$
כלכלה ומדיניות

טראמפ חתם על הצהרת ה-G7 לסחר הוגן - וחזר בו: "טרודו חלש"

מנהיגי המדינות המתועשות, ובהם טראמפ, חתמו בפסגה בקנדה על הסכם לפיו "יפעלו לשמירה על סחר הוגן וילחמו בפרוטקציוניזם" - אך שעות ספורות לאחר מכן צייץ טראמפ כי ראש ממשלת קנדה טרודו לא נאמן וחלש, והוסיף כי ארה"ב בודקת הטלת מכסים נוספים

סוכנויות הידיעות 07:5310.06.18
מנהיגי מדינות ה-G7 חתמו הלילה (שבת) על הסכם לפיו יילחמו בפרוטקציוניזם - מדיניות של הטלת מכסים על מוצרי ייבוא לשם העצמת ייצור עצמי - בדיוק כפי שפעל באחרונה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גם טראמפ חתם על המסמך - אך לאחר מכן, כשהוא במטוס אייר פורס וואן בדרך לסינגפור לפסגה עם קים ג'ונג און, צייץ כי הוא חוזר בו מהתמיכה בהצהרה ותקף את ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו.

 

 

 

 

"ראש הממשלה ג'סטין טרודו התנהג בצורה כל כך כנועה ומתונה במהלך פגישת ה-G7 שלנו, ורק אחרי שעזבתי ערך מסיבת עיתונאים ואמר ש'המכסים של ארה"ב הם די מעליבים' ושהוא לא מסכים 'שישחקו בו'. מאוד לא נאמן וחלש. המכסים שלנו הם תגובה ל-270 אחוזים שלו על מוצרי חלב", צייץ טראמפ.

 

עוד צייץ: "בהתבסס על ההצהרה השקרית של טרודו במסיבת העיתונאים, והעובדה שקנדה גובה מכסים מסיביים מחקלאים, פועלים וחברות אמריקנייים, הוריתי לנציגים האמריקנים לא לתמוך בהצהרה, בזמן שאנו בודקים הטלת מכסים על רכבים שמציפים את השוק האמריקני".

 

דונלד טראמפ ומנהיגי העולם בפסגת G7 דונלד טראמפ ומנהיגי העולם בפסגת G7 צילום: אי פי איי

 

מלשכתו של טרודו נמסר בתגובה לציוצים: "טרודו לא אמר דבר שלא נאמר קודם לכן בשיחות עם טראמפ. ראש הממשלה נותר ממוקד על מה שהושג בפסגת ה-G7". ממשלת קנדה פרסמה את אותן ההצהרות שטראמפ תקף - בזמן שטראמפ פרסם את ציוציו נגד טרודו.

 

גם לפני הפסגה, ביום שישי, צייץ טראמפ נגד טרודו, שלדבריו "מאוד ממורמר. הוא מדגיש את היחסים בין ארצות הברית לקנדה במשך שנים רבות ועניינים נוספים, אבל הוא לא מדגיש את העובדה שהם גובים ממנו מס של 300% על מוצרי חלב- זה פוגע בחקלאים שלנו והורג את החקלאות!".

 

 

 

 

 

 

 

בתמונה שפרסמה אמש קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נראים היא, נשיא צרפת עמנואל מקרון, ראש ממשלת יפן שינזו אבה וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי - עומדים מול נשיא ארה"ב טראמפ, שיושב על כיסא ונראה מתבצר בעמדתו. התמונה, שמציגה את הלחץ בין המדינות בנושא המסחר, עוררה סערה ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת וזכתה לשיתופים רבים ולכותרות הומוריסטיות שונות.

 

  

מנהיגי המדינות נאבקו בשבוע האחרון למציאת פתרון מול וושינגטון בנוגע למסחר. הנשיא טראמפ הכריז רק בשבוע שעבר על הטלת מכסים על ייבוא פלדה ואלומיניום מקנדה, מדינות האיחוד האירופי ומקסיקו, תחת הנימוק כי הוא עושה זאת כדי להגן על היצרנים בארה"ב.

 

בהצהרה הרשמית המשותפת לאחר הפסגה, שממנה כאמור הסתייג לאחר מכן הנשיא טראמפ, נמסר: "אנחנו מדגישים את החשיבות הרבה של מערכת סחר בינלאומית המבוססת על חוקים, ונמשיך להילחם בפרוטקציוניזם". נכתב כי המנהיגים הסכימו שיש צורך ב"סחר הוגן, חופשי ומועיל לכל הצדדים. אנחנו שואפים לצמצם מכסים וסבסודים, ואנו מחוייבים לדון בהסכם הסחר העולמי - כדי להפוך אותו להוגן יותר בהקדם האפשרי".

 

ראשי המדינות מסרו הצהרות לתקשורת לאחר הפסגה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה במסיבת עיתונאים: "אלה ערכים משותפים, למרות שהמלכודות טמונות בפרטים הקטנים". נשיא צרפת עמנואל מקרון תיאר את ההסכם כצעד ראשון חיובי שמציג את הרצון של המדינות לייצב את המצב. "עם זאת, אני לא חושב שעם ההצהרה הזו הכל הושג. ברור שאנחנו צריכים לעבוד על זה בשבועות ובחודשים הקרובים", אמר.

 

המסמך שעליו חתמו הלילה המנהיגים, בן שמונה עמודים, כלל גם התייחסות לסוגיית האקלים ואיכות הסביבה - שם נעדרה חתימתו של הנשיא טראמפ. עוד הוסכם בין המדינות כי יש לפעול לשמור על הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x