$
כלכלה ומדיניות

ביידן מזהיר: סין תאכל אותנו בלי מלח אם לא נאיץ את ההשקעה בתשתיות

יום לאחר שיחה שקיים עם נשיא שי ג'ינפינג נשמע נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחוש להאיץ את תוכנית ההשקעות שלו בתשתיות: "הסינים משקיעים מיליארדים בתחבורה, סביבה ועוד תחומים רבים - אנחנו חייבים להתחיל ללחוץ על הגז"

חדשות חוץ 18:0812.02.21

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הזהיר שסין "תאכל את ארצות הברית בלי מלח", אם האחרונה לא תאיץ את תכנית ההשקעות שלה בתשתיות. ביידן אמר את הדבר לקבוצה של סנאטורים, יום לאחר שיחת הטלפון הראשונה שקיים עם נשיא סין שי ג'ינפינג.  

בשיחה נקט שי בקו נוקשה בכל הנוגע לזכויות אדם, אך אמר גם כי עימות יהיה אסון עבור שתי המדינות.  

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם נשיא סין שי ג'ינפינג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם נשיא סין שי ג'ינפינג צילום: אם סי טי

 

לאחר פגישה עם חברי ועדת העבודות הציבוריות של הסנאט הזהיר ביידן: "הסינים משקיעים משקיעים מיליארדי דולרים בטווח רחב של נושאים שקשורים לתחבורה, לסביבה, ולעוד תחומים רבים נוספים. אנחנו חייבים ללחוץ על הגז".

 

במסגרת מסע הבחירות שלו הציע ביידן להשקיע שני טריליון דולר במשך ארבע שנים, ליצירת מקומות עבודה והשקעה בתשתיות אנרגיה מתחדשת.

 

על פי "גיליון ציונים" שהוציא למדינה איגוד המהנדסים האזרחיים של ארה"ב (ASCE) ב-2017 קיבלה ארה"ב ציון D+ בלבד על השקעה בתשתיות. האיגוד העריך שכדי לסגור את "פער התשתיות" יש צורך בהשקעת שני טריליון דולר עד 2025, ובאותה נשימה הזהיר כי העלות עבור הכלכלה תהיה כפולה אם הבעיות לא יטופלו. דוח התחרותיות הגלובלי של הפורום הכלכלי העולמי מ-2019 דירג את ארה"ב במקום ה-13 בעולם מבחינת איכות התשתיות, ירידה לעומת המקום החמישי שבו דורגה המדינה ב-2002.

 

סין השקיעה רבות בשנים האחרונות בתשתיות, ובין היתר שפכה כספים על רכבות במהירות גבוהה, רכבות עירוניות, תשתיות חשמל ופריסה של רשתות מובייל. "יש להם יוזמות משמעותיות מאוד בנוגע למסילות ברזל, וכבר יש להם רכבת שנוסעת במהירות 400 קמ"ש בקלות", אמר ביידן.

x