• תפריט
כלכלה ומדיניות

הבכורה הסוערת של טראמפ: רוסיה, מקסיקו, חברות התרופות - וה-F35

נשיא ארה"ב הנכנס התעמת עם כתבים במסיבת העיתונאים הראשונה שערך מאז הבחירות: "בושה שהמידע בעניין רוסיה פורסם, מדובר בחדשות מזויפות"; הוא אמר כי יקטין את עלויות מטוס ה-F35, וכי מחירי התרופות גבוהים מדי

שירות כלכליסט 18:3211.01.17

נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ מקיים לפנות ערב (יום ד') במנהטן את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו מאז הניצחון בבחירות בחודש נובמבר. טראמפ נכנס לאולם יחד עם בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנר.

 

מוקדם יותר היום פורסם כי מסמכים מסווגים שהוצגו בשבוע שעבר לנשיא ברק אובמה ולטראמפ, מכילים האשמות שלפיהן סוכנים רוסים טוענים שיש ברשותם מידע רגיש, אישי וכלכלי, על טראמפ. לפי הדיווחים, בדו"ח ישנה טענה כי הרוסים מחזיקים בתיעוד מביך של טראמפ בעת ששהה במלון ריץ קרלטון במוסקבה עם יצאניות. בין היתר נטען בדו"ח כי היצאניות הטילו את מימיהן על המיטה לבקשת טראמפ ולעיניו. הנשיא הנבחר וכן רוסיה הכחישו את הדברים.

 

במסיבת העיתונאים אמר טראמפ: "השטויות שפורסמו, אולי על ידי סוכנות המודיעין, לא היו צריכים להכתב ולהתפרסם". הוא הוסיף כי "קראתי את המידע, מדובר בחדשות מזויפות. זו בושה שזה התפרסם" - וחזר על ההשוואה לגרמניה הנאצית, שצייץ מוקדם יותר היום.

 

הנשיא הנבחר אמר: "אני לא יודע אם אסתדר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אני מקווה שכן". לדבריו, "אם פוטין מחבב אותי - מבחינתי זה נכס, כי היחסים שלנו עם רוסיה איומים. האם מישהו בחדר הזה חושב שהילרי קלינטון היתה נוקטת מדיניות נוקשה יותר מול פוטין?".

 

טראמפ במסיבת העיתונאים טראמפ במסיבת העיתונאים צילום: אי פי איי

  

טראמפ סירב לענות על שאלות של כתב "באזפיד", שפרסם את פרשת רוסיה, כינה את האתר "פח זבל" - ואמר כי הוא "יתמודד עם ההשלכות" של הפרסום. כמו כן התעמת עם כתב CNN - שאף היא פרסמה ידיעה בעניין. 

 

הנשיא הנבחר של ארה"ב חזר על דברים שאמר בעבר, ולפיהם פרויקט מטוס ה-F35 מתוצרת לוקהיד מרטין מתעכב, והעלויות שלו חורגות במיליארדי דולרים; הוא הבטיח, שוב, להקטין את עלויות הייצור. עוד אמר כי חברות התרופות גובות מחירים גבוהים, ובכך "מתחמקות מרצח".

 

טראמפ אמר כי יעביר את ניהול עסקיו לשני בניו, דון ואריק, שלא יערבו אותו בהחלטות עסקיות. לדבריו, "אני מסוגל לנהל את העסקים שלי ואת הממשלה באותו הזמן, אך אני לא אוהב איך שזה נראה". עורכת הדין של טראמפ אמרה כי כספים שיגיעו מממשלות זרות לעסקיו ייתרמו וכי הוא לא יקבל מתנות ממשלות זרות כשיהיה נשיא.

 

הנשיא הנבחר של ארה"ב חזר על עמדתו כי תוכנית ביטוח הבריאות של אובמה, אובמה-קר, היא "אסון גדול", וכי הוא מתכוון לבטל אותה: "הרפורמה הזאת היא בעיה גדולה עבור הדמוקרטים - ואני מתכוון לעשות להם טובה גדולה מאוד ולהוריד אותה מסדר היום".

 

טראמפ אמר כי יקים חומה בגבול עם מקסיקו, וכי הוא מתכוון לקיים דיונים עם המדינה כבר ביומו הראשון בתפקיד: "אני לא מתכוון לחכות שנה או שנה וחצי". 

 

הנשיא הנכנס אמר כי אינו מתכוון לפרסם את החזרי המס שלו. 

 

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x