$
קורונה

דנמרק תמית כ-16 מיליון חורפנים כדי לבלום התפשטות מוטציה של הקורונה

יצרנית פרוות המינק הגדולה בעולם מתכוונת להמית את כל החורפנים במדינה, הגדלים ב-1,100 חוות; ראש הממשלה מטה פרדריקסן: "הנגיף עבר מוטציה בחורפן והמוטציה התפשטה לבני אדם. יש לנו אחריות גם כלפי שאר העולם". לפי פרדריקסן, החשש הוא שהמוטציה תפגע ביעילות של חיסונים פוטנציאלים

שירות כלכליסט 11:4705.11.20

דנמרק, יצרנית פרוות החורפנים (מינק) הגדולה בעולם, מתכוונת להמית את כל החורפנים במדינה בניסיון לבלום התפשטות של מוטציה של נגיף הקורונה. מדובר בסביבות 15-17 מיליון חיות ב-1,100 חוות ברחבי המדינה.

 

 

ראש הממשלה מטה פרדריקסן, הודתה כי קיבלה את ההחלטה ב"לב כבד", אך טענה כי צעד זה נחוץ בהתבסס על המלצות רשויות הבריאות. "הנגיף עבר מוטציה בחורפן, והמוטציה התפשטה לבני אדם", הסבירה. עד כה, 12 בני אדם נדבקו במוטציה, והחורפנים הוגדרו כסכנה לבריאות הציבור. לפי פרדריקסן החשש הוא שהתפשטות המוטציה תחליש את היעילות של חיסונים פוטנציאלים. "יש לנו מחויבות גדולה כלפי האוכלוסיה שלנו, אך עם המוטציה הזו שעכשיו נתגלתה יש לנו אחריות גדולה יותר כלפי שאר העולם".

חורפנים בדנמרק. המוטציה עברה לבני אדם חורפנים בדנמרק. המוטציה עברה לבני אדם צילום: גטי

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי לדברי שר הבריאות, כמחצית מתוך 783 האנשים שנדבקו בקורונה בצפון המדינה, שם נמצאות מרבית חוות גידול החורפנים, קשורים לחוות.

מאז יוני עובדות הרשויות במדינה על בלימת התפשטות המגיפה בקרב החורפנים, אך ללא הצלחה. פרדריקסן ציינה כי המשטרה והצבא גויסו כדי לעזור במאמצים להמית את החיות. בדומה, גם בהולנד וספרד המיתו חורפנים שהתגלה כי נדבקו בקורונה. עוד הוסיפה פרדריקסן כי הגבלות יוטלו על תושבי האזורים הסמוכים לחוות בהם התגלו החורפנים. "לרוע המזל, התושבים של הערים הללו יצטרכו להתכונן להגבלות נוספות בעתיד הקרוב", סיכמה.

 

עמותת אנימלס הישראלית לשמירה על זכויות בעלי חיים מסרה בתגובה: "אנחנו מקווים שההשמדה ההמונית והכואבת של החורפנים תסמן את הסוף של תעשיית הפרוות בדנמרק. הקורונה הגיע אלינו בגלל אכילת בעלי חיים, ולמרבה הכאב התפתחות המוטציה המפחידה הזו אינה מפתיעה - כשמחזיקים בעלי חיים בצפיפות ובזוהמה, זוהי קרקע להתרפצות מגפות".

x