$
כלכלה ומדיניות

האיחוד האירופי יטיל מכסים על סחורות מארה"ב ב-4 מיליארד דולר

זאת בתגובה לסובסידיות האמריקאיות שניתנו ליצרנית המטוסים בואינג; מדובר בצעד שנראה כהחלפת מהלומות של הדקה ה-90 עם הנשיא טראמפ; ההערכות הן שביידן יישר את ההדורים עם בריסל וינסה ליצור חזית מאוחדת מול סין

שירות כלכליסט 14:2907.11.20

האיחוד האירופי מתכוון להטיל בשבוע הבא מכסים על סחורות אמריקאיות בשווי 4 מיליארד דולר בתגובה לסובסידיות האמריקאיות שניתנו ליצרנית המטוסים בואינג, כך אמרו דיפלומטים באיחוד לסכונות הידיעות רויטרס במה שנראה כהחלפת מהלומות של הדקה ה-90 עם הנשיא דונלד טראמפ.

 

 

 

רוב ממשלות האיחוד תמכו בהטלת המכסים לקראת יום שני – אז ייוועדו שרי המסחר שלו. המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן הולך ומתקרב לניצחון בבחירות, אך טראמפ יישאר בכל מקרה בתפקיד הנשיא עד ה-20 בינואר, ולרשותו מספר דרכים בהן הוא יכול להגדיל את המכסים האמריקאיים שכבר הוטלו בתגובה לסובסידיות שניתנו ע"י האיחוד ליצרנית המטוסים איירבוס.

 

טראמפ. ימשיך להרביץ טראמפ. ימשיך להרביץ צילום: איי פי

 

נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר הזהיר בחודש שעבר שמכסים אירופיים "יאלצו את ארה"ב להגיב", וטראמפ איים "להכות חזק יותר בחזרה". בריסל רואה את המכסים מטעמה, שאושרו ע"י ארגון הסחר העולמי בחודש שעבר, כגורם חשוב במשא ומתן שאמור לסיים את הסכסוך שהחל ב-2004. "אני מצפה שהמכסים יוטלו ביום שלישי או רביעי בשבוע הבא", כך אמר אחד הדיפלומטים.

 

באוקטובר 2019 הטילה ארה"ב מכסים על איירבוס וחברות אירופאיות נוספות שמייצרות שורת מוצרים החל מגבינה ועד וויסקי. וושינגטון טוענת שאין בסיס חוקי למכסים האירופאיים כיוון שסובסידיות קודמות שניתנו לבואינג בוטלו. פקידים אירופאים טוענים לעומת זאת שרק ארגון הסחר העולמי יכול להחליט בנושאים אלה ושהאור הירוק שנתן בחודש שעבר להטלת המכסים נמצא בתוקף. שני הצדדים מאשימים זה את זה באי ציות להנחיות הארגון אך נראה שגמרו אומר למקסם את עמדותיהם לקראת משא ומתן עתידי.

 

אם ביידן אכן ינצח, הוא צפוי לפעול במהירות כדי ליישר הדורים עם בריסל במגוון נושאים, ועשוי להשתמש בשיחות בנוגע לסובסידיות למגזר התעופה כמחווה של רצון טוב בעודו מנסה ליצור חזית מאוחדת יותר מול סין.

x