סגור
משבר אקלים

מאה חברות בלבד אחראיות ל-90% מפסולת הפלסטיק החד פעמי בעולם

על פי דו"ח חדש, רק 20 חברות אחראיות ליותר ממחצית מהזיהום שנגרם בשל פסולת פלסטיק. המזהמת הגדולה בעולם היא אקסון מוביל, שייצרה בשנה שעבר 5.9 מיליון טון פסולת פלסטיק

מאה חברות בלבד אחראיות ל-90% מהשלכת פסולת הפסלטיק החד-פעמי בעולם, ורק 20 חברות אחראיות ל-55% מהזיהום – כך מגלה דו"ח של קרן Minderoo האוסטרלית שהתפרסם בשבוע שעבר.
זיהום פלסטיק מותג כבעיה צרכנית, שנגרמת על ידי אנשים פרטיים שקונים מוצרים ארוזים באריזות פלסטיק או מוצרי פלסטיק חד-פעמיים, ומשליכים אותם לאשפה או ישירות לטבע. מבקרי המיתוג הזה טענו שהבעיה היא בחברות כמו קוקה קולה או P&G, שבחרו לייצר מוצרים באריזות פלסטיק, כך שלצרכנים אין כמעט ברירה אמיתית בבואם לרכוש את המוצרים.
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 5.11.20 תעלה מוצפת פסולת פלסטיק ב מומבאי הודו
מוסף שבועי 5.11.20 תעלה מוצפת פסולת פלסטיק ב מומבאי הודו
תעלה מוצפת פסולת פלסטיק במומבאי הודו
(צילום: גטי אימג'ס)
ואולם הדו"ח החדש, מדד יצרני פסולת הפלסטיק (Plastic Waste Makers Index), שנכתב בשיתוף בית הספר לכלכלה של לונדון ומכון שטוקהולם לסביבה, מזהה את שורש הבעיה קרוב הרבה יותר למקור – בחברות שאחראיות לייצור והפצה של הפלסטיק.
לפי הדו"ח, מזהמת הפלסטיק הגדולה בעולם היא אקסון מוביל, שייצרה בשנה שעבר 5.9 מיליון טון של פסולת פלסטיק. במקום השני והשלישי נמצאות חברות הכימיקלים דאו האמריקאית (5.5 מיליון טון פלסטיק) ו-Sinopec הסינית (5.3 מיליון טון). בנוסף, כמעט 60% מההון להפקת פלסטיק חד-פעמי מגיע מ-20 בנקים עולמיים גלובליים כמו ברקליס, HSBC ובנק אוף אמריקה, שהזרימו למגזר 30 מיליארד דולר מאז 2011.
הדו"ח גם מציג תמונה מטרידה על הצפוי בשנים הקרובות. בחמש השנים הבאות צפוי גידול של 30% בפסולת הפלסטיק העולמית, וכתוצאה ב-2025 לבדה יושלכו 3 טריליון פריטי פלסטיק יותר מכפי שמושלכים כיום.
"הפלסטיקיזציה של האוקיינוסים שלנו והתחממות העולם שלנו הם בין האיומים הגדולים ביותר שהאנושות והטבע התמודדו איתם מעולם", אמר מייסד ויו"ר קרן Minderoo, ד"ר אנדרו פורסט, בהודעה לעיתונות. "מאמצים עולמיים לא יצליחו לבלום את המשבר אלא אם ממשלות, עסקים ומנהיגים פיננסיים יפעלו לטובת הילדים והנכדים שלנו. המשמעות: להפסיק לייצר פלסטיק חדש ולהתחיל להשתמש בפסולת פלסטיק ממוחזרת. להעביר הן מיצרני פלסטיק בתולי לאלו שעושים שימוש בחומרים ממוחזרים. וליצור פלסטיק מתכלה ולא מזיק. שיכול לחזור למולקולות המקוריות שלו ולא להפוך לננו-פלסטיק".