סגור
נשיאת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד 2.2.23
לגארד. לדבריה, המעבר המתוכנן של האיחוד האירופי לאנרגיה ירוקה יחייב השקעה נוספת של 620 מיליארד יורו בכל שנה עד סוף העשור (צילום: AP Photo/Michael Probst, File)

נשיאת ה-ECB על הטלטלות שצפויות לאירופה: "נידרש למאמץ של פעם בדור"

כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי, מזהירה כי החל מ-2025 תחול התכווצות מתמשכת באוכלוסיית גיל העבודה באירופה, מה שיאיים על היבשת לצד האסונות האקלימיים שמתגברים בכל שנה. לדבריה, התשובה לטלטלות הצפויות היא השקעה מסיבית שיהיה צריך לבצע בפרק זמן קצר

נשיאת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד אמרה כי אירופה נמצאת בצומת דרכים קריטי, במיוחד בכל הנוגע לנושאים כמו דה גלובליזציה, דמוגרפיה והפחתת פליטת הפחמן. "מתגברים הסימנים לכך שהכלכלה העולמית מתחלקת לגושים מתחרים", אמרה לגארד בכנס של הבנקאות האירופית. עוד הוסיפה כי לפי ההערכות החל מ-2025 תחול התכווצות מתמשכת באוכלוסיית גיל העבודה באירופה, זאת לצד אסונות אקלימיים שמתגברים בכל שנה.
לפי לגארד התשובה לטלטלות הצפויות הללו היא השקעה מסיבית שיהיה צריך לבצע בפרק זמן קצר, ותחייב "מאמץ של פעם בדור".
"הופעתם של מכשולים חדשים למסחר תחייב הערכה מחודשת של שרשראות האספקה והשקעה בחדשות שיהיו בטוחות, יעילות וקרובות יותר לבית", אמרה בנאום שלה. "החברות שלנו מזדקנות ואנחנו נצטרך ליישם טכנולוגיות חדשות כדי שנוכל לייצר יותר תפוקה עם פחות עובדים. דיגיטליזציה תסייע, אך ככל שהאקלים מתחמם נצטרך לקדם את המעבר לאנרגיה ירוקה".
לגארד אמרה כי לפי ההערכות, המעבר המתוכנן של האיחוד האירופי לאנרגיה ירוקה יחייב השקעה נוספת של 620 מיליארד יורו (672 מיליארד דולר) בכל שנה עד סוף העשור. כמו כן, יהיה צורך ב-125 מיליארד דולר נוסף בכל שנה למעבר הדיגיטלי. "ממשלות מחזיקות ברמות החוב הגבוהות ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, וקרן ההתאוששות האירופית תסתיים ב-2026. לבנקים יהיה תפקיד מרכזי, אך לא נוכל לצפות מהם לקחת סיכון גבוה מדי על המאזנים שלהם", הוסיפה.