סגור

רוחאני: "המעצמות מסכימות להסיר את הסנקציות העיקריות נגדנו"

לדברי הנשיא האיראני, מדובר בסנקציות שכוונו נגד תעשיות הנפט, הבנקאות והספנות. גם האיחוד האירופי ורוסיה אופטימיים בנוגע לחזרתה הקרובה של ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן


נשיא איראן חסן רוחאני טוען כי מנהיגי המעצמות הגדולות מסכימים להסיר את הסנקציות העיקריות שהוטלו על המדינה, כולל הסנקציות שכוונו נגד תעשיות הנפט, הבנקאות והספנות.

בווינה מתקיימים מגעים לא ישירים בין נציגי ארצות הברית ואיראן בניסיון להשיב על כנו את הסכם הגרעין מ-2015. בטלוויזיה האיראנית ציטטו את רוחאני אומר שהשיחות התקדמו "צעד משמעותי" קדימה. לדבריו, הדיפלומטים עדיין דנים ב"פרטים ובאותיות הקטנות" לפני שיושג הסכם סופי.
נציג האיחוד האירופי הבכיר לדיונים ציין אתמול שהוא "די בטוח" ש"הסכם סופי הוא לא רחוק מאיתנו". השיחות הסתיימו אתמול, ובאיחוד האירופי וברוסיה אמרו שהם קרובים להסכם על מסמך שיפרט כיצד להשיב את ארצות הברית להסכם, ממנו פרש נשיא ארצות הברית הקודם דונלד טראמפ ב-2018.
1 צפייה בגלריה
מימין נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן
מימין נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן
מימין: נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן
(צילומים: איי אף פי, איי פי)
מחירי הנפט ירדו
בעקבות הפרסום נפלו מחירי הנפט. מחיר נפט מסוג ברנט ירד ב-1.8% במסחר בלונדון ל-65.47 דולר לחבית, ומתחילת השבוע ירד בכ-5%. באיראן כבר החלו להכין את שדות הנפט להגברת היצוא ברגע שהסנקציות יוסרו.
לפי התחזיות האופטימיות ביותר, המדינה תוכל בתוך מספר חודשים להגביר את הייצור ל-4 מיליון חביות ביום מ-2.4 מיליון. עם זאת, האנליסטים בסיטיגרופ מעריכים כי ישנה סבירות גבוהה יותר שהממשל האמריקאי יאפשר לאיראן להגדיל את הייצור רק ב-500 אלף חביות ביום החל מאמצע הרבעון השלישי. לפי הבנק, הממשל האמריקאי ירצה לראות הוכחות שאיראן עומדת בתנאי ההסכם לפני שיאפשר להעלות את המשלוחים.
באיראן מתוכננות להתקיים בחירות לנשיאות בחודש הבא, ורוחאני, שמסיים את שתי הקדנציות המותרות, צפוי לפרוש כחודשיים לאחר מכן. ממשלתו מעוניינת להשיג הסכם לפני כן.