$
כלכלה ומדיניות

ארדואן מסיר את הכפפות: טורקיה הכפילה המכס על מוצרים מארה"ב

חמישה ימים לאחר הודעת טראמפ על הכפלת המכס על אלומיניום ופלדה טורקיים - מגיעה התגובה. לפי התקשורת במדינה, ממשלת ארדואן מעלה את המס על משקאות אלכוהוליים מארה"ב ל-140%, על מכוניות ל-120%, ועל טבק ל-60%. גם המכסים על אורז, פחם וקוסמטיקה עתידים לעלות

שירות כלכליסט 12:2215.08.18

ממשלת טורקיה הודיעה שהטילה מכסים על מכוניות, אלכוהול וסיגריות מארצות הברית, בעוד צעד של הסלמה בסכסוך בין שתי המדינות החברות בברית נאט"ו.

 

 

 

על פי התקשורת הטורקית, המהלך מכפיל את המכסים על מספר מוצרים אמריקאיים, ובין היתר מעלה את המס על משקאות אלכוהוליים ל-140%, על מכוניות ל-120%, ועל טבק ל-60%.

 

הצעדים האחרונים מגיעים על רקע משבר המטבע הטורקי, במסגרתו צנחה הלירה הטורקית כבר ביותר מ-40% מאז תחילת השנה. הממשלה הטורקית טוענת שזוהי תוצאתה של מה שהיא מכנה "הלוחמה הכלכלית" מצידה של ארה"ב, בעוד כלכלנים מצביעים על מדיניותה הכלכלית הפגומה של טורקיה, הגירעון ההולך ומעמיק שלה, והחוב הרב שלה שנמצא בידיים זרות כגורמים לכך.

 

נשיא טורקיה ארדואן נשיא טורקיה ארדואן צילום: רויטרס

 

 

המכסים על אורז, מוצרי קוסמטיקה ופחם אמורים גם הם להיות מוכפלים, והנשיא הטורקי ארדואן קרא לאזרחי המדינה להחרים מוצרי חשמל אמריקאיים, כולל האייפון של אפל, לטובת סמסונג ומותגים מקומיים.

 

במקביל, הלירה הטורקית מראה התייצבות כלשהי מול הדולר ונסחרה ב-6.0750 מולו נכון ל-10:30 בבוקר שעון איסטנבול, עלייה לעומת 7.24 לירות לדולר ביום שני.

 

הלירה הטורקית החלה לצלול לאחר שנשיא ארה"ב הודיע על הטלת סנקציות ומכסים על אנקרה בשבוע שעבר בעקבות מאסרו המתמשך במדינה של הכומר האוונגליסטי האמריקאי אנדרו ברונסון. ברונסון מוחזק בטורקיה מאז 2016 ומואשם בריגול ומעורבות בהפיכה הכושלת שאירעה במדינה באותה שנה, דברים שהוא וממשלת ארה"ב מכחישים.

 

טראמפ הטיל החודש סנקציות על שרי המשפטים והפנים הטורקים, ופגישות בין צוותי מו"מ של שתי המדינות העלו חרס ולא הצליחו להגיע לפתרון דיפלומטי למצב. ביום שישי צייץ טראמפ שבכוונתו להכפיל את המכסים על פלדה ואלומיניום טורקיים, דבר שארדואן כינה "סכין בגב". בשלושת הימים שאחרי חילופי הדברים הללו איבדה הלירה 30% מערכה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x