$
חברה וסביבה

ארה"ב הטילה סנקציות על אלוף במיל' ישראל זיו: סחר בנשק בדרום סודן

לפי משרד האוצר האמריקאי, הסנקציות הוטלו על זיו לאחר שמכר נשק בהיקף 150 מיליון דולר לשני הצדדים במלחמה. סנקציות הוטלו גם על שני אנשי עסקים סודנים

שירות כלכליסט 21:4414.12.18

ארצות הברית הטילה סנקציות על האלוף במיל' ישראל זיו, ושני אנשי עסקים סודנים, זאת בשל חלקם במלחמת האזרחים בדרום סודן. בהודעת משרד האוצר האמריקאי שפורסמה היום (ו'), נמסר כי ארה"ב תמשיך לפעול נגד אלו המרוויחים מסבלם של אזרחי דרום סודן.

 

 

 

בהצהרה נמסר כי זיו, אלוף בדימוס, סיפק כלי נשק ותחמושת לשני הצדדים במלחמת האזרחים והשתמש בחברה חקלאית כדי למכור לממשלה נשק בהיקף של כ-150 מיליון דולר, כולל רובים, משגרי רימונים וטילי כתף.

 

משרד האוצר האמריקאי פרסם את שמותיהם של שלושת האנשים שעליהם הוטלו סנקציות, בהם זיו - שהיה ראש אגף המבצעים בשנים 2003-2005 - וכן איש העסקים הסודני אובאק וויליאם אולאבו. לפי ארה"ב, השניים הובילו גופים שפעולותיהם הרחיבו את הקונפליקט. כמו כן הוטלו סנקציות על איש ממשל סודני בשם גרגורי וסיל, "על פעולות שפגעו בשלום, ביציבות ובביטחון".

ישראל זיו ישראל זיו

 

 

כמו כן, ארה"ב מסרה שהטילה סנקציות על 6 גופים שבבעלות או בשליטה של זיו ואולאבו. לא נמסרה תגובה מיידית ממשלת דרום סודן, שסובלת מביקורת גוברת מצד ארה"ב, כולל איומים להפסיק את הסיוע שניתן לה.

 

בהצהרה נמסר שארה"ב מכוונת לאנשים ש"סיפקו חיילים, כלי רכב משוריינים וכלי רכב שמשמשים להרחבת הסכסוך". וושינגטון הביעה סלידה גוברת מדרום סודן ומאותם אלה שלטענתה חוסמים את הדרך לשלום. ארה"ב הובילה את המאמצים במועצת הביטחון של האו"ם להטיל אמברגו נשק על המדינה מוקדם יותר השנה.

 

במלחמת האזרחים בדרום סודן נהרגו עד כה כמעט 400 אלף בני אדם. הסנקציות הוטלו יום לפני יום השנה החמישי לתחילת הלחימה. הצדדים הלוחמים חתמו על הסכם שלום חדש בחודש ספטמבר, עם זאת הלחימה והקרבות ממשיכים בחלק מהאזורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x