סגור
לוחם חות'י על ספינה לאחר שהשתלט עליה חות'ים
לוחם חות'י על ספינה לאחר שהשתלטו עליה (צילום: אי.פי.אי)

פוליטיקו: ארה"ב שוקלת לתקוף את החות'ים בתימן

עד כה נמנעו בממשל האמריקאי מלהגיב לתקיפות נגד ספינות מסחריות בים האדום, אך לפי הדיווח באתר, בעקבות העלייה בתדירות התקיפות בארה"ב שוקלים לשנות את המדיניות ולהגיב באופן פעיל נגד האיום. נושאת מטוסים כבר הועברה לאזור

בממשל האמריקאי שוקלים את האפשרות של תקיפת המורדים החות'ים בתימן, זאת בתגובה להתקפות המתרבות של הארגון שבמימון איראן נגד ספינות בים האדום, כך לפי דיווח באתר פוליטיקו המתבסס על שני בכירים בממשל. לדברי אחד מהם, הפנטגון החליט על העברת נושאת המטוסים דוויט די. אייזנהאואר מהמפרץ הפרסי למפרץ עדן ממול לחופי תימן, וזאת על מנת לתמוך בתגובה אפשרית של הצבא האמריקאי. לפי הבכירים, הצבא גיבש תוכניות נוספות לתקיפה אפשרית של החות'ים.
עד כה נמנעו בממשל ביידן להגיב על תקיפות הספינות המסחריות וזאת בשל החשש להרחבת המלחמה במזה"ת ולכעס מצד איראן, שתומכת בחמאס ובחיזבאללה, וכן בחות'ים. בשבועות האחרונים הפנטגון אף המליץ להימנע מפעולות, אך לפי הדיווח ההסלמה האחרונה בתקיפות עלולה להוביל לשינוי במדיניות הזו.
אתמול (שבת) יירטה המשחתת האמריקאית USS Carney הפועלת בים האדום 14 רחפני תקיפה ששוגרו משטחים בתימן שבשליטת החות'ים. במקביל, המשחתת הבריטית HMS דיימונד, שהגיעה אף היא לאזור כדי להגן על ספינות מסחריות, יירטה רחפן נוסף. בימים שקדמו לכך בוצעו תקיפות נוספות של החות'ים נגד ספינות שעברו באזור.
דובר של הפנטגון סירב להגיב. העלייה בתקיפות משבשת כבר את הפעילות המסחרית, ובסוף השבוע הודיע חברת הספנות הגדולה בעולם מארסק כי היא מפסיקה לשוט דרך מצר באב אל מנדב בין הים האדום ומפרץ עדן. עוד שלוש חברות הודיעו מאז על נקיטת צעדים דומים.