$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב התחרטה: לא תטיל מכסים על שורה של מוצרים סיניים

משרד המסחר האמריקאי הודיע כי יחריג רהיטים, פריטים לתינוקות, מודמים וראוטרים מרשימת המוצרים הסיניים בשווי 300 מיליארד דולר שעליהם אמורה ארה"ב להטיל מכס של 10%. אתמול דחה טראמפ מספטמבר לדצמבר את הטלת המכסים על יותר ממחצית המוצרים ברשימה

שירות כלכליסט 11:1317.08.19

משרד המסחר האמריקאי הודיע אמש כי החליט להוציא רהיטים, פריטים לתינוקות, מודמים וראוטרים מרשימת המוצרים הסיניים עליהם יוטל מכס בשיעור של 10%. מדובר בחלק מהמוצרים הסיניים בהיקף של 300 מיליארד דולר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע בתחילת החודש כי יטיל עליהם מכס ב-1 בספטמבר.

 

אתמול דחה טראמפ לחודש דצמבר את הטלת המכסים על יותר ממחצית המוצרים ברשימה; לדבריו, הדבר יגן על עסקים וצרכנים מפני מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין במהלך עונת הקניות של חג המולד.

 

הרשימה החדשה כוללת 44 קטגוריות של מוצרים בשווי של 7.8 מיליארד דולר שלא יוטלו עליהם מכסים נכון לעכשיו, בהם כמה תרכובות כימיות המשמשות לייצור פלסטיק. רויטרס דיווחה מוקדם יותר שגם ספרי תנ"ך וטקסטים דתיים ייכללו ברשימה.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

מודמים וראוטרים המיוצרים בסין היו חלק מרשימת מוצרים בשווי 200 מיליארד דולר עליה הוטלו מכסים בספטמבר 2018, שהועלו מאז לרמה של 25%. ההחלטה כעת תמנע את העלאת שיעור המכס ב-10% נוספים על מוצרים הכלולים בקטגוריה רחבה זו, בהם שעונים חכמים, רמקולים חכמים, ואוזניות בלוטות'.

 

רוב המוצרים שהוצאו מרשימת המכסים הם מוצרי ריהוט, שכוללים כיסאות מעץ, ממתכת ומפלסטיק. על חלקם הוטלו כבר מכסים בהיותם חלק מקטגוריות מוצרי ריהוט רחבות יותר. גם על ריהוט לתינוקות לא יוטלו מכסים נוספים, קטגוריה שכוללת מיטות לפעוטות, עריסות, עגלות, ומושבי ילדים.

 

תעשיית הרהיטים האמריקאית ששווייה 114 מיליארד דולר חוותה בחודשים האחרונים עליות מחירים בשל המכסים; משרד העבודה האמריקאי מסר השבוע כי מדד המחירים לרהיטי בית עלה ב-0.4% ביולי, העלייה החודשית השלישית ברציפות שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x