$
כלכלה ומדיניות

FT

טראמפ הבריח את התיירים הסינים ופגע בהכנסות מייסי'ס, טיפאני והייאט

מגמה של ירידה במספר התיירים הסינים המגיעים לארה"ב המשיכה במהלך הקיץ ופגעה בקמעונאים המובילים. אנליסט תיירות: "סין ייצגה חלק מכובד מהתיירות הבינלאומית לארה"ב בעשור החולף. יש כאן סיבה אמיתית לדאגה"

פייננשל טיימס 20:2417.08.19

אמריקה התאגידית הריעה להחלטתו של טראמפ בשבוע שעבר להשעות סבב נוסף של מכסים על מוצרי יבוא מסין, אך המתיחות המסלימה בין וושינגטון לבייג'ינג יוצרת הפרות חמורות בגזרה אחרת של יחסי החוץ. רבבות תיירים סינים החליטו לוותר על ארה"ב כיעד לחופשתם הבאה ומגוון של חברות, מטיפאני ועד מלונות הייאט, מרגישות זאת היטב. 

 

לתיירים מסין מעמד מיוחד בשל הוצאותיהם המפליגות. בשקלול עלויות הטיסה והלינה, כל תייר סיני יוציא בממוצע 7,000 דולר בביקור. כך לפי נתוני איגוד התיירות האמריקאי.

 

 

סניף הדגל של מייסי'ס בניו יורק סניף הדגל של מייסי'ס בניו יורק צילום: בלומברג

 

 

אחרי מספר שנים של צמיחה דו ספרתית, מספר התיירים מסין רשם ירידה בשנה שעברה, לראשונה מאז 2003. 2.99 מיליון תיירים סינים הגיעו לארה"ב ב־2018, צניחה של 6% לעומת שנה קודם לכן. ההיחלשות המשיכה גם בקיץ האחרון, כך לפי בכירים בתעשייה, שדיווחו כי המגמה מעיבה על שורת הרווח. "מדובר כאן במקור משמעותי לדאגה, בהינתן כי סין ייצגה חלק מכובד כל כך מהתיירות הבינלאומית שלנו בעשור החולף", כך לפי אדם סאקס, נשיא טוריזם אקונומיקס.

 

רשת בתי הכלבו מייסי'ס דיווחה בשבוע שעבר על ירידה של 9% במכירות לתיירים זרים, שהביאה לרבעון שני חלש מהצפוי. כתוצאה, הרשת פירסמה אזהרת רווח לשנה כולה. ג'פרי גנט, מנכ"ל מייסי'ס, אמר כי תיירים זרים הם בעלי השפעה מהותית ביעדים פופולריים כמו ניו יורק, שם פועלת חנות הדגל. "הם משלמים בדרך כלל מחיר מלא וכמעט ואין החזרות", ציין.

 

טאפסטרי, החברה־האם של קייט ספייד ציינה כי "לחצים שנובעים מירידה בהוצאות התיירים" בצפון אמריקה ברשת היוקרה שלה קואץ' פגעו ברווחי הרבעון השני וכתוצאה נפלה מניית החברה ב־22% ביום חמישי.

 

על פי אנליסטים, מספר גורמים הביאו להאטה בתיירות הסינית, החל בהגבלת הוויזות לתיירים וכלה בהשפעות הרחבות יותר של מלחמת הסחר. "הסינים לא חשים רצויים כאן יותר", ציין וולפגנג גיאורג ארלט, מייסד ומנהל המכון לתיירות יוצאת מסין.

 

חברת תיירות בבייג'ינג הזהירה מוקדם יותר הקיץ מפני הסכנות של "ירי, שוד וגניבות" בארה"ב כמו גם "הטרדה" אפשרית מצד גורמי החוק. על פי סאקס מטוריזם אקונומיקס, אזהרות מהסוג הזה הביאו לגל של ביטולים בקרב סטודנטים וקבוצות מאורגנות.

 

בנוסף, חציית האוקיינוס האטלנטי התייקרה באופן משמעותי בעקבות המהלך של בייג'ינג להחלשת היואן שחצה החודש את רף ה־7 יואן לדולר. מחוץ לסניף של חנות היוקרה טיפאני בשדרה החמישית, מרצה סיני, החולק את זמנו בין ארה"ב לסין, אמר כי אין ספק שהחלשת היואן השפיעה על ההוצאות של משפחתו בביקורם כעת, כולל ויתור על רכישת שעון אומגה. "כבר אין יתרון ברכישת המוצרים כאן", הסביר. "עדיף לנסוע להונג קונג".

 

בעוד סינים היוו פחות מ־8% מהמבקרים הזרים בארה"ב ב־2018, בהשוואה לכמעט 12% בריטים למשל, הם תרמו הרבה יותר לכלכלה מאשר כל שאר התיירים.

 

תיירים זרים אחראים לשיעור דו־ספרתי מכלל המכירות של טיפאני, ואלה צנחו בכ־25% ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל אשתקד. החברה, שמנייתה נחלשה ב־11% בחצי השנה האחרונה, ציינה כי הירידה במספר התיירים הסינים היתה חדה אף יותר מהנתון של 25%. להאטה אחראית גם היחלשות כלכלית רחבה יותר. מרק הופלמזיאן, מנכ"ל רשת מלונות הייאט, אמר לאנליסטים החודש כי התנאים הכלכליים בסין השפיעו על הביקושים, זאת לצד מתיחות הסחר עם ארה"ב.

 

קמעונאים אחרים שחשים היטב את ההאטה כוללים את רשת הספרים והעיתונים הדסון, שמפעילה 1,000 סניפים בעיקר בשדות תעופה, תחנות רכבת ובתי מלון. בהצגת תוצאות הרבעון השני, המנכ"ל רוג'ר פורדיס אמר כי ההאטה בתיירות מסין תרמה לירידה של 5.4% במכירות הדיוטי פרי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. "נתקשה מאוד לייצר לכך תחליפים", הזהיר.

 

ברשת מייסי'ס, בכ־40 הסניפים שרשמו את הפגיעה הקשה ביותר, החברה מנסה למצוא דרכים למשוך יותר מבקרים מקומיים. עם זאת, בכירים אחרים בתעשייה אומרים כי לעת עתה הם לא יבצעו שינויים אסטרטגיים. "סין מייצגת עדיין הזדמנויות מצוינות ארוכות טווח", אמר גלן פוגל, מנכ"ל בוקינג הולדינגז, החברה־האם של חברות התיירות קייאק ופרייסליין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x