$
כלכלה ומדיניות

לא נח לרגע: טראמפ מחדש את איום המכסים על אירופה

הממשל האמריקאי חידש את האיום להטיל מכסים על מיטב התוצרת האירופית, כולל וויסקי, קוניאק ושמן זית. בעקבות ההקלות של וושינגטון על יבוא מסין, הודיעה בייג'ינג כי תשהה מכסים שתיכננה להטיל על חיטה, תירס ומכוניות מארה"ב

תמר טוניק 21:1715.12.19

בעקבות הודעתה של ארה"ב בסוף השבוע כי תבטל מכסים על סחורות סיניות בשווי כולל של 156 מיליארד דולר, הודיעה היום בייג'ינג כי תשהה מכסים שתיכננה להשית על תוצרת אמריקנית. כך בהודעת נציבות המכסים הסינית.

 

המכסים, שאמורים היו להיכנס לתוקף היום, כוונו למגוון סחורות מארה"ב, החל בתירס וחיטה וכלה במכוניות ובחלקי מכוניות. עם זאת, מכסים סיניים אחרים שהוטלו על מוצרים אמריקאיים יישארו על כנם, כך בהודעת הנציבות שפורסמה באתרי משרדי הממשלה הסיניים. מהלך זה חופף להחלטה האמריקאית להותיר על כנם מכסים בגובה 25% שחלים על מוצרים סיניים בשווי 250 מיליארד דולר.

 

סמלי התרבות של היבשת

 

"סין מקווה, על בסיס של כבוד הדדי, לעבוד בשיתוף עם ארה"ב כדי לפתור כראוי את החששות המרכזיים של כל אחד מהצדדים ולקדם את הפיתוח היציב של קשרי כלכלה וסחר בין ארה"ב לסין", כך עוד בהודעת הנציבות. במסגרת השלב הראשון של הסכם סחר עתידי, בייג'ינג תייבא מוצרים אמריקאיים בשווי 200 מיליארד דולר לפחות בשנתיים הבאות, נוסף על היבוא הקיים.

 

ברקע רגיעה חלקית במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, וושינגטון החזירה לשולחן את האפשרות להטיל מכסים בגובה של עד 100% על מגוון מוצרים אירופיים, מסמלי התרבות של היבשת, ובהם וויסקי אירי וסקוטי מעורבבים, קוניאק צרפתי ושמן זית ספרדי. הודעה על כך פרסם משרד נציגי הסחר האמריקאי (USTR) ביום חמישי.

 

מפעל שמן זית באנדלוסיה, ספרד מפעל שמן זית באנדלוסיה, ספרד צילום: איי. אף. פי

 

בכך מתחדש איום שצף מוקדם יותר השנה, לאחר שארה"ב פירסמה רשימות של מוצרים אירופיים בשווי כולל של למעלה מ־10 מיליארד דולר שאותם היא שוקלת למסות. זאת בתגובה למחלוקות חריפות בשאלת הסובסידיות הממשלתיות שזוכה בהן יצרנית המטוסים האירופית איירבוס, תוך פגיעה בתחרותיות מול בואינג. בחודש אוקטובר, וושינגטון השיתה מכסים בגובה 10% על מטוסים אזרחיים גדולים ו־25% על סחורה חקלאית מאירופה, כמו גם וויסקי סינגל מאלט (לא מעורבב). כעת שוקל המשרד להעלות את המכסים הללו ל־100% וגם להוסיף לרשימה את המוצרים שנגרעו ממנה באוקטובר.

 

מלבד אלכוהול ושמן זית, נשקלים גם מכסים גבוהים במיוחד על סכינים מגרמניה ודגים מפורטוגל. "הרשימה הפוטנציאלית שוב כוללת וויסקי וקוניאק. למזלן של התעשיות האלה הן חמקו מהמכסים עד כה, אבל האיום חזר", כך לפי טרוור סטרלינג אנליסט מברנסטיין, במכתב למשקיעים. לדבריו, חזרה הסכנה שנצפתה לפני חודשיים, של מכסים גבוהים על המוצרים הללו.

 

בהודעה נפרדת מסר הממשל הפדראלי החודש כי הוא שוקל להטיל מכסים של עד 100% על יבוא מצרפת בהיקף של 2.4 מיליארד דולר. זאת לאחר שהגיע למסקנה כי מס השירותים הדיגיטליים החדש של צרפת עלול לפגוע בחברות טכנולוגיה אמריקאיות.

 

מאז פרצה מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין בתחילת 2018, הטיל טראמפ מכסים על סחורה סינית בהיקף של למעלה מ־360 מיליארד דולר ואילו סין הטילה מכסי נגד על מוצרים בשווי למעלה מ־110 מיליארד דולר. אלה כוללים מוצרי חקלאות, מכוניות וחלקי מכוניות, כימיקלים, וויסקי, סיגרים, בגדים ומכשירי טלוויזיה. אנליסטים שבחנו את ההסכם הראשוני שעליו הודיעו הצדדים בסוף השבוע, סבורים כי ארה"ב וסין אינן קרובות עתה יותר לפתרון מלחמת הסחר. "אני לא ממש אופטימי שיושג הסכם לפני הבחירות בארה"ב", כך לפי פיטר פטרי, מרצה למימון בינלאומי באוניברסיטת בראנדייס שאמר את הדברים ל"יו.אס.איי טודיי". "הסינים לא משתוקקים לחתום על הסכם כזה בחודשים הקרובים".

 

התמ"ג האמריקאי מתכווץ

 

על פי נתוני מודי'ס אנליטיקס שדווחו בחודש ספטמבר, מלחמת הסחר עם סין גרמה לכך כי במשק האמריקאי נוצרו 300 אלף משרות פחות מכפי שיכלו להיווצר לולא המשבר. במקביל, התמ"ג התכווץ בשיעור של 0.3%. נתונים אלה מתווספים להערכות שפורסמו באחרונה, לפיהן חברות בארה"ב רשמו הפסדים בגובה 34 מיליארד דולר כתוצאה מהמכסים הללו. תחזית הצמיחה למשק האמריקני עבור 2019 עומדת על 2.3% לעומת 2.9% צמיחה ב־2018. עבור 2020 מסרה מודי'ס תחזיות ל־1.8% צמיחה, מתחת לממוצע ההיסטורי.

x