנה לרמתם הגבוהה ביותר מאז 2008 בשל ההיצע הנמוך. בחודש שעבר לבדו זינקו המחירים ביותר מ-10%, העלייה החדה ביותר מאז ינואר.
לדבריו של נאם, המכהן גם כיו"ר היצואנית המובילה אימטימקס גרופ, אזורי החקלאות בווייטנאם מתכווצים. כלל השטח המוקדש במדינה לגידול קפה עומד כיום על 6 מיליון דונם, זאת בעוד ההערכה הקודמת של משרד החקלאות עמדה על שטח 7 מיליון דונם. הסיבה לכך היא שהחקלאים עוקרים את עצי הקפה לטובת יבול רווחי יותר כמו אבוקדו.