$
המזרח התיכון

היסטוריה בסעודיה: לראשונה נשים יורשו לנהוג

ביטול האיסור על נהיגת נשים צפוי להיכנס לתוקף ביוני 2018 ואמור לסייע לשוק התעסוקה המקומי ולתדמיתה של סעודיה

שירות כלכליסט 22:3526.09.17

 


 

היסטוריה בסעודיה: הממלכה הכריזה היום (ג') כי תתיר לנשים לנהוג, כך מדווח הניו יורק טיימס. בסעודיה מקווים כי ביטול האיסור שסימל את אפליית הנשים בה יביא לשיפור בתדמיתה ובכלכלתה.

 

 

 

השינוי ייכנס לתוקף ביוני 2018, והוכרז עליו בטלוויזיה הממלכתית ובמקביל באירוע תקשורתי בוושינגטון. המדינה, שנחשבת לערש האיסלאם, נשלטת לפי ההלכה המוסלמית (השריעה). אנשי השלטון וחכמי הדת סיפקו במשך השנים צידוקים דתיים ואחרים כדי להסביר את איסור הנהיגה על נשים, כולל טענות כי הדבר אינו תואם את התרבות המקומית, יפגע בתפקודם של הנהגים הגברים, יוביל למתירנות ואף יביא לפגיעה בשחלות. מאידך, ארגוני זכויות אדם ניהלו קמפיין למען ביטול האיסור, וכמה נשים אף נאסרו בשל הפרתו.

אישה סעודית ב-2013. נשים נכלאו כי הפרו את האיסור אישה סעודית ב-2013. נשים נכלאו כי הפרו את האיסור צילום: רויטרס

 

אולם בשנים האחרונות השתנתנה המגמה עם עלייתו של יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, בן ה-32, שהציג תוכנית מרחיקת לכת לשינויים כלכליים וחברתיים בממלכה.

 

 

 

נהיגת נשים עשויה לסייע לשוק התעסוקה, ולכלכלה הסעודית הסובלת מירידת מחירי הנפט. נשים רבות טענו כי שכירת נהגים פרטיים בכדי שיסיעו אותן לעבודה וממנה נוגסת בשכרן ופוגעת בתמריץ לעבוד. בשנים האחרונות, נשים רבות נעזרות באפליקציות כמו אובר וכרים למטרה זו.

 

עם זאת, יש לציין כי נשים לא יוכלו לנהוג מיד, זאת מאחר שבממלכה אין תשתית ללימודי נהיגה לנשים. בנוסף, המשטרה תיאלץ ללמוד איך לתקשר עם הנהגות, משימה לא פשוטה במדינה בה קיימת הפרדה מגדרית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x