$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: בית הנבחרים נתן אור ירוק לתוכנית התמריצים

בית הנבחרים אישר, ברוב של 219 מול 209, את התקציב המיועד לחבילת התמריצים בגובה 1.9 טריליון דולר שיזם הנשיא ביידן; קודם לכן אישר הסנאט את תוכנית התקציב בהצבעה מקדימה - ואיפשר לדמוקרטים להעביר אותה ברוב רגיל; פלוסי הביעה תקווה שהתוכנית תאושר לפני 15 במרץ, אז יפקעו ההטבות שניתנו למובטלים

חדשות החוץ 09:1106.02.21

בית הנבחרים האמריקאי אישר הלילה, ברוב של 219 מול 209, את התוכנית התקציבית של חבילת התמריצים בגובה 1.9 טריליון דולר שיזם הנשיא ג'ו ביידן להתמודדות עם מגפת הקורונה. כעת, הוועדות השונות בבית הנבחרים ינסחו את הצעת החוק בנושא - הליך שהדמוקרטים מקווים כי יסתיים עד 16 בפברואר. 

 

קודם לכן, אישר הסנאט את התוכנית בהצבעה מקדימה - ואיפשר לדמוקרטים להעביר אותה ברוב רגיל, ולהימנע מטקטיקות חסימה מצד הרפובליקנים שדרשו רוב של שני שלישים. חברי הסנאט הצביעו בהתאם למפלגה אליה הם משתייכים, וסגנית הנשיא קאמלה האריס שימשה בשל כך כשובר שיוויון - כך שההצעה עברה בסופו של דבר ברוב של 51-50.

הנשיא ביידן הנשיא ביידן צילום: רויטרס

 

המחלוקת העיקרית בין המפלגות נוגעות לגודל המענקים האישיים שיחולקו - כשביידן רוצה שהמענק יעמוד על 1,400 דולר בעוד שהרפובליקנים רוצים מענקים של 1,000 דולר בלבד.

 

יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, הביעה תקווה שתוכנית התמריצים תאושר לפני 15 במרץ, אז יפקעו ההטבות שניתנו למובטלים.

 

מייקל בורגס, חבר בית הנבחרים מטעם המפלגה הרפובליקאית, אמר כי הקונגרס צריך להמתין עד שכל תוכניות הסיוע הקודמות, בסך 4 טריליון דולר, ימוצו. לדבריו, יש עוד מיליארד דולר שעדיין לא הגיעו למשק האמריקאי: "למה כ"כ דחוף לאשר עוד תוכנית סיוע ב-2 טריליון דולר?".

 

במקביל, דחה אתמול הסנאט את ההצעה להכפיל מיידית את שכר המינימום מ-7.25 דולרים ל-15 דולר. הסנאטורים תמכו בקריאה להעניק את המענק האישי, בסך 1,400 דולר כאמור, רק למרוויחים שכר נמול. בבית הלבן אמרו כי הם "מוכנים לשקול את הרעיון הזה".

x