$
כלכלה ומדיניות

האיחוד האירופי צפוי לאפשר דחייה של שלושה חודשים בברקזיט

לפי סאנדיי טיימס, האיחוד ידחה את מועד הפרישה המתוכנן של בריטניה מה-31 באוקטובר, אם רה"מ ג'ונסון לא יצליח לאשר השבוע בפרלמנט את ההסכם הברקזיט; אם יוכרז על משאל עם נוסף, הברקזיט יידחה לתקופה ארוכה יותר, אולי אפילו עד יוני בשנה הבאה

שירות כלכליסט 21:5320.10.19

האיחוד האירופי ידחה את מועד הברקזיט עד פברואר אם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לא יצליח לאשר השבוע בפרלמנט את הסכם היציאה מהאיחוד, כך מדווח הערב (א') העיתון "סאנדיי טיימס". בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד ב-31 באוקטובר, אך הפרלמנט לא מצליח להגיע להסכמה על מתווה העזיבה. 

 

 

 

לפי מקורות דיפלומטיים המצוטטים בעיתון, הדחייה תהיה "גמישה", כלומר בריטניה תוכל לעזוב מוקדם יותר - ב-1 או ב-15 בנובמבר, דצמבר או ינואר, אם ההסכם יאושר עד אז. אם יוכרז משאל עם נוסף בבריטניה, הברקזיט יידחה לתקופה ארוכה יותר.

 

הפגנה של מתנגדי הברקזיט הפגנה של מתנגדי הברקזיט צילום: אי פי איי

 

עוד דווח כי ההחלטה לא תתקבל עד אשר ממשלות האיחוד האירופי יצליחו להעריך את הסיכויים לאישור ההסכם בפרלמנט, והדבר לא צפוי לקרות לפני יום שלישי. במקרה שתוכניתו של ג'ונסון להעביר את ההסכם בפרלמנט תסתבך או שיוחלט בבריטניה על משאל עם שני, מדינות כמו גרמניה ילחצו על מתן ארכה נוספת, ייתכן שאפילו עד יוני בשנה הבאה. 

 

מוקדם יותר אמר מייקל גוב, השר הממונה על ההכנות לברקזיט ללא הסכם, כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר, המועד המתוכנן, וזאת למרות המכתב ששלח ג'ונסון לאיחוד ובו הוא דורש לאשר לו לדחות את המהלך. ג'ונסון אמנם השיג בשבוע שעבר הסכם עם האיחוד האירופי לביצוע ברקזיט מסודר, אך אתמול הפסיד בהצבעה בפרלמנט הבריטי על אישור הסכם זה. הפרלמנט גם אילץ אותו לפנות לאיחוד ולבקש דחייה בביצוע הברקזיט, וזאת עד ה-31 בינואר - דחייה לה הוא מתנגד על פי הצהרתו.

 

לדברי גוב, "המכתב נשלח מאחר שהפרלמנט דרש זאת, אבל הפרלמנט אינו יכול לשנות את דעתו של ראש הממשלה ואת מדיניות הממשלה ונחישותה".

 

בתוך כך, שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, הביע את ביטחונו כי הפרלמנט יאשר השבוע ההסכם המתוקן שהביא לו ג'ונסון. במצב כזה תוכל לעמוד בריטניה בדד-ליין של ה-31 באוקטובר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x