סגור
השקת מפעל טסלה ליד ברלין גרמניה
מפעל טסלה בברלין (צילום: AFP)

בעקבות התקפות החות'ים: טסלה תעצור את הייצור במפעל בברלין

יצרנית המכוניות החשמליות הודיעה כי המפעל ייסגר ב-29 בינואר, וייפתח מחדש ב-11 בפברואר; הסיבה: מחסור שנוצר ברכיבים לאחר שחלק מחברות הספנות נאלצו למצוא נתיבי שיט חלופיים וארוכים יותר מזה שבים האדום

טסלה עוצרת את הייצור במפעל בברלין – היחיד שלה באירופה – זאת על רקע התקפות החות'ים בים האדום, כך לפי דיווח ב-BBC. יצרנית המכוניות החשמליות מסרה כי המצב הוביל לזמני משלוחים ארוכים יותר שיצרו מחסור בשרשראות האספקה, זאת בשל מאמציהן של חברות הספנות להימנע מנתיב המסחר והעדפתן להאריך את המסע שלהן דרך כף התקווה הטובה, נתיב המאריך את המסע בעשרה ימים לפחות ומייקר אותו.
טסלה היא בין החברות הראשונות שחושפת בעיה בשרשרת האספקה שלה בעקבות ההתקפות על הספינות. "העימותים המזויינים בים האדום והשינויים הנלווים בנתיבי התחבורה הימית בין אירופה ואסיה דרך כף התקווה הטובה משפיעים על הייצור בגרונהייד", מסרה החברה בהצהרה. עוד הוסיפה כי המפעל בברלין ייסגר ב-29 בינואר וייפתח מחדש ב-11 בפברואר, וזאת בעקבות המחסור ברכיבים.
לפי ארה"ב, החות'ים ביצעו 27 תקיפות בים האדום מאז אמצע נובמבר. אתמול תקפו כוחות אמריקאים ובריטים את החות'ים בתגובה.
בעקבות התקיפות המתגברות מצד החות'ים, כרבע מספינות המכולה בעולם שינו את הנתיב שלהן. לפי הבית הלבן, בים האדום עברו 15% מכלל המסחר הימי העולמי, כולל 8% מהמסחר בתבואות, 12% בנפט ו-8% בגז טבעי נוזלי (LNG).
מוקדם יותר השבוע הזהיר מנכ"ל רשת הסופרמרקטים הבריטית טסקו, קן מרפי, כי השיבושים עלולים "לנפח את העלות של חלק מהמוצרים, אבל אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק". בדומה, גם נקסט, איקאה ודנונה מסרו כי צפויים עיכובים בקבלת חלק מהמוצרים. מנכ"ל חברת הספנות מארסק וינסנט קלרק אמר בריאיון ל"פייננשל טיימס" כי להערכתו השיבושים עלולים להימשך עוד חודשים. החברה הפסיקה שוב את מעבר הספינות שלה בים האדום.