$
כלכלה ומדיניות

ביקור מלך סעודיה ברוסיה צפוי להניב עסקאות ב-3 מיליארד דולר

המלך סלמאן מבקר במוסקבה בליווי פמליית אנשי עסקים ונפגש היום עם הנשיא פוטין. על הפרק: הסכם לבניית מפעל פטרוכימי רוסי בסעודיה בהשקעה של 1.1 מיליארד דולר והשקת קרן השקעות באנרגיה בגובה מיליארד דולר

שירות כלכליסט 13:0205.10.17

רוסיה פרסה את השטיח האדום עבור ביקורו של מלך סעודיה, שהגיע מלווה בפמליה של אנשי עסקים. הביקור אמור להניב עסקאות השקעה בשווי מיליארדי דולרים.

 

 

 

שלטי חוצות המעוטרים בתמונתו של המלך סלמאן בן עבדועזיז ומסרי ברכה בערבית וברוסית חיכו לו לאורך הדרך משדה התעופה למוסקבה. ההתלהבות ככל הנראה קשורה לכך שמדובר בביקור היסטורי - זה הביקור המדיני הראשון ברוסיה של מלך סעודי.

 

המלך הסעודי נפגש היום עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולפי הודעת הקרמלין מלפני הפגישה המנהיגים היו אמורים לדון ב"צעדים משותפים לפיתוח שיתופי פעולה בנושאי מסחר, כלכלה, השקעות ותרבות". כמו כן, הסכסוכים במזה"ת עלו לדיון בין המנהיגים, החלוקים בנוגע להתנהלות בסוריה.

 

שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק אמר לפיננשל טיימס כי פוטין והמלך סלמן צפויים לחתום על חוזי השקעות משותפים בשווי של מעל 3 מיליארד דולר, כולל הסכם בשווי 1.1 מיליארד דולר במסגרתו תבנה חברת הפטרוכימים הרוסית סיבור מפעל בסעודיה, והשקת קרן השקעות משותפת באנרגיה בגובה מיליארד דולר.

 

סלמאן, מלך סעודיה, מתקבל ברוסיה על ידי משמר כבוד סלמאן, מלך סעודיה, מתקבל ברוסיה על ידי משמר כבוד צילום: איי פי

 

 

הביקור הוא הסימן האחרון להתחממות היחסים בין שתי ענקיות הנפט, שהחלה לאחר שהסכימו בשנה שעברה על קיצוץ בייצור הנפט בקרב היצואניות הגדולות. כלכלנים ופרשנים מעריכים כי ההתקרבות הזו בין המדינות נובעת מרצונן ליצור ברית אסטרטגית מעבר לאנרגיה, כך שצפויים גם הסכמים ושיתופי פעולה פוליטיים וכלכליים.

 

"לפי הדיווחים זו המשלחת הזרה הגדולה ביותר שמגיעה למוסקבה", אמר כריס וויפר מחברת הייעוץ מאקרו. "הסעודים תופסים את מערכת היחסים הזו עם רוסיה כמועילה לאינטרסים שלהם. המלך סלמאן כמעט ולא מבקר במדינות. הביקור הזה הוא צעד הגיוני מבחינת הסעודים, שצריכים לגוון את הכלכלה שלהם ולחזק את העמדה שלהם בכלכלה העולמית". עם זאת, וויפר מוסיף כי הביקור מגיע בעוד ההשפעה האמריקאית במפרץ הפרסי נמצאת בירידה. "רוסיה מנצלת את ההזדמנות ומקדמת שיתופי פעולה בתחום האנרגיה".

 

מנכ"ל ארמקו: חברות רוסיות לא יקחו חלק בהנפקה

 

בתוך כך, מנכ"ל חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, ארמקו, החבר במשלחת לרוסיה, טוען כי החברה לא בקשר עם חברות רוסיות לגבי השתתפות בהנפקה המתוכננת. ארמקו מתכננת למכור 5% מהמניות שלה עד סוף השנה הבאה, במה שעשויה להפוך להנפקה הציבורית הראשונה (IPO) הגדולה ביותר בהיסטוריה. לפי מנכ"ל ארמקו אמין נאסר, הדיונים במסגרת ביקורו של המלך בלמאן ברוסיה נוגעים רק לשיתופי פעולה בתחום האנרגיה. "לא דנו עם החברות הרוסיות על השתתפות בהנפקה", אמר והדגיש כי התפקיד של רוסיה בהנפקה כלל לא עומד לדיון.

 

סעודיה ורוסיה נחשבות לשתי יצואניות הנפט הגדולות בעולם. הן כבר שיתפו פעולה בהחלטה להפחית את ייצור הנפט של מדינות אופ"ק וכן מדינות שאינן חברות בקרטל כמו רוסיה במטרה לעלות את המחירים. שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק ציין כי החברות הסעודיות מנהלות מגעים עם הרוסים על השתתפות בפרויקט הארקטי לגז נוזלי טבעי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x