$
כלכלה ומדיניות

ברגע האחרון: בוריס ג'ונסון ביקש להאריך את הדד-ליין של בריטניה לעזיבת האיחוד האירופי מעבר ל-31 באוקטובר

על אף שאיים שלא לבקש הארכה נוספת לפרישת בריטניה מעבר ל-31 באוקטובר, רה"מ הבריטי נאלץ לבקש ארכה של שלושה חודשים ברגע האחרון. עם זאת, ג'ונסון לא חתם על הבקשה באופן אישי ובמכתב לנשיא המועצה האירופית טען כי הוא מתנגד לה

שירות כלכליסט 08:2220.10.19
בריטניה ביקשה להאריך את המועד המועד האחרון לעזיבת האיחוד האירופי ל -31 באוקטובר. זאת, לאחר שהפרלמנט הבריטי עיכב אתמול את ההצבעה על אישור הסכם הפרישה שהשיג ראש הממשלה בוריס ג'ונסון.

 

 

 

נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק אישר הלילה כי קיבל את המכתב ובו בקשת דחיית הדד-ליין מבריטניה וכי יתחיל להתייעץ עם מנהיגי האיחוד האירופי כיצד להיענות לבקשה. זו הפעם השלישית שבריטניה מבקשת מהאיחוד האירופי לעכב את המועד האחרון לברקזיט. ג'ונסון נאלץ להגיש בקשה למתן ארכה של שלושה חודשים, בהתאם לחוק בריטי שהועבר בעניין זה.

 

ראש ממשלת בריטניה בפרלמנט הבריטי, אתמול ראש ממשלת בריטניה בפרלמנט הבריטי, אתמול צילום: אי פי איי

  

נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק. הפעם השלישית שבריטניה מבקשת עוד זמן נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק. הפעם השלישית שבריטניה מבקשת עוד זמן צילום: European People's Party, ויקיפדיה

 

 

עם זאת, ג'ונסון לא חתם באופן אישי על בקשת ההארכה. במכתב נפרד לטאסק הוא אף הבהיר כי הוא מתנגד באופן אישי להארכה כזו. "הבהרתי מאז שהייתי ראש ממשלה והבהרתי שוב בפני הפרלמנט את השקפתי ואת עמדת הממשלה, שלפיה הארכה נוספת תפגע באינטרסים של בריטניה ושל שותפינו באיחוד האירופי ובקשר בינינו", כתב ג'ונסון.

 

אף שג'ונסון מתנגד באופן אישי להארכה, ממשלת בריטניה נאלצה לבקש הארכה למועד הפרישה המאיחוד לאחר שהמחוקקים בבריטניה עיכבו את אישור הסכם הפרישה שהשיג ג'ונסון והצביעו בעד חוק המחייב את רה"מ לבקש מבריסל לדחות את המועד האחרון לברקזיט, ולהעביר בחוק את התיקונים הנחוצים לצורך פרישה, טרם אישור הסכם הברקזיט על ידי בית הנבחרים הבריטי.

 

ג'ונסון כתב כי על האיחוד להחליט אם להיעתר לבקשת ההארכה. הוא אמר כי ממשלת בריטניה תמשיך להפעיל לחץ לאישור הסכם הפרישה וכי הוא מקווה שהתהליך יוכל להסתיים לפני המועד האחרון הנוכחי לפרישה - 31 באוקטובר.

 

בדבריו לאחר המפלה בפרלמנט בשבת אמר ג'ונסון תחילה כי "לא יקיים משא ומתן עם האיחוד האירופי על עיכוב, וגם החוק לא מכריח אותי לעשות את זה". אולם על פי החוק, ג'ונסון נדרש עד אתמול באחת-עשרה בלילה לשלוח מכתב לאיחוד האירופי ולבקש הארכה למועד הפרישה.

 

ג'ונסון הוסיף: "אני אגיד לחברינו ועמיתיו באיחוד האירופי בדיוק את מה שאמרתי לכולם ב-88 הימים האחרונים שבהם כיהנתי כראש ממשלה: עיכוב נוסף יהיה רע למדינה הזו, רע לאירופה ורע לדמוקרטיה". ג'ונסון הצהיר בעבר שהוא מעדיף להיות "מת בתעלה" מאשר לבקש יותר זמן מהאיחוד האירופי.

 

הסכם הפרישה של ג'ונסון יוצג בבית הנבחרים הבריטי בתחילת השבוע הבא, ואולי ייעשה ניסיון נוסף לקיים עליו הצבעה ביום שלישי בערב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x